Hastanede Bayrağa ve Atatürk'e Sahip Çıktı, Başına Gelmeyen Kalmadı

Çorum’daki Bölge Göğüs Hastanesi’nde çalışan devlet memuru Sedat Kantarcı hakkında, Atatürk’ün posterinin ve Türk bayrağının indirilmesiyle başlayan hukuki süreç, ihraçla son buldu.

Güncel 27.07.2019, 10:53 27.07.2019, 15:10
Hastanede Bayrağa ve Atatürk'e Sahip Çıktı, Başına Gelmeyen Kalmadı

Odatv'de yer alan habere göre 2013 yılında Çorum’daki Bölge Göğüs Hastanesi’nde görevli olan memur Sedat Kantarcı’nın odasındaki Atatürk posteri ve Türk bayrağının, hastane yönetimi tarafından “ideolojik” olduğu gerekçesi ile indirilmesi istendi. Bunun üzerine bu duruma itiraz eden memur Kantarcı, bayrağın ve Atatürk posterinin daha önce de burada olduğunu ifade ederek itiraz etti. Ancak hastane yöneticisinin Kantarcı’ya, “provokasyon yapıyorsun” şeklinde yanıt verdiği iddia edildi.

Kantarcı Odatv’ye yaptığı açıklamada da, “Çözüm süreci dönemiydi. T.C. de kaldırılıyordu. Bu yüzden tam o dönemde Atatürk ve Türk bayrağını indirmek istediler. Ama bizden önce de odada Türk bayrağı ve Atatürk posteri vardı” dedi.

Memur Sedat Kantarcı’nın itirazı üzerine hastane yönetimi, “Amirlerine zincirleme hakaret” iddiasıyla mahkemeye başvurdular. Dönemin hastane yönetimi Türk Bayrağı ve Atatürk posterinin indirilme kararı ile ilgili, “Bayrak kırışıktı” şeklinde ifadede bulunurken, Çorum 5. Asliye Mahkemesi, 2014 yılında Sedat Kantarcı’nın beraatına karar verdi.

EBE OLAN EŞİ BAŞKA BİRİME, KENDİSİ BAŞKA BİR HASTANEYE GÖNDERİLDİ

Eşinin de Çorum Devlet Hastanesi’nde ebe olarak görev yaptığını söyleyen Kantarcı, mahkemenin beraat kararı vermesi sonrasında eşinin doğumla ilgili olmayan bir birime verildiğini ifade etti. Kendisinin de mahkeme sürecinin devam ettiği sırada Çorum Diş Hastanesi’ne gönderildiğini aktardı. Kantarcı, kendisi hakkındaki disiplin soruşturması sonunda ise “kademe” cezası aldığını belirtti.

ZONGULDAGA TAYİN EDİLDİLER

TIKLAYIN

Bu süreç sonrasında 2015 yılında Zonguldak’a tayin edildiğini anlatan Kantarcı, “Benden 1 ay sonra da eşimi Zonguldak’a gönderdiler” dedi. Eşinin bu tayine öfkelenerek tayinini Düzce Akçakoca Devlet Hastanesi’ne aldırdığını ifade eden Kantarcı, üç ay sonra da kendisinin eş durumundan Düzce Akçakoca’ya geçtiğini ifade etti.

Buradaki hastanede de, Çorum’da yaşadığı süreçten ötürü sürekli yer değiştirmeler yaşadığını ifade eden Sedat Kantarcı, “Beni yoğun bakıma verdiler ve eğitimi içinde iki ay Ankara’da kaldım. Hastane gönderdi ve ücreti de hastane verdi. Ancak hastaneye geldiğimde beni kadın doğuma verdiler. Ben de ‘madem kadın doğuma verecektiniz, beni neden eğitim için Ankara’ya gönderdiniz’ dedim. Mobing yaptılar bana” ifadelerini kullandı. 

Bu yer değiştirmeleri nedeniyle hastane yöneticileri ile tartıştığını ifade eden Sedat Kantarcı, hakkında tekrar soruşturma başlatıldığını ve son olarak 2019 Haziran ayında memurluktan ihraç edildiğini ifade etti. Kantarcı Temmuz ayının başında yeniden işe iadesi için de hukuki süreç başlattı.

Sağlık memuru Sedat Kantarcı’nın odasındaki Atatürk posteri ve Türk bayrağı “provokasyon” denilerek indirildi. 6 yıl sonra da buna itiraz eden memur, memuriyetten ihraç edildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Sağlık personeli 1 yıl önce
Kardeşim bırakın böyle haberleri insanları ayristirmayin ortak noktamız sağlık çalışanlarının sorunları olsun özlük hakları maaşları vb vb yoksa Atatürk resmiymis asmis aşmamış bu idarenin kararı onlar böyle istemiş .kısaca bu işler sizlere birşey kazandirmaz
Hakan 1 yıl önce
Bayrak demekki birilerinin zoruna gitti o bayrağın altında yaşayıp maaş alıyorlar zorlarına gidiyorsa benim ülkemi terketsinler
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?