Hastane yemekleri Personelleri İsyan Ettirdi

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin önünde gerçekleşen eylemde İl Sağlık Müdürüne seslenen personeller, hastane yemeklerindeki kalitesizlik probleminin çözülmesi çağrısında bulundular.

Güncel 23.02.2019, 16:07 23.02.2019, 16:07
Hastane yemekleri Personelleri İsyan Ettirdi

Türk Sağlık-Sen üyelerinin Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin önünde yaptığı basın açıklamasında, İl Sağlık Müdürüne seslenerek, hastane yemeklerindeki kalitesizlik probleminin çözülmesi çağrısında bulundular. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’na da seslenen sağlık çalışanları, döner sermayedeki sistemin tekrar düzenlenmesi çağrısında bulundular

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar’ın döner sermaye ile ilgili sorunlarını da dile getirdi. Çavdar, “Yıllardır performansa dayalı döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarına maddi anlamda katkı sağlamadığı her geçen gün sıkıntılarımızın arttığını dile getirmekten bıkmış usanmış durumdayız. Emekliliğe yansıtılmayan döner sermaye sisteminin biz sağlık çalışanlarına zulüm olmanın ötesine geçememiştir. Nisan ayı itibarı ile dâhil olduğumuz vergi dilimi ocak ayı itibaren başlamış ve aylarca sabit üzeri alamadığımız döner sermaye sistemine dönüşmekten öteye gidememiştir. Ancak, bugün gelinen noktada 2019 yılının ilk döner sermayesi dağıtılmış ve vergi diliminin olmadığı bir ay olarak düşünüldüğünde aldığımız döner sermaye sabit üzerine sıfır olarak hesaplarımıza yatmıştır. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmüş hatta sıfırlanmıştır” ifadelerinde bulundu.

TIKLAYIN

“BU KONUDA SOMUT BİR ADIM ATILMAMIŞTIR”

“Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır” diyen Çavdar, “Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum açıkça yaşanmaktadır. Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik ve bugün olduğu gibi yine dile getiriyoruz. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi.

Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır. Çalışanların artık sabrı kalmamıştır. Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR OLMUŞLARDIR”

Çavdar, performansa dayalı döner sermaye ek ödemelerinin neredeyse sıfırlandığını söyleyerek, “Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkûm edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür. Acil çözüm gereklidir. Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır. Bu hak teslim edilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz” çağrısında bulundular.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?