Görevden alınan sözleşmeli idareciler dava cihetine gidebilir mi?

Görevden alınan sözleşmeli idareciler dava cihetine gidebilir mi?

Güncel 23.03.2019, 02:59 24.03.2019, 02:38
Görevden alınan sözleşmeli idareciler dava cihetine gidebilir mi?

Sözleşme süresi bitiminden önce görevinden el çektirilen Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde görev yapan sözleşmeli personel görevden el çektirilmesi dolayısıyla dava açabilir mi?

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her birey herhangi bir konuda dava açma hakkına sahiptir. Kamu idarelerinde görevli kadrolu veya sözleşmeli personel de idarenin kendilerine uyguladığı idari işlem için dava açabilirler. İdari Yargılama Usulü Kanununun İdari dava türleri ve idari yargı yetkisinin sınırı başlıklı 2. maddesinde bu konu açıklıkla belirtilmiştir. 

TIKLAYIN

Sağlık Bakanlığı 2012 yılından beri Bakanlığa bağlı entegre hastaneler hariç diğer tüm hastane ve adsmlerde sözleşmeli yönetici statüsüne geçiş yapmış ve 7 senedir bu yöntemi uygulamaktadır. 2012 yılından beri de kanaatimizce liyakatli atama oranı gün geçtikçe azalmaktadır. 

Olur olmadık sebeple sözleşmesi fesh edilen onlarca personel vardır. 2012 yılından beri sözleşme imzalayıp sözleşmesi fesh edilen ve açtığı davayı kazanan onlarca personel vardır.  Sözleşme ekinde öngörülen performans kriterlerinden ziyade arkalarında duran torpille iş yapmaya çalışmak sağlık sistemine ihanet olarak değerlendirilmektedir. Maalesef 7 sene boyunca onlarca kişi sağlık personeli olmadığı halde hastaneye sadece hasta olarak geldiği halde torpilini bulmuş ve hastanelerde müdür veya yardımcı posizyonunda çalışmaya başlamışlardır. Yetişmiş sağlık personeli kaynağının kullanılmadığı aşikardır. 

Hülasa devlet memurları kanunun 48. maddesinde sayılan hükümler dışında bir sebeple sözleşmesi fesh edilmek suretiyle görevden el çektirilen personel DAVA açabilir ve kanaatimizce de davayı kazanır. 

Yorumlar (0)
-1
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?