Gaziantep’in sağlık skandalları dudak uçuklatıyor

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) tarafından açıklanan rakamlara göre Ortadoğu’nun sağlık merkezi olarak bilinen Gaziantep, Türkiye’nin en fazla bebek ölümlerinin yaşandığı il olarak tanımlandı."

Gaziantep’in sağlık skandalları dudak uçuklatıyor

Yaşanan bu olumsuz gelişmeye ilgili kurumlardan herhangi bir açıklama gelmezken, kurumların ağzını bıçak açmıyor. Çocuk ölümlerinin yanında sağlık yatırımlarının Gaziantep’e gelmesini engelleyen gizli güç ya da güçler mi var? Bu hususda Memohaber çarpıcı sonuçlara ulaştı.

KAMU BU SORULARA CEVAP BEKLİYOR

TÜİK’in önceki gün resmi olarak yayınladığı bebek ölüm oranları tüyleri bir kez daha diken diken ederken Memohaber olarak biz bu bebek ölümlerinin tesadüf olmadığına inandık ve sağlık sektöründe yaşanan olumsuz gidişatları gözler önüne sermeye çalışıyoruz. Ve yine bu hususta ilgili kurumların kamuoyuna  yaşanan bebek ölüm oranlarının sebeplerini, yaşanan artışların gerekçeli kaynaklarını, ilgili kurumlar olarak alınan önlemleri, özel hastanelerde yaşanan bebek ölüm oranlarının kamu hastanelerinden kat be kat fazla olmasının sebeplerini, kamu hastanelerine beklenilen yatırımların uzun yıllardır engelleyen güçlerini amaçlarını açıklaması bekleniliyor.

ARAŞTIRMADA 2016-2018 YILLARI VERİLERİ DİKKATE ALINDI

Memohaber olarak yaptığımız detaylı sağlık araştırmalarında özel hastaneler ve kamu hastaneleri hususunda çarpıcı ve bir o kadar da içler acısı olan sonuçlara ulaştık. 2016 ve 2018 yılları araştırma verilerimizde çocuk ölüm oranlarından doğum oranlarına, hastanelerdeki yapılan ameliyat sayılarından çalışan doktor sayısı ve personel eksikliğine kadar birçok alanda sonuçları bulmak mümkün.  

HEKİM SAYISI DÜŞÜŞ GÖSTERDİ

Gaziantep il genelinde kadın doğum uzmanı sayısındaki ciddi düşüşler de gözden kaçmadı. Yaptığımız araştırmada 2016 yılında 37 olan hekim sayısı 32’ye düştü. Yine bu sayı özel hastanelerde 65 sabitinde kalırken üniversite hastanelerinde ise 7’den 8’e çıkarıldı. İl bazında bakıldığında ise 2016  109 olan hekim sayısı 107’ye düştü. Bu rakamlar incelendiğinde kamudaki deneyimli hocaların ya özel hastanelere çekildiğini ya da Gaziantep’ten tayin alarak başka şehirleri tercih ettiklerini anlıyoruz.

YENİ DOĞAN YATAK SAYISI ÖZELDE HIZLA ARTARKEN KAMUDA DÜŞÜŞTE

Yeni doğan yatak sayıları incelendiğinde Sağlık Bakanlığı 2016 rakamlarına göre 167’den 151’e düşüş gösterirken,  özel hastanelerde bu sayı 428’den 471’e yükseldiğini görüyoruz. Yine bu rakamların üniversite hastanesinde ise 2016 yılı ve 2018 yıllarında 18 olarak sabit kaldığını görmekteyiz.

BEBEK ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 80’İ ÖZEL HASTANELERDE GERÇEKLEŞTİ

Özel hastane ve kamu hastaneleri arasındaki doğum oranı, yaşanan bebek ölüm oranları sonuçlarıyla tüm kesimlerde şaşkınlık yaratıyor. Sonuç değerlendirmesine bakıldığında 2018 yılında Gaziantep’te özel hastanelerde 511 bebek hayatını kaybederken bu oranlar kamu ve üniversite hastanelerinde 63 olarak gerçekleşti. Bebe ölümlerine oransal açıdan bakıldığında ise toplam bebek ölümlerinin yüzde 80’i  özel hastanelerde yaşanırken yüzde 10’u kamu geriye kalan yüzde 10’u da üniversite hastanelerinde kayıtlara geçti.

ÖZEL HASTANELER VATANDAŞIN HEM PARASINI HEM CANINI ALIYOR

Özel hastanelerin vatandaşları ekonomik olarak zora sokmak ve nasıl daha çok ödeme alabilirim mantığı ile hareket ederken yaşanan bu sonuçlar insanların özel hastanelerde hem parasının hem daha önemlisi canının hiçe sayıldığını da bir kez daha gözler önüne seriyor.

EN ÇOK ÖLÜM DE ÖZEL HASTANELERDE EN ÇOK YATIRIM DA YİNE ÖZEL HASTANELERDE

Yaşanan tüm bu hususlara rağmen sağlık sektöründeki aksak işleyiş devam ediyor. Özel hastanelere her koşulda sunulan izin ve ruhsatlar kamu hastanelerinde ise bir türlü hayata geçirilemiyor. Bu kapsamda özel hastanelerdeki yeni doğan ünite sayısı arttırılırken kamu hastanelerinde ise bu sayı sabit kalıyor. Özel hastanelerde yaşanan bebek ölümleri kat be kat kamu hastaneleri ve özel hastanelerden fazla olduğu gözlenirken yine yatırımlar açısından özel hastanelerin kamu kurumlarının önünde tutulması da dikkatleri üzerine çekiyor.

GAZİANTEP SAĞLIKTA SAHİPSİZ Mİ KALDI?

Yaşanan bu hadiseler ve TÜİK tarafından açıklanan bebek ölüm oranları şehrin sağlıkta sahipsiz kaldığına da işaret ediyor. Bu kapsamda özel hastaneler yapılan yatırım ve verilen destekler kapsamında kamu hastanelerinin geride kalışı düşünülerek siyasetçilerin ve yöneticilerin Gaziantep için şapkasını çıkarıp düşünmesi gerekiyor.

ÖZEL HASTANELERDEKİ DOĞUM ORANI KAMU HASTENELERİNİ İKİYE KATLIYOR

2018 yılı içerisinde kamu hastanelerinde 14 bin, özel hastanelerde 32 bin 100, üniversite hastanesinde bin 569 çocuk doğumu Gaziantep’te gerçekleşti.  Yasa gereği şehirde yapılan sağlık işlemlerinin, ameliyatların ve doğumların oranı kamu hastanelerinin yüzde 40 oranını aşmaması gerekirken bu oran Gaziantep’te yüzde     §40’ların çok üzerine çıkıyor.  Yine 2019 yılının ilk beş aylık istatistiklerine göre özel hastanelerde 196, kamu hastanelerinde 26,  üniversite hastanelerinde ise 30 bebek ölümü meydana geldi. Özel hastanelerdeki bebek ölüm oranlarının yüksek oluşu denetimlerin nasıl gerçekleştirildiğini sorusunu da gündeme getiriyor. Sağlık İl Müdürlüğü özel hastanelerin denetimi konusunda hür iradesiyle denetim yapabiliyor mu? Tüm bu sorular sağlıkta kamuoyu tarafından cevap bekliyor.

BEBEKLER EN ÇOK ÜÇ SEBEPTEN DOLAYI ÖLÜYOR

2018 yılında Gaziantep’te gerçekleşen bebek ölümlerine bakıldığında ölüm nedenleri arasında 1. Prematürite, 2. Konjenitalanomali 3.Konjenital kalp hastalığı ilk üç neden arasında yer alıyor. Bebek ölüm oranlarında prematürite  doğumların yüksek oluşu ve buna bağlı yaşanan ölümler dikkat çekiyor. Prematürite doğumlardan kaynaklanan ölümlerin önüne geçebilmek için ise gebe takiplerinin niteliğinin ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerin yetersizliğinin giderilmesi gerekiyor.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN BEKLENTİLER

Gaziantep’in nüfus olarak 3 milyona dayanması, şehirde yaşayan 600 bin Suriyeli ve bölge illerine hizmet eden Kamu Hastanelerine acilen Kadın Doğum Uzmanı, Çocuk Uzmanı,  Yeni doğan Yoğun Bakım Uzmanı ve Perinotoloji uzmanlarının yetersiz olduğundan dolayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu oyala bir an önce el atıp yeterli uzman Doktor tahsis etmesi bekleniyor.

HASTANELER BEŞ YIL ÖNCE PROJELENDİRİLDİ HALEN AÇILAMADI

Gaziantep’te beş yıl önce Prof. Dr. Metin  Karakök, İl Sağlık Müdürlüğü görevini icra ederken şehre toplamda üç önemli sağlık yatırımı yapmak için start vermişti. İlgili projeleri bakanlıktan geçiren Karakök’ün yaptığı çalışmaların bugün dahi sonuç vermediği gözleniyor. Bu projeler kapsamında Perilikaya Hastanesi yapıldı ancak halen hizmete açılamıyor. Yine 25 Aralık Devlet Hastanesi bahçesinde 300 yataklı, yine Avukat Cemil Gökçek Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi’nin bahçesine de 300 yataklı hastane yapılması için bakanlıktan ihale alınması rağmen bugün bu hastanelerin belirli güçler tarafından yapımının engellendiği ve aksamaya uğratıldığı gözleniyor.  Yine bu kapsamda Gaziantep Şehir Hastanesi’nin de resmi olarak 2020 yılında teslim edilmesi düşünülürken bina işleyişine bakıldığında hastane tesliminin daha ileri yıllara sıçrayacağı tahmin ediliyor. Birçok şehirde hayata geçen şehir hastanesinin Gaziantep yine aksamaya uğraması ise sağlıkta cevap bekleyen sorular arasında.

HANGİ HASTANEDE KAÇ BEBEK ÖLDÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) tarafından açıklanan rakamlara göre 2018 yılında en çok bebek ölüm olaylarının yaşandığı illerin başını çeken Gaziantep’te Valilik ve Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerin ağzını bıçak açmazken, 2018’de 511 2019 yılının ilk 5 ayında 232 bebeğin yaşamını kaybettiği Gaziantep’te hangi hastanede kaç bebeğin öldüğü sonuçlarına ve hangi hastanede ne kadar bebek öldüğü gerçeğine Memohaber  haber sır gibi saklanan o bilgilere ulaştı. İşte Gaziantep’te Kamu ve Özel hastanelerde bebek ölümlerinin sayıları.

İŞTE O HASTANELER VE SAYILARI

Özel Sevgi Hastanesi 86, Konukoğlu Hastanesi 76 Anka Hastanesi 65 Üniversite Hastanesi 63, NCR Hastanesi 63, Medical Park 54,  Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 47, Deva Hastanesi, 41, Hayat Hastanesi 22, Düztepe Yaşam Hastanesi 20, Kemal Bayındır Hastanesi 20, Sultana Tıp Merkezi 18, Tem-Med Hastanesi 13, Amerikan Hastanesi 10, Akademi Hastanesi 9, Şehitkamil Devlet Hastanesi 9, Hatem Hastanesi 7 ve  Defalife hastanesinde ise 5 bebek ölümlerinin yaşandığı ortaya çıkartıldı.

memohaber.com

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER