Eş Durumu Atamasını Usulsüzlük gibi veriyorlar! Karalama kampanyasında yeni perde

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü hakkında son 5 gündür önce yerel basında çıkan karalama haberleri, şimdide ulusal düzeyde götürülmeye devam ediliyor.

Güncel 01.08.2019, 15:52 01.08.2019, 21:35
Eş Durumu Atamasını Usulsüzlük gibi veriyorlar! Karalama kampanyasında yeni perde

İnternet sitelerinde yer alan haberler ile Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut ve eşi üzerinden oluşturulmaya çalışılan algı bugün yeni bir boyut kazandı.

Ankara'dan Kırşehir'e Aile bütünlüğünün sağlanması için tüm kamu kurumlarında da yapılan eş durumu mazeret tayini için, sanki usulsüz bir atama kararıymış gibi gösterilerek, "Bulut'un ilk işi, eşinin hemşire olarak atamasını gerçekleştirmek oldu." şeklinde sunuldu. Üstelik bunu 31 Mart'ta göreve gelen bazı belediye başkanlarının yaptığı akraba atamalarıyla da ilişkilendirmekten geri durmadılar.

Mayıs 2019'da Kırşehir İl Sağlık Müdürü olarak sözleşme imzalayan ve göreve başlayan Kırşehir Sağlık Müdürü Ali Bulut’un eşi Özlem Bulut, eş durumu tayini talebinde bulunması ve talebinin, 657 sayılı DMK'nın 72. ve 76. maddeleri ile Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 10. maddesine uygun olması nedeniyle, Ali Bulut'un görev yaptığı Kırşehir iline eş durumu mazeret tayini olarak yapılır.

BAKANLIĞIN LİYAKATSIZLIK FATURASI MÜDÜRE ÇIKARTILDI!

TIKLAYIN

Herkesin malumu olduğu üzere Sağlık Bakanlığında yüzlerce hatta binlerce liyakatsız atamalar yapıldı, yapılıyor. Tüm bu liyakatsızlığın faturasının, kamuda çalışan tüm memurlar için geçerli olan eş durumu mazeret tayini hakkını kullanan ve ve sonuna kadar yasal olan bir karar üzerinden bir sağlık çalışanı aileye çıkartılmasını KINIYORUZ!

Atama kararını biryerlere servis ederek, yanlış algı oluşturma çabalarını ve buna ALET olarak habercilik yapanları da ayrı ayrı kınıyoruz.

Bakanlığın Yaptığı Yasal, Sağlık Müdürünün Yaptığı'da Etik haberimizi okumak için tıklayınız.

Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Yasin Yavuz'da dün yaptığı açıklamayla bu konuya değinmişti.

Farklı tarihlerde Kırşehir'de sağlık çalışanları hakkında yapılan olumsuz haberlerin kamuoyunu rahatsız ettiğini, son yapılan haberlerle sağlık camiasına karşı olumsuz algı oluşturulmak istendiğini vurgulayan Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Yasin Yavuz, şunları kaydetti: 

"İki ay önce Kırşehir'e atanan Bulut, geldiği günden bu yana sağlık hizmetlerindeki eksiklikleri, aksaklıkları, yanlış uygulamaları tespit ederek çözüm üretmeye çalışmasının yanı sıra haksız, hukuksuz keyfiyete dayalı personel yer değişikliklerinin tespit edilmesini sağlamıştır. Personel yetersizliği görünen ve vatandaşla karşı karşıya gelinen alanlara görevlendirme yaparak iş akışını sağlamıştır. Bu durum sağlık alanında bazı kişileri rahatsız etmiş, bunun için de karalama kampanyası başlatmışlardır.

Sağlık İl Müdürü Bulut'un eşinin Kırşehir'e tayin olmasının hukuksuz ve etik olmayan bir durum gibi gösterilmeye çalışılması tam manası ile akıl tutulmasıdır. Aile bütünlüğünün korunması için eşlere tüm kamu kurumlarında eş durumu mazeret tayini hakkı tanınmıştır, senelerdir uygulanmaktadır. Atama kararının bazı basın organlarına servis edilmesi sadede Bulut'u değil, kentteki sağlık camiasına, çalışmalara da zarar vermektedir. Sağlık çalışanlarına karşı hizmet noktasında zarar veren bu karalama kampanyası kabul edilemez. Umarım böyle olaylar bir kez daha yaşanmaz, sağlık camiası basına pozitif haberlerle yansır."

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?