Dizi sahneleri, Sağlıkçılara Şiddete Cesaret Veriyor

Sabah Gazetesi yazarı Yüksel AYTUĞ, bugünkü yazısında oldukça önemli bir konuya okuyucusu sayesinde değinmiş, özellikle Sağlık Bakanlığının biran önce el atması gereken bir konuyu da gözler önüne sermiş oldu.

Dizi sahneleri, Sağlıkçılara Şiddete Cesaret Veriyor

Sabah Gazetesi yazarı Yüksel AYTUĞ, bugünkü yazısında oldukça önemli bir konuya okuyucusu sayesinde değinmiş, özellikle Sağlık Bakanlığının biran önce el atması gereken bir konuyu da gözler önüne sermiş oldu. 

Yüksel Aytuğ'un bugünkü yazısı;

Doktorlara ve sağlık personeline yönelik şiddet eylemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Bu konuda bazı dizi sahneleri de şiddet yanlılarına cesaret veriyor. Okurumuz Gökhan Esen de Çarpışma dizisindeki sahneyi bu yönüyle eleştirmiş:

TIKLAYIN

"Yüksel Bey merhabalar, televizyonda izlediğim tek dizi olması nedeniyle daha önce size Çarpışma ile ilgili bir yazı göndermiştim. Bu kez de yine aynı dizinin 22'nci bölümünden birkaç not iletmek istiyorum:
Dizide yaşanılan ve ekranlardan yansıtılan sahneler, izleyenlerin bunu içselleştirmesine de neden olabilir. Örneğin; Başkomiser Kadir Adalı'nın neredeyse hiç emniyet kemeri takmaması, Veli Cevher'in kullandığı arabanın farının muhtemelen arızalı olduğundan dolayı yanmaması (ki normalde trafikte ceza sebebidir), Kerem'in, Cemre vurulduğunda getirildiği hastanenin ameliyathanesi önünde doktorlara ve sağlık teşkilatına karşı hareketleri, sözleri...

Özellikle bu sonuncusu çok vahimdi. Sağlıkta şiddete sıfır tolerans gösterilmesi gereken bir noktada, yapılanın 'duygusal travma' ile açıklanmasını kimse beklemesin.

Sağlık neferlerimizin; -ailesinde ve çevresinde oldukça fazla sağlık çalışanı barındıran bir birey olarak- kısıtlı zamanda ve eldeki şartlarla hizmet vermeye çalıştığını yakinen bilmekteyim.

Sadece durup bir düşünelim; canınızı, canınızın canını emanet ettiğimiz bir doktora, hemşireye, sağlık çalışanına nasıl davranmak lazım? Empati en çok da bu anlar için gerekli değil midir? Bu nedenle izlenme oranı çok yüksek ve özellikle de içselleştirilmesi çok müsait tüm yapımlarda, bu konulara daha çok dikkat edilmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Sevgi ve saygılarımla..."

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 12:25

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER