Devlet Hastanesini yapan firmalar resmen kazık atmışlar iddiası

Devlet Hastanesi inşaatının bir türlü tamamlanamaması, bu ay, öbür ay derken bir türlü tam teşekküllü olarak faaliyete geçirilememesinin ardından şok gerçekler ortaya çıktı. Adülkadir Yüksel Devlet Hastanesi, zamanında bitirilememesinin yanısıra, inşaat eksiklikleriyle de gündemde.

Devlet Hastanesini yapan firmalar resmen kazık atmışlar iddiası

Meğer hastanenin acilen tedaviye ihtiyacı varmış.. Meğer hastaneyi yapan firmalar resmen kazık atmışlar, boş vermişler.. Çünkü bu ay, öbür ay derken bir türlü tam teşekküllü olarak faaliyete geçirilemeyen Adülkadir Yüksel Devlet Hastanesi, zamanında bitirilememesinin yanısıra, inşaat eksiklikleriyle de gündemde. Zeminde yaşandığı iddia edilen sıkıntıların ardından şimdi de hastanenin bir türlü tamamlanamayan eksikleri konuşuluyor. Ak Parti Gaziantep Milletvekili merhum Abdulkadir Yüksel’in adını taşıyan Devlet Hastanesi’ için mühendislerin tespit ettiği inşaat imalat eksiklikleri ‘yok artık’ dedirtti. Mühendislerin incelemeleri sonucu inşaat imalat eksiklikleri tutanağında, hastanenin çevre açık otoparkından, ısı merkezine, kapalı otoparkından, konferans salonuna, A,B-C, bloklarından, sığınağa kadar eksiği olmayan, boya, tamirat gerektirmeyen yeri yok gibi. 

TIKLAYIN

25 Aralık Devlet Hastanesine bağlı Abdulkadir Yüksel Ek Hizmet Binası için mühendislerce yapılan incelemelerin ardından düzenlenen 07.03.2019 tarihli inşaat imalat eksiklikleri tutanağında imalat eksiklikleri tek tek belirtildi. Sağlık Müdürlüğünce Haziran ayı içerisinde tam olarak hizmete gireceği açıklanan hastanedeki bu eksiklikler, hastanenin neden bir türlü hizmete giremediğini de gösteriyor. İşte mühendislerin hastanede tesbit ettikleri o eksiklikler:

İŞTE REZALETLER ZİNCİRİ

 • Hastane binasını çevreleyen ihata duvarının güney doğu tarafında yaklaşık 15 metrelik kısım yapılmamış vaziyette bırakılmıştır. İnşaat esnasında yol olarak kullanılan kısmının yapılması (mevcut duvarla uyumlu olarak ve korkuluklu) gerekmektedir.
 • İhata duvarının batı kısmının temel altı dolgusunda, yağmur suları ve zeminin oturmasından ötürü çökmeler meydana gelmiştir. Bu çöken kısımların uygun dolgu malzemesi ve beton harcı ile takviye edilmesi gerekmektedir.
 • Hastane alanına batı kısmından bağlanan yaya yolu ile güney kısmındaki araç yoluna kapı yapılmalıdır. Ayrıca yaya yolunda gerekli tamiratların yapılması gerekmektedir.
 • Ana giriş kısmına 2 adet elektronik bariyer sistemi mevcut olup kırık olan bariyerlerin tamir edilmesi ve yerlerine takılması gerekmektedir.

YAYALAR İÇİN KORKULUK YAPILMALI

 1. Ana giriş kısmında polikliniklere giden yolun sağında bulunan yaya kaldırımının bir tarafı boşluk kısmına denk gelmektedir. Yaklaşık 40 metre uzunluğa sahip bu kısmında yayaların düşmesini engellemek ve tehlikeli bertaraf etmek için korkuluk yapılması gerekmektedir.
 2. İhata duvar babalarına elektrik kablo kanalları döşenmekle beraber herhangi bir aydınlatma yapılmamıştır. Tüm çevre duvarlarının üzerine aydınlatma sisteminin kurulup kurulmayacağının, bu işin yapım sorumluluğunun yüklenicide olup olmadığının Elektrik Kontrol Mühendisi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.
 3. Acil tarafında bulunan beton yolda kısmi çökmeler mevcuttur. Bu durum yer altından geçen tesisata ve kanallara zarar vermektedir. Çöken kısımların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
 4. Bina çevresinde ve otoparkta yer alan tretuvar ve kaldırımlarda yer yer çökmeler mevcuttur.
 5. Kaldırımlarda yağmur sularının biriktiği alanlarda gerekli tamiratlar yapılmalıdır.
 6. Bahçede bulunan yağmur suyu gider kapakları kontrol edilerek eksik olanlar tamamlanmalıdır.
 7. Isı merkezi dış cephe kaplamalarında eksik ve tamir gören kısımlar çok düzensiz yapılmıştır. Tekrar elden geçirilmelidir.

ISI MERKEZİNİN EKSİKLİKLERİ VAR

 • Bahçede bulunan yangın söndürme sistemlerinin ayak bölümlerine beton dolgu yapılmalıdır.
 • Isı merkezinin güneydoğu kısmında toprak zeminle temas eden kısımlarına açıklıklar mevcut olup bu alanlara beton tretuvar yapılması gerekmektedir.
 • Isı merkezinin tüm kapıları kontrol edilerek ayarları yapılmalı ve eksiklikleri giderilmelidir.
 • Kapalı otopark alanında yer yer su sızıntıları mevcuttur.Özellikle dilatasyon boşluklarından yağmur suları akmaktadır. Tahliye kanallarının bulunduğu kısımların elden geçirilmesi, su akıntılarının oluştuğu alanlar ile dilatasyon boşluklarının izole edilerek su sızıntılarının önlenmesi gerekmektedir.
 • Su akıntılarından ötürü oluşan deformasyonların giderilmesi ve otoparkın boyasının yenilenmesi gerekmektedir.
 • Tabanda yer alan ve içerisinden tesisat kanallarının geçtiği açıklıklardaki metal bariyerler zemin seviesinden kesilerek açıklıkların üzerine metal ızgaralı kapak yapılmalıdır.
 • Otopark içerisinden morg alanına açılan demir kapının tamirinin yapılması gerekmektedir.
 • Nemlenmeden dolayı duvarlarda (Koridorla,bekleme alanları,ıslah hacimler) ve yer yer boya deformasyonları oluşmuştur. Ayrıca su akıntılarından ötürü tavanlarda da aynı şekilde boya deformasyonları mevcuttur. Su akıntılarının giderildiği gözlemlenmiş olup deforme olan kısımların boyalarının yenilenmesi gerekmektedir.

BOYANMASI GEREKİYOR

 1. Islak hacimlerde deforme olan duvar ve yer kaplamalarına derz dolgu çekilmelidir.
 2. Makine odası duvarlarında boru geçişlerinin olduğu alanlarda tamiratlar yapılması boyanmamış vaziyette olan odanın komple boyanması gerekmektedir. Ayrıca makine odası koridorunun ve tavanının da boyanması gerekmektedir.
 3. Islak hacimlerde deforme olan duvar ve yer kaplamalarına derz dolgu çekilmelidir.
 4. Makine odası duvarlarında boru geçişlerinin olduğu alanlarda tamiratlar yapılması, boyanmamış vaziyette olan odanın komple boyanması gerekmektedir. Ayrıca makine odası koridorunun ve tavanının da boyanması gerekmektedir.
 5. Sahne ve arka koridor pvc yer döşeme kaplamasında deformasyonlar ve yırtılmalar mevcut olup gerekli tamiratlar yapılmalıdır.
 6. Elektrik aksamındaki eksikliklerin giderilmesi açıkta bulunan kabloların toparlanması,asma tavan eksikliklerinin tamamlanması gerekmektedir.
 7. Konferans salonu çatısına çıkmak için merdiven yapılmalıdır. (Bakım, tamirat ve tehlike anında müdahale için)

DUVAR BOYALARI DÖKÜLÜYOR

 • Granit ve Seramik döşeme kaplamalarında yer yer kırılma ve çökmeler tespit edilmiştir. Eksik yerinden sökülen ve kırılan süpürgelikler mevcuttur.Bazı yerlerde derz dolguları aşınmış vaziyettedir. Tüm katlarda tamirat yapılmalıdır.
 • PVC yer döşeme kaplamalarında deformasyonlar ve yırtılmalar mevcuttur. Kapı pervaz birleşimleri, kaynak kısımlarında eksiklikler mevcuttur. Yer buvat kapak çevrelerinin kaynakları yapılmamış vaziyettedir, elden geçirilmesi gerekmektedir.
 • Islak hacimlerde bulunan seramik kaplamalarda kırıklıklar ve deformasyonlar mevcuttur. Tüm katlarda tamirat yapılmalıdır.
 • Bodrum kat duvarlarında su sızmalarından ötürü duvar boyalarında yer yer dökülmeler tesbit edilmiştir. Duvarlardaki deformasyonların giderilerek tamiratlarının yapılması gerekmektedir.
 • Islak hacimlerde su akmalarından ötürü asma tavanlarda yer yer deformasyonlar oluşmuştur. Gerekli tamiratların yapılması gerekmektedir.
 • Asma tavan tamirlerinin ve ayarlarının yaplması, eksik parçaların tamamlanması gerekmektedir. Alçıpan asma tavanlarda meydana gelen deformasyonların tamiratının yapılması gerekmektedir.
 • Çalışmayan Fotoselli kapıların ayarlarının yapılarak devreye alınması gerekmektedir. Acil ünitesinde bulunan fotoselli kapılara, kontrollü geçişler için elektronik şifre ya da kart sistemi kurulmalıdır.
 • Fuaye boşluklarında sıva ve boya tamirlerinin yapılması,cam tavanlardaki su sızıntılarının giderilmesi gerekmektedir.
 • Dilatasyon fugalarının elden geçirilmesi, deforme olan ve iş görmeyenlerin yenilenmesi gerekmektedir.

BUNLAR TEHLİKE ARZ EDİYOR

 1. Islak hacimlerdeki yer ve duvar kaplamaları, bataryala, klozetler, aydınlatmalar ve yer süzgeçleri komple kontrol edilerek eksiklikler tamamlanmalı, gerekli tamiratlar yapılmalıdır.
 2. Polikliniklerden Başhekimliğe geçiş koridorunda yer alan granit döşeme kaplamalarında yer yer çökmeler mevcuttur. Gerekli tamiratların yapılması gerekmektedir.
 3. Tüm asma tavan ve aydınlatmalar kontrol edilerek eksiklikler giderilmelidir.
 4. Acil servis dekontaminasyon odasının, proje detaylarına uygun olarak eksikliklerinin (batarya,yer süzgeci vs) giderilmesi gerekmektedir.
 5. Binaların tüm katlarında boya tadilatlarının yapılması gerekmektedir.
 6. Kalorifer boru geçişleri komple kontrol edilerek gerekli tamiratları yapılmalı eksik boyalar tamamlanmalıdır.
 7. Açıkta bulunan temiz su boruları alçıvan levhalar ile kapatılmalıdır. Eksik olan yer süzgeçleri,batarya,evye, ayna ve etajerler yerlerine takılmalıdır.
 8. Tesisat Şügt boşluklarındaki açıklıklar tehlike arz etmekte olup bu alanların uygun malzeme ile kapatılması gerekmektedir.
 9. Duvarlarda bulunan plastik sedye batlarında yer yer oynamalar mevcuttur. Tüm katlardaki sedye batları kontrol edilerek gerekli tamiratlar yapılmalıdır.

ODADAN ODAYA SES GEÇİYOR

 • Bütün muayene odalarının duvarları ile alüminyum pencereler arasında, pencere kasasından kaynaklı olarak boşluk oluşmuştur. Bu durumdan dolayı odadan odaya ya da koridora ses geçmektedir. Bu boşlukların uygun malzeme ile kapatılması gerekmektedir.
 • Bina dış cephe cam diplerinden su sızıntıları oluşmaktadır. Dış cephe kompozit kaplamaları ile cam birleşim yerlerinde deformasyonlar meydana gelmiştir. Bu alanlara su izolasyonu yapılmalıdır. Pencere kenarlarında bulunan alüminyum aksamdaki deforme olan ve kırılan parçaların tamir edilmesi gerekmektedir.
 • Teras çatılarda yer yer çatlamalar meydana gelmiş olup bu alanlara kısmi izolasyon malzemesi sürülerek su sızmaları geçici olarak önlenmiştir. Ancak hava koşulllarına bağlı olarak bu teras çatılarda yeniden su akıntılarının yaşanmaması için tüm teras çatılara komple sürme malzeme ile yeniden izolasyon yapılmalıdır.
 • Alüminyum doğrama ve mermer kaplamalarının birleşim yerleri kontrol edilerek gerekli yerlere silikon dolgu yapılmalıdır.
 • Trijenerasyon sistemi devreye alınmalıdır.

7 ADET KAMERADAN GÖRÜNTÜ ALINAMIYOR

 1. Güvenlik kamera sistemindeki 7 adet kameradan görüntü alınamamaktadır.
 2. Yoğun bakım kemara sistemi kontrol edilerek tamamının çalıştırılması gerekmektedir.
 3. Telsiz telefonlarının tüm hastane alanında aktif çalışacak şekilde ayarlarının yapılması gerekmektedir.
 4. 4 adet yangın çıkış kapısında arızalar tesit edilmiştir. Gerekli tamirat vebakımları yapılması gerekmektedir.
 5. Bodrum katta bulunan ve projede evsel atık, tabbiatık, geri dönüşüm olarak adlandırılan odalarda duvar kaplama seramek derzlerinin yapılması,havalandırma menfez ve bağlantılarının yapılması,metal duvar batlarının yerine monte edilmesi,asma tavan tam ve boyasının yapılması gerekmektedir.
 6. Mutfakta açık olan şaft boşluğuna kapak takılması,boya ve sıva tamirlerinin yapılması asma tavan tamir ve boyalarının yapılması,duvar ve zeminde oluşan derz açıklıkların tamir edilmesi gerekmektedir.
 7. Tüm katlarda bulunan ahşap dolapların ayarları yapılarak eksik olan parça ve aksesuarların yerlerine takılması,takılı olan menteşe, kol ve aynaların da sabitlenmesi gerekmektedir.
 8. Tüm blok ve katlarda odalar arasındaki kot farklarının giderilmesi gerekmektedir.
 9. Ameliyathane odalarında asma tavan eksikliklerinin giderilerek sıva ve boya tamirlerinin yapılması gerekmektedir.

DUŞ PERDESİ YOK

 • Bodrum kat hemşire odası yanında bulunan personel soyunma -giyinme alanlarında (A1-AZ21-A1-AZ22 Nolu Mahaller) seramik döşeme kaplamalarında farklı desenler kullanılmıştır. Ayrıca duş perdeleri mevcut değildir.Bu mahallerde gerekli tamiratların yapılması,eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir.
 • Galeri boşluğuna açılan odada duvar sıva ve boya tamirları yapılmalı, metal kapak kenarı duvarla birleşecek şekilde kapatılmalıdır.
 • Çamaşırhane içerisinde eksik olan yangın dolap kapağının yerine takılması, makinelerin tesisat bağlantılarının yapılması, su bataryalarının tesisata bağlantısının yapılarak devreye alınması, asma tavan eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir.
 • Sterilizasyon ünitesinde asma tavan eksikliklerinin giderilmesi, pvc döşeme kaplamasının kabaran ve deforme olan kısımlaının tamir edilmesi, sıva ve boya tamirlerinin yapılması,su bataryalarının tesisat bağlantılarının yapılması gerekmektedir.

TAMİR EDİLMELİ

 1. Tomografi-MR ünitesinde duvarından akan su sızıntıları önlenmekle beraber sıva ve boya tamirlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca deforme olan zemin pvc döşeme kaplamaları da tamir edilmelidir.
 2. Sığınak zemini çok eğri yapılmış durumdadır. Bu durumun yüklenici tarafından izah edilmesi, teknik olarak bu şekilde yapılması zorunlu değil ise düzeltilmesi gerekmektedir.
 3. Sığınak doğu giriş tarafında açık halde bırakılan dilatasyon boşluğu kapatılmalıdır.
 4. Sığınağın her iki girişinde bulunan demir kapıların tamiratları yapılmalı, kapı kolu ve anahtarları takılmalı,boyaları yapılmalıdır.
 5. Sığınak içerisinde yer alan ıslak hacimlerdeki eksiklikler giderilmelidir. Duvar ve zemindeki kırık ve deforme olan seramikler tamir edilmeli,elektrik ve sıhhi tesisat eksiklikleri giderilmeli,eksik armatürler yerine takılmalı, eksik süzgeçler tamamlanmalı, batarya ve lavabolar çalışır hale getirilmeli, dolap kapakları tamir edilerek eksiklikleri giderilmelidir.
 6. Sığınak içerisindeki havalandırma geçişlerindeki açıklıklar kapatılmalıdır. Tüm duvar ve tavanların boyanması gerekmektedir. 

Kaynak:gaziantep27.net

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 01:17

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne olmuş
Ne olmuş - 1 yıl Önce

Bu kadar eksik kadı kızında da olur kabul edin binayı teslim alın niye zorluyorsunuz...ayıp

SIRADAKİ HABER