Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkes Bu Gece 00:01'de Yürürlüğe Girecek! (Canlı Yayın) (4)

Mart ayının başından beridir beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi az önce tamamlandı. saglikpersonelihaber.net olarak görüşmenin tüm detayları haber detayımızda.

Güncel 05.03.2020, 20:40 06.03.2020, 01:01 Güler Sağlam

(GÖRÜŞMEYLE İLGİLİ YENİ BİLGİLER İÇİN SAYFAYI YENİLEYİNİZ!)

Güncelleme 20.41': Aşağıdaki hususlarda mutabık kalmışlardır:

1- İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

2- M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

3- Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ain-Al-Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

İşbu Protokol, imzalandığı anda yürürlüğe girer. Türkçe, Rusça ve İngilizce üç örnek olarak ve eşit yasal geçerliliği olacak şekilde 5 Mart 2020 tarihinde Moskova’da imzalanmıştır."

Güncelleme 20.31': Rusya Devlet Başkanı Putin: "İdlib'deki gergin ve hassas durumu ele aldık. Suriye meselesindeki kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlarda uzlaşabilmeyi başarıyorduk, bugün de öyle oldu." dedi.

Güncelleme 20.22': İki ülke liderleri basına açıklama yapıyor. Putin: Çatışmaları durdurmaya yardımcı bir uzlaşı çıktı. Erdoğan: İdlib'de yeni statü kaçınılmaz hale gelmiştir.Bu gece 00:01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Sayın Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Sayın Putin'le yeniden bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Yaklaşık 6 saat süren bir çalışma yaptık. Bu arada tesis ettiğimiz samimi diyalog kapsamında tüm konuları konuştuk, müzakere ettik. Köklü ilişkilerimizi karşılıklı saygıyı ortak çıkarlarımızla ilerletmek arzumuzdur.

İdlib'de yeni statü kaçınılmaz hale gelmiştir. İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan gelişmelerin birinci derecede sorumlusu, saldırganlığı ile bölge istikrarını hedef alan rejimdir. Öncelikle en kısa süre içinde ateşkesi gerçekleştireceğiz. Bu gece tam gece yarısında ateşkes yürürlüğe girecektir.

Putin'in açıklamalarından öne çıkanlar:

TIKLAYIN

Türk askerleri için taziyelerimi yineliyorum. Görüş ayrılıkları oluyor ama bugün de uzlaşabildik. Astana sürecinin öneminde uzlaştık. Astana formatındaki çalışmaları devam ettirme niyetindeyiz. Suriye'nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Görüşme sonunda ortak bir belge hazırlandı.

Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu

Güncelleme 17.25': Erdoğan - Putin görüşmesi sonra erdi. Görüşme: 2 saat 40 dakika sürdü. Şu an Türkiye ve Rusya heyetleri görüşmeler gerçekleştiriyor.

Güncelleme 14.35': Görüşme öncesi 2 Lider açıklamalarda bulundu.

GÖRÜŞME ÖNCESİ AÇIKLAMALAR

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Erdoğan ise şunları söyledi:

“Malum bu görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık. Sizin buradaki Anayasa çalışmaları sebebiyle bu davetinizi burada gerçekleştiriyoruz. Tabii, İdlib müzakreleri sebebiyle büyük önem arz ediyor. Bölgede sıkıntı. Dünyanın gözü burada. Bugün buradan atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar, bölgemizi, ülkemizi de rahatlatacaktır. Türkiye Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Gerek savunma sanayinde, gerek ticari ilişkilerimizdde çok farklı bir dönem içerisindeyiz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz. Bunları güçlendirerek götürmek de bizim en büyük amacımız. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Bu kabul için tekrardan teşekkür ediyorum.”

RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN

Putin, “Hayatını kaybeden askerleriniz için taziyelerimi iletiyorum. Telefon görüşmemizde ifade ettiğim gibi, hiç kimse, orada Türk askerlerinin bulunduğunu bilmiyordu. Suriye Ordusunun da ciddi kayıpları var” derken, “bu olayların tekrarlanmaması” gerektiğini vurguladı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?