Bu Bir Bayramlık Yazı Değildir! Kızdırır, Okumanızı Tavsiye Etmem (Özellikle Doktorlar Okumasın)

Bilgisayarımı açtım; Bayramda millet tatile, denize, eşini dostunu, hısım akrabasını ziyarete, kurban kesmeye gidip keyif yaparken, Ülkenin dört bir yanındaki Hastanelerde, 2801 Acil İstasyonunda, 5500 ambulansta, görevli 22 bin doktor, 78 bin hemşire ve 30 bin yardımcı sağlık personeli ile hastalanacak insanlara müdahale için nöbet tutan Sağlık Personeli ile ilgili bir şeyler yazacaktım.

Güncel 12.08.2019, 19:27 13.08.2019, 11:23
Bu Bir Bayramlık Yazı Değildir! Kızdırır, Okumanızı Tavsiye Etmem (Özellikle Doktorlar Okumasın)

Uzman doktor saatlik nöbet ücretinin bir paket sigara fiyatı dahi olmadığını, hemşirenin yarım paket alamadığını, diğerlerinin sigara paketi almak için 24 saat nöbet tuttuğunu falan yazacaktım. 

Sonra “Sigara olmaz, Sağlık Personeli sigara içmemeli. İçse de halka göstermemeli” dedi içimden bir ses. “Bence onlar da normal insan gibi herkesin yediği içtiği şeyleri yiyip içtiklerini, herkes gibi yemek, içmek, bunları deşarj noktalarından çıkarmak, oturmak, dinlenmek, uyumak gibi ihtiyaçları olduğunu, pek çoğunun zararlı olduğunu bilmesine rağmen sigara içtiğini göstermelisin” dedi başka bir ses.

TIKLAYIN

Sesler aralarında tartışırken facebooktan bir bildirim geldi. Acildeki kanlı sedye ile ilgili yazdığım yazıya bir okur “İyi yazıyorsunuz da Acil’e gidiyorsun, önünde 100 kişi var, 1 doktor bakıyor, Sağlık Bakanlığını arayıp şikayet ediyorsun, anında 3 doktor çıkıp hastalara bakıyor. Bir de böyle bir durum var” demiş.

NE YAZIYOR OLDUĞUMU UNUTTUM

Vatandaşa cevap vermemek olmazdı, ben de aşağıdaki cevabı yazdım;

“Bence az yapıyorsun kardeşim. Sağlık bakanlığını ara;”Şimdi ben hastayım, taaa hastaneye mi gideceğim! Ben vatandaşım, Allahıma size oy vermem ha!!” de, Sağlık bakanlığı evine tam teşekküllü bir hastane göndersin. Saçından gö..ne her tarafına (Gözüne) baksınlar. 10, 20. 30 bin bakımı yapsınlar, ölmüş olanı diriltsinler, grip olana sarı seron, başı ağrıyana macecik, gö.ü ağrıyana merhem sürüp rahatlatsınlar.

SAĞLIK BAKANLIĞI BU YAPACAK

Acile günde 3000 kişi gitmişmiş, önemli değil. Vatandaş bu bakılacak!

Bu gidenlerin %80 ‘i acil değilmişmiş.

Önemli değil bakılacak!

Yahu 350 milyonluk Amerikada bir yılda Acil’e başvuran kişi sayısı 130 milyon, 85 milyonluk Türkiye’de 110 milyon!

Ya Amerikalılar gerizekalı, ya biz acili gereksiz yere meşgul ediyoruz değil mi?

Sonrada “önümüzde 100 kişi var, bir telefon ediyoruz, anında 3 doktor çıkıyor” diye yazıyorsunuz. Bir bakın bakalım o 100 kişiden kaçı gerçekten acil??

Bence telefon ettiğinde kırmızı halı da serilmeli, hasta törenle karşılanmalı, anında 60 kişilik bir ekip ile her şeyine bakılmalı. Vatandaş bu; isteyecek, şak diye önüne konulacak.

Bir dava açıyorsun; 3 ay sonraya gün veriliyor, yiyorsa oradaki hakime “Lan küçücük bir dava için 3 ay sonraya gün olur mu?” de bakalım, Adalet bakanlığı şikayet hattı var mı? Anında 3 hakim çıkıyor mu karşına? Çıksa o 3 hakim seni bir güzel araya alır mı? O hakimler adli tatil diye senede 3 ay memleketin en güzel yerlerinde dinlenirken senin sesin çıkıyor mu?

Bankaya gidiyorsun; önünde 200 kişi, bankanın genel müdürünü arıyorsun, anında 5 kişi daha çıkartıyorlar değil mi? Yoksa tıpış tıpış, ses çıkarmadan bekliyor musun?

Vergi yatırmaya gidiyorsun, önünde bir sıra bir kuyruk, Maliye Bakanlığını arıyorsun, şak diye 3 memur daha çıkartıyor karşına. Değil mi?

Değil!

Bir tek Sağlık Bakanlığında bu var. Niye var? Çünkü doktorlar gerizekalı! 

Vallahi gerizekalı. 

Bakma onların öyle yüksek puan alıp 2 milyon arasında ilk 20 bine girdiklerine. Eşşek gibi çalıştır onları, gıkları çıkmaz. Mesela bir musluk ustası gelip senin işin için 1 saat uğraşsa kaç lira alır? En az 100 lira. Peki bir uzman doktor? Hadi tahmin et? Saat başı 20 lira civarı! Yazı ile yazıyorum; yirmi lira!

SEN BÖYLE UCUZ İŞÇİLİK GÖRDÜN MÜ?

Sağlık Bakanlığı şikayet hattı anında her vatandaşa açık. Sağlık Bakanını (1.Doktor:Başdoktor) arıyorsun, o da Sağlık Müdürü'nü (2. Doktor) arıyor, Sağlık müdürü Başhekimi arıyor (3. Doktor) o da Acil sorumlusu doktoru arıyor (4. Doktor) Acil sorumlusu Acil Doktorunu (5. Doktor) arıyor. Şaakk! 3 doktor girdikleri deliklerinden çıkıp anında sarı seron bekleyen, 3 aydır ağrıyan dizi bu gün az daha ağrıdı diye gelen, eti keserken düşüncesizce, tedbirsizle kendini kesen, pek çoğu acil olmayan vatandaşın işini anında hallediyorlar!

Sizin de gördüğünüz gibi 5 doktor “Yahu bu vatandaş bizi şikayet etti ama hakikaten biz haksız mıyız acaba?” diye düşünmüyor. Vatandaş boş yere şikayet etmiş olsa bile kimseden tıss yok? 

Neden?

Çünkü doktorlar gerizekalı!

Vallahi kimse kusura bakmasın ama öyle.

Matematik, fen sorusu çözüp yüksek puan almak insanın fen zekasının, matematik zekasının iyi olduğunu gösterir. Onlar zeki olsa ne olur? Önüne ne korsan, yer, yiyor da zaten.

Ama “Biz niye bu durumdayız, yaptığımızın karşılığını alıyor muyuz?” diye düşünmek yaşam için gerekli olan beşeri zekanın göstergesidir, o da biz de yok.

Ben olsam Sağlık Bakanlığından daha “farklı” şeyler de isterdim.

Vatandaşsın tabii, yapacaklar, yapmak zorundalar” dedim ve bitirdim...

Güya bayramda nöbet tutan 130 bin Sağlık Personeli ile ilgili bir yazı olacaktı, nerelere gitti...

En azından “fedakarca görevini yapan tüm sağlıkçıların bayramını kutluyor, kolaylıklar diliyorum” diyeyim...
Dr.Deniz Arslan

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
yorum 1 yıl önce
Genellikle bu tür platformlarda son derece amatör ve konuyu analiz etmekten uzak yazılar kaleme alınır. Ancak Deniz hocamın yazısı müstesna... On numara beş yıldız olmuş hocam eline sağlık.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?