Bir Türlü Hizmete Giremeyen Hastane Hakkında Sağlık Müdürü Açıklama Yapmalı

Bugün yarın denilmesine rağmen bir türlü tam teşekküllü olarak hizmete giremeyen Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’yle ilgili haber, kamuoyunda hem şaşkınlık hem de üzüntü yarattı.

Bir Türlü Hizmete Giremeyen Hastane Hakkında Sağlık Müdürü Açıklama Yapmalı

Hastanenin çevre açık otoparkından, ısı merkezine, kapalı otoparkından, konferans salonuna, A,B-C, bloklarından, sığınağa kadar yüzlerce eksiğinin olmasıyla ilgili mühendislerce tutulan rapor, hastanenin neden zamanında teslim alınamadığını gösterdi. Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, konuyla ilgili Sağlık Müdürlüğünün bir açıklama yapmaya davet ederken, “Bu tutanak zeminle ilgili bazı sorunlar olduğunu tescilliyor. Bu hastane bu noktadan sonra nasıl düzeltilebilir doğrusu ben bilmiyorum. Çünkü kabarık bir tadilat listesi var. Çok yazık. Sorunlar yer seçimiyle başlıyor. Bir zemin analizi yapılmamış gibi görünüyor. Zemin analizi yapılmadan apar topar ihaleye çıkarılmış. Henüz hastanenin teslime çok uzak bir noktada olduğunu görüyoruz” dedi.

EN AZ BİR DEFA SU BASKINI YAŞANMIŞ

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, eksikliklere bakıldığında hastanenin apar topar yapıldığının ortaya çıktığını belirterek, “Tahkikler yapılmadan zeminle ilgili söylentiler çıkmıştı zaten. Ve bu aslında zeminle ilgili bazı sorunlar olduğunu tescilliyor. Zemin suyundan kaynaklı bir çok aksaklık var. Burası bundan tam 4 yıl önce 96 milyon liralık bir yaklaşık maliyete karşılık yüklenici firmalar yüzde 30 indirimle 68 milyon liraya almışlar. Bu oldukça büyük çapta bir inşaat. ve görülen o ki maliyetlerin yükselmesiyle birlikte yıllar içerisinde firma yapım kalitesini giderek düşürmüş. Ve aslına bakarsanız kontrollükle ilgili sorunlar yüklenici firmanın görünen o ki bazı şeylerden kaçındığı gibi bir sonuç çıktı. Özellikle su ile ilgili ciddi sorunlar var. Yalıtım uygulamaları, zeminle ilgili uygulamalarda büyük problemler olduğu görülüyor. Ve ortaya çıkan tablo burada en az bir defa su baskını gibi birşey olduğunu gösteriyor. Çünkü rapor öylesine ayrıntılı su sorunlarından bahsetmişki, bizim çıkardığımız sonuç burada yapım kalitesine bağlı olarak çok ciddi su ve nem problemleri yaşanmış olması” diye konuştu.

KABARIK TADİLAT LİSTESİ VAR

TIKLAYIN

Bu eksikliklerin kolaylıkla giderilecek şeyler olmadığını, ciddi bir maliyet gerektirdiğini dile getiren Girişken, “Bu yapım raporu bize şunu gösterdi, bizim ihale sistemimizde büyük bir sorun var. Bizim kontrol sistemimizde de büyük bir sorun var. Bugüne kadar uzayan bu sorunlar, bu son noktada mı ortaya çıkmalıydı? Sağlık Müdürü geçen sene sanıyorum Ağustos ya da Kasım ayında kesin teslimin yapılacağını söylemişti. İl Sağlık müdürünün böyle bir açıklaması vardı fakat aradan 8 ay geçtikten sonra henüz hastanenin teslime çok uzak bir noktada olduğunu görüyoruz açıkçası. Bu hastane bu noktadan sonra nasıl düzeltilebilir doğrusu ben bilmiyorum. Çünkü kabarık bir tadilat listesi var. Çok yazık. Sorunlar yer seçimiyle başlıyor. Bir zemin analizi yapılmamış gibi görünüyor. Zemin analizi yapılmadan apar topar ihaleye çıkarılmış. Hadi çıkarıldı yüzde 30 kırımla indirimle bu ihalenin bu işin yapılmayacağı aslında belli olmalıydı. Yani 2015 yılında 96 milyon lira bedel biçilen bir yeri firma 68 milyona almış ve şu an işin içinden çıkamıyor gibi görünüyor” dedi.

ZEMİNLE İLGİLİ DURUM TARTIŞMALI

Zemin ıslahının yapılıp yapılmadığının önemli olduğunu, ancak zemin raporunu bilmediklerini söyleyen Girişken şunları ifade etti:”Zemine oturmuş alttan su gelmiş. Her inşaatta eksiklikler olabilir ama geniş çaplı bütün asma tavanların elden geçirilmesi bütün zemin kaplamalarının elden geçirilmesi gibi kabus gibi sorunlar var binada çok yapısal sorunlar var. su problemi yapı genelini etkileyen büyük bir su problemi olduğu görülüyor bunların bir bölümü zemin suyu bir bölümü yağmur suyu. ne zeminle ilgili suya karşı önlem alınmış gibi görünüyor ne de yağmur suyuna karşı. Duvarlarından, pencelerinden bile su sızdığı yazıyor. Yani genel anlamda oldukça tehlikeli bir yapısal sorunu işaret ediyor. Eğer zemin uygunsuzsa öncelikle ıslah yapmanız gerekiyor. Bence yapmamışlar gibi görünüyor. Zeminle ilgili durum hala tartışmalı. Bu konuda sağlık müdürlüğünün bir açıklama yapması uygundur. Zeminle ilgili yeterli tahkikler analizler yapıldı mı zemin durumu kötüyse iyileştirme, zemin ıslahı ile ilgili çalışmalar yapıldı mı, öncelikle iş buradan başlar kalan bütün sorunlar aslında buna paralel gidiyor.”

SAĞLIK MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPMALI

‘Bu işin içinden nasıl çıkacaklar bilmiyorum’ diyen Girişken,”Müteahhitin düşük fiyata işi alması, maliyetlerin 4 sene içerisinde bu kadar yükselmesi bence işin içinden çıkılamayacak noktaya gelmiş. Bu işin içinden nasıl çıkacaklar bilmiyorum açıkçası. Son iki yıldır inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlardan dolayı firma da belli yerlerden kısmış olabilir. Zeminle ilgili kamuoyunu bilgilendirilmesi gerekiyor. Sağlık Müdürü daha önce böyle bir sorun olmadığını açıklamıştı ancak çıkan raporda da zemine bağlı bazı sorunlar varmış gibi duruyor. Ve bu konuda bir açıklama yapması gerekiyor. Mümkünse zeminle ilgili etüt raporlarının kamuoyuyla paylaşılması ve yorumlanması gerekiyor. Bu eksikliklerin giderilip giderilemeyeceğinin kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor, idare bu konuda bir sorumluluk üstlenmiş vaziyette ve bu kamu kaynaklarıyla yapılan büyük bir yatırım” şeklinde konuştu. 

Kaynak:Gaziantep27.net

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 01:18

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 12 ay Önce

Mühendis mimarlar odası işine baksın, onları ilgilendiren bir durum yok üzerlerine vazife çıkarmasınlar bakanlık ve ilgili müdürlük gereğini zaten yapıyordur, 96 milyonmuşta 68 milyona düşmüş; mevzuata aykırı bir durum yok 30 tenzilat güzel yapamayan müteahite hesabını sorsunlar yapamayacaktı neden o teklifi yaptı.. kontrollük meselesine gelince suistimal olabilir!

SIRADAKİ HABER