Batman'da Sağlıkta Yeni Dönem: Poliklinikten Hastaneye

Günlük ortalama 7 bin hastaya hizmet veren Bölge Devlet Hastanesi ile günlük 1200 civarında hastanın başvurduğu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin hasta yükünü hafifletmek için İl Sağlık Müdürlüğü, ‘semt polikliniklerini’ devreye koyuyor

Güncel 30.07.2019, 19:32 30.07.2019, 19:41
Batman'da Sağlıkta Yeni Dönem: Poliklinikten Hastaneye

Önümüzdeki aylarda iki semt polikliniğinin devreye gireceğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu: “İki semt polikliniğini hizmete açarak hastanelerdeki yoğunluğu azaltmayı hedefliyoruz. 3. Semt polikliniği için de Bakanlığa müracaatta bulunduk” dedi.

POLİKLİNİKLERDE SONA DOĞRU

TIKLAYIN

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, ‘semt poliklinikleri’ projesiyle kamu hastanelerindeki hasta yükünü hafifletmeyi planlıyor. Bölge Devlet Hastanesi’ne bağlı semt polikliniği Bayındır mahallesinde, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne bağlı 20 üniteli ‘diş polikliniği’ Gap mahallesinde hizmet verecek. Gazetemiz yöneticisi Barış Arslan’ın ziyaret ettiği İl Sağlık Müdürü Mehmet Hakan Pamukçu, kentin sağlığına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Semt polikliniklerinin kısa bir süre sonra hizmete gireceğini belirten İl Sağlık Müdürü Pamukçu: “İki mahallede semt poliklinikleri 1-2 ay içerisinde hasta kabulüne başlayacak. Bu uygulamayla Bölge Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin hasta yükünü hafifletmeyi hedefliyoruz. Durumu ağır ve yatış amaçlı hastaların hastaneye başvurusunu sağlamak istiyoruz. Bölge Devlet Hastanesi’ne günde yaklaşık 6-7 bin hasta başvuruyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize ise günde 1200 civarında hasta müracaat ediyor. Semt poliklinikleri devreye girdiğinde hastanelerdeki yoğunluk yarı yarıya düşecek. İki semt polikliniğinde sona gelindi. Önümüzdeki 1-2 ay içinde semt poliklinikleri hizmete girecek. 3. Semt polikliniği için de girişimler de bulunduk. Nüfusun yoğun olduğu bir mahallemizde daha semt polikliniğini açmayı planlıyoruz” dedi.

“1. BASAMAKTA 30 MİLYON TL’LİK YATIRIMLAR”

1. Basamak sağlık hizmetinde kentte ciddi yatırımların devam ettiğini de ifade eden İl Sağlık Müdürü Pamukçu, şöyle devam etti: “Girbareşik (İkiztepe) mahallesinde yapılacak Toplum Sağlığı Merkezi ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Tilmerç mahallesinde yapılacak Sağlıklı Hayat Merkezi ile Aile Sağlığı Merkezinin temeli bir süre önce atıldı. Bunlar yaklaşık 30 Milyon TL’lik ciddi yatırımlar. Sağlıklı Yaşam Merkezleri ile vatandaşlarımızın hasta olmadan önlem almalarını hedefliyoruz” dedi. Güney Raman Çevre yolunda yapılacak yeni hasta yatırımı için de çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekleyen Pamukçu: “Yeni hastane yatırımının 500 yataklı olması için Valimiz ve Milletvekilimizin ciddi girişimleri var. Batman’ı sağlık alanında rahatlatacak hastane yatırımında ciddi yol alındı. Önümüzdeki aylarda bu süreç daha da hızlanacak” diye konuştu. 

YÜZDE 84’Ü TAMAMLANDI

Yapımı devam eden 13 katlı Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yüzde 84’ü tamamlandı. Yeni hastanenin yeni yılın ilk aylarında hizmete gireceğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu: “Yoğun bakım yatak sayısı ile birlikte yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 440 yataklı olacak. İlimiz için önemli bir yatırım. Hastanenin hizmete açılması için öngörülen süre Mart 2020. Fakat sayın Valimiz ve Milletvekilimizin de destekleriyle hastanenin daha erken hizmete açılmasını hedefliyoruz. Hastanenin hizmete girmesiyle çocuk yandal branşlarında da taleplerimiz olacak. Şu anda yeni hastane ve Bölge Devlet Hastanesi’nin trafo, pano, soğutma sistemleri ile jeneratör yenileme-entegre işlemlerine başlandı. Bu önemli yatırımın en hızlı şekilde tamamlanması için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-4°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?