Başhekimin keyfiliğini yargı engelledi

Sağlık Bakanlığı’nın geçici yurtdışı görevlendirmesine başvuran hekime keyfi şekilde engel olan başhekimin kararını İdare Mahkemesi iptal etti

Başhekimin keyfiliğini yargı engelledi

Sağlık Bakanlığı 2018 yılında geçici yurtdışı görevlendirmesi için hekimlerden başvuru istedi. Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan bir hekim yurtdışı görevlendirmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvurdu.

Hekim, basamaklarında birisi olan kurum bilgisi evrakının çıktısını alarak Hastane Başhekimi onayına sundu. Ancak başhekim böyle bir yetkisi olmamasına rağmen başvuruyu onaylamadı. Başhekim yazdığı yazı ile yurt dışı görevlendirmeye onay vermediğini belirtti..

TIKLAYIN

Aynı zamanda Genel Sağlık-İş üyesi olan hekim bu olayı yargıya taşıdı. Bakanlık internet sitesinde yayınlanan yurt dışı geçici görev başvurusunu, yetkisi olmadığı halde engelleyen işleme karşı Kastamonu İdare Mahkemesi’ne iptal davası açıldı. Yargılama sonucunda mahkeme başhekimin kararını iptal etti.

YETKİ GASPI

Kararda şunlar ifade edildi: “Bu durumda davalı idare tarafından yurt dışı görevlendirme hususunda karar verme yetkisi bulunmadığı halde davacının talebinin reddedilmesine ilişkin işlemde yetki gasbı olduğu açık olup, bu haliyle dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

İŞLEM YAPILMALI

Konuyla ilgili Genel Sağlık-İş Başkanı açıklama yaptı. Her makamın yasa tarafından kendisine verilen yetkileri, yasal sınırlar içinde ve hukuka uygun olarak kullanması gerektiğini ifade eden Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Hiçbir yetkisi olmadığı halde üyemizin yurt dışı geçici görevlendirme evraklarını onaylamayan başhekim Mahkeme kararında belirtildiği üzere yetki gasbında bulunmuştur” dedi. Bacaksız, mahkeme kararının Sağlık Bakanlığına iletilerek başhekim hakkında işlem yapılması istendiğini de kaydetti.

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER