Bakanlık Uyarmıştı Ama!! Eczacılar, her ay binlerce lira kazanıyorlar ama

2017 yılında dönemin sağlık bakanı recep Akdağ bir açıklama yapmış, “Biz eczacıların eczanede bulunmasını istiyoruz" demişti. Kocaeli’de siyaset yapan eczacılar neredeyse eczaneye hiç uğramıyor. Bunun son örneği AKP Gölcük İlçe Başkanı Çetin Seymen... Seymen’in yanı sıra eczanesini elemanlarına emanet eden, her ay binlerce lira kazanmasına rağmen bir fiil eczacılık hizmeti vermeyenler hakkında işlem yapılacak mı merak konusu.

Güncel 22.07.2019, 16:55
Bakanlık Uyarmıştı Ama!! Eczacılar, her ay binlerce lira kazanıyorlar ama

Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), tüm illerin Sağlık Müdürlüklerine "Görevi başında bulunmayan eczacılar hk." başlığı ile bir yazı göndermişti. Çeşitli yasa ve yönetmeliklerde yer alan "Eczacılar, görevi başında bilfiil bulunmak mecburiyetindedir.", “Eczacılık hizmetini hastaya bilfiil ve her zaman eczacı sunar” gibi ifadele atıf yapılarak, "Eczacıların görevi başında bulunmasının temini bakımından Müdürlüklerce sıklıkla denetimlerin yapılması" istenmişti. Söz konusu denetimler kentimizde neredeyse hiç yapılmadı. Mazereti olmaksızın eczanesinden 24 saate kadar olan ayrılışlarının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde risk bazlı denetimlerin gerçekleştirilmesi ve ilgili/ilgililer hakkında gerekli idari işlemlerin uygulanması talimatı hiçbir zaman uygulanmadı.

KİRALIK DİPLOMA GİBİ

Kocaeli’de halen pek çok eczacı eczanesine uğramadan her ay binlerce lira kazanıyor. Eczacı kalfaları tarafından yönetilen eczaneler bir anlamda kiralık diploma ile hizmet veriyor. Kiralık diploma ile mevcut uygulama arasındaki tek fark kiralamada aylık belli bir bedel belirlenmesi, işe gitmeden eczane çalıştırmada ise bütün karın diploma sahibi eczacıya gitmesi… Her iki durum da yasalara aykırı. Kentimizde Eczanesi olup da çok farklı alanlarda faaliyet gösteren isimler mevcut. Halkın dikkatine çekenler ise siyasetçiler. Siyasi çalışmalar nedeniyle eczanelerine uğramayan bu isimlerle ilgili de herhangi bir işlem yapılmadı, yapılmıyor. 

Kaynak:Uğur ENÇ/kocaelibarisgazetesi.com

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?