Anlamlı Günleri Bayram Tadına Çevirmek Çözüm Bulmakla Olur

Türk Sağlık-Sen Bitlis Şube Başkanı Yüksel Koçak, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası ile Anneler günü dolayısıyla bir açıklama yaparak, "Anlamlı Günleri Bayram Tadına Çevirmek Çözüm Bulmakla Olur" dedi.

Anlamlı Günleri Bayram Tadına Çevirmek Çözüm Bulmakla Olur

Türk Sağlık-Sen Bitlis Şube Başkanı Yüksel Koçak, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası ile Anneler günü dolayısıyla bir açıklama yaparak, "Anlamlı Günleri Bayram Tadına Çevirmek Çözüm Bulmakla Olur" dedi.

Her yıl 12-18 Mayısı Hemşireler Haftası,Mayıs ayının ikinci Pazar gününüde Anneler günü olarak kutluyoruz bu yılda Anneler gününe denk gelen 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını maalesef karşılanmayan talepler, dağ gibi yığılmış sorunlar ve her gün yeni eklenen dertlerle karşılıyoruz.Ne yazık ki atık kutlama mesajları ve iyi dileklerin bir anlamı kalmadı.

Ekonomik olarak sıkıntılar, döner sermayeler başta olmak üzere yaşadığımız maddi kayıplar, bir işe yaramaktan uzak yıpranma payı, aşırı iş yükü, şiddet, mobbing ve 3600 Ek gösterge gibi sözde kalan düzenlemeler biz sağlık çalışanlarında ne kutlayacak bir hafta ne de güzel anılacak bir gün hali bırakmıştır.

TIKLAYIN

Bakınız bugün Türkiye’de 166 Bin hemşire arkadaşımız görev yapmaktadır. Bunların 112 Bini Sağlık Bakanlığı’nda görevlidir. 100 Bin Kişiye düşen ebe hemşire sayısı ülkemizde 272 iken AB ortalaması 914, OECD ortalaması ise 1025’dir. Sadece bu rakam bile Türk hemşirelerinin çalışma hayatında herşeye rağmen özverili bir şekilde milletimize hizmet ettiklerini anlatmaya yeterlidir.

Buna karşılık hemşirelerimizin beklediği, emeklerinin karşılığı ödenmez diye başlayan cümleler kurulması yerine Çalışanlar açısından böylesine anlamlı günleri bayram tadına çevirmek ancak çözüm üretmekle olur.

Özlük hakları iyileştirilmeli, vekil ebe hemşire, aileleri parçalayan sözleşmeli istihdam son bulmalı tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Kreş eksikliği gibi aile yaşamlarını olumsuz etkileyen sorunları çözülmelidir.Çalışanların 5-6 yıl önceki döner sermayeleri mumla aradığı düşünülürse bu durumun katlanılmaz bir hal aldığı ortadadır.Döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili yönetmelik değişikliği çalışanları memnun edecek bir şekilde, sosyal taraflarında görüşü alınarak acilen yapılmalıdır.Kapsayıcı bir 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir.Diyaliz hemşireliği gibi hemşirelerimizin kazanılmış hiçbir hakkı ellerinden alınmamalıdır.Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir.

Hemşirelerimizin hak ettikleri mali ve sosyal haklar,çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır.Sağlıkta çalışan çoğunluğu bayanlardan oluşan bir kurumda hem mesleklerini icra ederken hem de Gece-gündüz demeksizin hastalıkta, sağlıkta, sıcaklığına muhtaç olduğumuz her yerde ve yaşta, gözlerimizin içine bakarak hislerimizi okuyabilen,varlığıyla onur duyduğumuz,her sendelediğimizde sıcacık elini bize tereddütsüz uzatabilen, kadın olmanın doğası gereği yaşam boyunca yılmadan,usanmadan,sınırsız,koşulsuz,herşeyi hiçe sayabilerek ömür boyu evlatları uğruna saçını süpürge edebilen,kendisini önce vatanına, milletine hayırlı bir nesil yetiştirmeye adamış sonra yine Vatanına ve Milletine hizmet aşkıyla en kutsal varlık olan Annelik görevlerini de tüm zorluklara rağmen yerine getiren çalışan bayanlar 364 günde resmi olarak 1 güne sığdırılmış ama gönlümüzde her güne yaydığımız, varlığımızın yegâne sebebi Kimi Zaman Malazgirt Zaferi ile Anadolu’yu Vatan Yapan, Kimi Zaman Da Kocatepe’de Bu Topraklardaki Varlığımızı Perçinleyen Cengâverlerin Varlık Sebepleri Olan Başta bu vatan için can veren şehit kadınlar olmak üzere Şehit Annesi ve Eşlerinin, tüm anne ve Anne adayı bayanların Fedakârlık timsali,devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımızın ve tüm bayan çalışanların Anneler gününü,ayrıca tüm Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşireler haftasının kutluyor, çalışma hayatında kolaylıklar diliyoruz.

Yüksel KOÇAK
TÜRK SAĞLIK-SEN BİTLİS ŞUBE BAŞKANI

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 18:36

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bingül Karan
Bingül Karan - 1 yıl Önce

Çözüm bulmak çözüme giden yola inanmakla olur başkanım biz sizinle bu yolda hiç yorulmayiz kamu çalışanları ve sağlıkta sorunların çözümü için TÜRK SAĞLIK SEN ve Turkiye Kamu SEN diyoruz

SIRADAKİ HABER