Ambulans Yangınları Neden Çoğaldı? Acil Sağlık Hiz. Genel Müdürlüğüne Ulaştık!

2019 yılı içerisinde maalesef ambulans yangınları gözle görülür derecede artmaya başladı. Ambulanslarda çıkan yangın ve patlamalar sağlık camiasını üzüntüye boğmaya devam ediyor. “İkitelli’de alev alan ambulanstaki sağlık personelleri canlarını son anda kurtarırken, Silivri’de de sağlık personeli son anda araçtan atlayarak canını kurtardı ama ambulansta kuvözde bulunan üç aylık Rojin isimli bebek hayatını kaybetmişti. Bugünde Şırnak Silopi’de seyir halindeki ambulans alev aldı.

Güncel 21.07.2019, 20:51 21.07.2019, 21:25
Ambulans Yangınları Neden Çoğaldı? Acil Sağlık Hiz. Genel Müdürlüğüne Ulaştık!

Sahadan edinilen bilgilere göre, son dönemde Ankara, Burdur, Edirne ve Antalya da gerçekleşen 4 ambulans yangının farklı firmalarca imal edilmiş, farklı marka ve model yılında ambulanslar olduğunu biliyoruz. Yanan ambulansların tümünün yangın uzmanı akademisyenlerce desteklenen bir komisyonla detaylı bir incelemenin yapılması ve derhal çözüm kavuşturulması başta sağlık çalışanları olmak üzere vatandaşların beklentisi. Bu yangınların arkasında ihmal de varsa mutlaka ortaya çıkarılmalıdır.

Saglikpersonelihaber.net yanan ambulanslar konusunu sizin için araştırdı.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ulaşan Haber Merkezimiz, Silopi’de yanan ambulans başta olmak üzere son aylarda sıkça görülen ambulans yangınları konusunu muhatabına sordu.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Silopi’de yanan ambulans’ın büyük ihtimalle motor bölümünden kaynaklanan teknik bir sorunla çıkan yangın olduğunu vurgularken, konuyla ilgili araştırmalarının sürdüğünü belirtti. Yangının oluş itibariyle arka kabinden çıkan bir yangına benzemediğini özellikle vurguladılar.

Türkiye’de kullanımda olan Ambulansların özellik itibariyle Almanya ve Kanada’da kullanılan ambulanslarla aynı olduğunu söyleyen üst düzey bürokrat, “Ambulanslarda dünya standartlarında ne varsa, Türkiye’de bizim ambulanslarımızda da aynısı var. Aynı belgelere sahip, Avrupa Birliğinin EN 1789 A2 belgesinde istenen tüm özellikleri ambulanslarımız taşıyor. Almanya ve Kanada’dan farklı olarak bizdeki ambulans sayısının çok daha fazla olduğudur” dedi. “Çıkan yangının oksijen tüpü kaynaklı olmadığı, İstanbul’da olan kaza motor arızası kaynaklıdır. Ambulanslarda çıkan yangınların oksijen tüpünden kaynaklanan yangın değildir. Ambulansın teknik tarafıyla ilgili oluşan yangınlardır. Şırnak’ta yanan bu ambulansımızın da bakımları bir hafta öncesinde yapılmıştır. Servisten yeni çıkmış bir ambulans, hukuki süreç devam ettiğinden bugün için daha fazla ayrıntı veremiyorum” dedi. 

BU YIL ÇIKAN AMBULANS YANGINLARINDAN BAZILARI

TIKLAYIN

FOTOĞRAFLARIN BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ.

TIKLA        

Geçtiğimiz yıllar içerisinde de 7-8 adet 112 ambulansının kalitesiz malzeme kullanımından dolayı yandığı basına yansımıştı. Bu konuyla ilgilide haber yaparak ambulanslar neden yanıyor? demiştik. haberi okumak için tıklayınız.

Peki Ambulanslar neden yanıyor?

En sık rastlanan ambulans yangını türü, kalitesiz malzemelerin kullandığı donanıma sahip ambulanslar. Yeni üretilen ambulanslarda donanım kalitesi düşmüş, diğer sektörlerde olduğu gibi burada da Çin malı ucuz malzeme piyasaya fazlaca girmiştir. Ambulans üretim pazarında tekel sayılan malum firma bile, Çin malı malzeme kullanımına girmek zorunda kaldığı iddia edilmektedir.  2015 yılında üretimi yapılan ambulansların bazılarında, oksijen tüpünden dağıtıcı sisteme giden bağlantı hortumlarında patlamalar yaşanmaya başladı. Dağıtımı yapıldıktan hemen birkaç gün sonra, ilk yangın Malatya’da meydana geldi. Malatya’yı Konya ve Batmanda ki ambulans yangınları takip etti. Bu yanan ambulanslardaki ortak özellik, aynı model ambulans olmalarıydı. Bu yangınlar basına yansımış olanlardı. Ancak, Sağlık camiası biliyor ki, birçok ilde benzer ambulans yangınları oldu. Bu yangınların kimisi büyük çaplı iken, kimisi ise küçük çaplı olanlardı. Bahsettiğimiz oksijen bağlantı hortumu patlaması sorunu, hortumların değiştirilerek yenilenmesi sonucu çözüldü.

Ambulanslarda çıkan ikinci bir yangın sorunu ise; oksijenin yağlı maddelere verdiği tepkilerden kaynaklanan sorun. Kullanıcı hatası diye kastedilen sorunda tam da budur. Ambulanstan sorumlu personelin özellikle dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar; Oksijen tüplerinde saf oksijenin yani oksijen konsantrasyonunun %100’e yakın olduğu durumlarda artık ısıya gereksinim kalmaz ve kendiliğinden yanma meydana gelir. Yağ saf oksijen ile buluştuğunda ani parlamalar meydana gelir ve yanma olur. Bu nedenle yağlı el ile oksijen tüpüne temas edilmemelidir. Yağ ve Oksijen ekzotermik (ısıveren) bir reaksiyona girerek aniden tüpün kaçak olan yerinin kızmasına yanmasına hatta patlamaya yol açabilir. Tüp patlarsa, gövdesi bir yana, valfi bir yana tıpkı füze gibi içindeki Oksijen boşalana dek, uçarak gider ve önüne geleni tahrip eder. Bu gerçek gres yağı için de geçerlidir ve Oksijen tüpleri asla gresle temas etmemelidir. Yağlı bir eldiven de bunun için yeterlidir. O gün öğle yemeğinde çok yağlı bir yemeği elinizle yedikten sonra, bir de elinizi yıkamamış sanız, sakın tüpün vanasını açmaya kalkmayın oksijen tüp regülatörlerini yağlı ellerle tutmayınız. Yağ saf oksijenle buluştuğunda ani parlamalar olacaktır

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?