3600 Ek Gösterge'nin Sadece Hemşire Kadrosuna Verilmesine Sendikalar Neden Sessiz Kalıyor?

Sağlıkta 3600 ek göstergenin sadece hemşire kadrosunda çalışanlara verilmesi konusu sahada ciddi tartışma ve tepkilere neden olmaya devam ediyor. Bu konuda başta yetkili sendika Sağlık-Sen olmak üzere, sağlık kolundaki diğer sendikalardan da cılız çıkan bir kaç ses dışında bu konuya ciddi tepki gelmemesi sağlık personeli olan kadrolarda ciddi rahatsızlığa sebep olmuş durumda. Özellikle Cumhurbaşkanının seçimlerden sonra meclis gündemine gelecek açıklamasından sonra, hemşire kadrosu dışındaki tüm branşlarda, küskünlük, sitem ve göz göre göre haklarının gasp edileceğine dair ciddi endişeler oluştu. Haber merkezimize bu konuda gelen şikayetlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Gelen şikayetlerin temel konusu ise sendikaların bu konuda sessiz kalmaları. Detaylar haberimizde.

3600 Ek Gösterge'nin Sadece Hemşire Kadrosuna Verilmesine Sendikalar Neden Sessiz Kalıyor?

3600 ek gösterge düzenlemesi seçimlerden sonra olmasına rağmen, somut adım atılmaması nedeniyle belirsizliğini korumaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından anılan 4 meslek grubu için çıkacağı dillendirilen 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili kimleri kapsayacağı resmi olarak açıklanmadığından yapılan açıklamalara baktığımızda Sağlık Bakanlığında sadece “Hemşire” unvanlı kadrolar da çalışanlara verileceği görülmekte. Bu durumun vahameti daha şimdiden kendini göstermiş,  saha da ciddi olarak yadırganmakta ve devletin kendi çalışanları arasında kadro ve unvanlarına göre ayrımcılığa gidecek olması bir çok endişeyide çalışanlarda beraberinde getiriyor.

BÜYÜK BİR ADALETSİZLİK DOĞUYOR

Yapılacak olan düzenlemenin sadece "Hemşire" kadrosunu kapsayarak çıkması halinde, büyük bir adaletsizliğin ortaya çıkmasına sebep olması ve böyle bir düzenlemenin hakkaniyetle uzaktan yakından alakasının olmayacağı gün gibi aşikarken, sendikaların bu konuda sessiz kalmaları ise sağlık personelini üzen başka bir konu olarak yerini koruyor.

TIKLAYIN

Bakanlığın yaptığı son değişikliklerde;

  • Hemşire ve sağlık memuru kadrolarında çalışanları eş değer meslek saymışken,
  • Hali hazırda sahada sağlık memurlarından hemşire olarak çalışanlar varken
  • Sağlık memurlarına hemşirelik kadrolarına geçiş hakkı tanınmışken,
  • Ebe kadrosunda çalışanların görev tanımında da, hemşirenin yaptığı tüm iş ve işlemleri yapacağı belirtilmişken

3600 ek göstergenin tek bir kadroya tahsis edilmesi akıl alır bir durum olarak görmemekteyiz. Düşünün, Acil Servis de hemşire, sağlık memuru, paramedik, doktor, hatta ebe aynı ortam da çalışıyor. Aynı işi, ekip olarak yapıyorlar. Çıkacak yasayla sadece hemşire için özel bir düzenleme yapılması, ne hakkaniyete, ne eşitlik ilkesine nede vicdani duygulara sığmayacaktır. Böyle bir düzenleme sağlık personeli arasında daha şimdiden ciddi huzursuzluklara yol açmıştır. Düşünün ki yasanın konuşulduğu gibi çıktığı ortamı. Bu doğrudan iş hayatına yansıyacak. Sonra da hastalara yansıyacak.

SENDİKALAR DAHA NE KADAR SESSİZ KALACAK?

Çalışanların Sendika hakkı örgütlenme hakkı açısından birinci kuşak haklar arasında yer alırken, sendikalaşma hakkı olarak ise ikinci kuşak haklar arasında yer alıp, uluslararası platformda doğrudan ve dolaylı olarak koruma ve garanti altında bulunan bir hak iken Türkiye'de çalışanlar sendikal mücadelen ne kadar doğrudan yararlanabilmektedir? Eline mikrofon yada megafon geçtiğinde genellikle birbirlerine laf atma yarışına giren, biz yetkili sendika olsak şunları yapardık ile onlar yetkili sendika olan şunları yapamadı gelgitleri arasında sendikacılık (!!) yapılan bir ortamda, sağlık personelinin bu haklı isyanını kim ele alacak, kimler somut adımlar atacak merakla beklemekte ve takip etmekteyiz. 

Sözün özü;

Anayasanın eşitlik ilkesi ve hukuk kuralları da göz önüne alındığında, çıkacak bu haksızlığın çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olacağını göz ardı edilmemelidir. Bu düzenlemenin yaratacağı olumsuzlukların sorunlar ortaya çıkmadan giderilmesini ve Sağlık Bakanlığında çalışan tüm memurları ve emeklilerini de kapsayacak şekilde ele alınması gerekmektedir. Henüz yasalaşmamışken, sağlık personelini daha şimdiden huzursuz etmişken, yetkililerin bu durumu yeniden ele almasını, sendikaların bu konuda ciddi tepkilerini ortaya koyması konusunu kamuoyunun dikkatine sunmayı bir görev olarak edindik. Çalışma barışı, moral ve motivasyon daha fazla bozulmadan başta sendikalar olmak üzere tüm etkenleri göreve davet ediyoruz. 

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 02:56

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER