3600 Ek Gösterge, Hal Yasası ve Nafaka TBMM'ye Geliyor

3600 Ek Gösterge son gelişmeler yaşanmaya başlandı. TBMM'nin gündeminde ilk 3600 Ek Gösterge, Nafaka ve Hal yasası olacak. İşte tüm gelişmeler.

Güncel 03.04.2019, 11:59
3600 Ek Gösterge, Hal Yasası ve Nafaka TBMM'ye Geliyor

TBMM, yerel seçimler dolayısı ile çalışmalarına 24 Şubat'ta ara vermişti. 9 Nisan'da çalışmalarına başlayacak olan Meclis'te gündemdeki konular masaya gelecek. TBMM'de çıkarılması düşünülen yasalar. 

Yeni Askerlik Sistemi

Yeni askerlik sistemi ile bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale geleceği bunun yanında 21 günlük askerlik süresinin ardından isteyen 6 ay askerlik yaptıktan sonra terhis olavbilecek. İsteyen de 6 ay daha maaşlı olarak askerliğe devam edecek. Yeni askerlik sisteminin bütün ayrıntıları TBMM'de görüşüldükten sonra son halini alacak.

Hal Yasası

TIKLAYIN

Gıda Fiyatlarının kontrolünün ele alınması için önemli olarak görülen ''Hal Yasası'' TBMM'nin gündemine gelecek bir diğer konu olarak belirlendi. Bu yasanın gelmesinin ardından fiyatlarda bir üst ve alt sınır olacağı ve stokculuğun önüne geçilebileceği belirtiliyor. 

3600 Ek Gösterge 

Yaklaşık 1.6 milyonu ilgilendiren ve sözü verilen 3600 ek gösterge yasası da TBMM'ye gelecek diğer yasa olarak belirtiliyor. 3600 Ek düzenlemesinin yapılması durumunda emeklilerin de maaşlarında önemli ölçüde artış olacak. Ak Parti'nin seçimden önce 3600 Ek Gösterge hakkında yaptığı açıklamalardan bir tanesi seçim öncesinde 3600 Ek Göstergenin çıkmasının etik olmadığı seçimden sonra bu düzenlemenin TBMM gündeminde olacağı açıklamasıydı.

Nafaka 5 Yıl Olabilir

Kamuoyunda sürekli olarak tartışma konusu olan ve sistemin adaletsiz olduğu dile getirilen nafaka sistemine de düzenleme geliyor. Ömür boyu nafaka sisteminde düzenleme TBMM'nin gündeminde olacak bir diğer konu olarak görülmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı konu ile ilgili çalışmalarına hız verdi. MHP'nin de nafaka konusunda düzenlemesi meclise geleceği ve teklif kabul edilmesi durumunda süresis nafaka 5 ile sınırlandırılabilecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?