15 Milyonluk Hastanenin İhalesi Tamamlandı! Tepkiler Sürüyor

15 milyon lira harcanan ve daha sonra yağmalanan Botanik Park üzerine yapılacak Şehir Hastanesi’nin ihalesi yapıldı.Yapımı yılan hikayesine dönen ve 15 milyon TL’lik Ordu Botanik Parkı’nın bulunduğu alana yapılacağı için en pahalı yatırım olacak Ordu Şehir Hastanesi için açılan ihale tamamlandı.

15 Milyonluk Hastanenin İhalesi Tamamlandı! Tepkiler Sürüyor

Yarı özel hastane

900 yataklı olarak inşa edilecek olan Ordu Şehir Hastanesi, diğer şehir hastaneleri gibi bir kamu-özel ortaklığı projesi ile “yap-kirala-devlet” modeliyle yapılacak ve işletilecek.

Tepkilere rağmen!

Ordu Şehir Hastanesi’nin de Türkiye genelinde olduğu gibi modeline karşı sağlıkçılar ve sivil toplum kuruluşları tepkili. Ordu’da bunun yanı sıra yerine de ayrı bir tepki var.

Yapılacak yerin üzerinde daha önce 15 milyon lira harcanan Botanik Park olması, hemen yanında tarihi yerleşkelerin bulunması ve şehir merkezine olan uzaklığı tepki çeken diğer yanları.

Kamuya çok yüksek maliyeti ve şehre olan uzaklığı nedeniyle tedavi edici sağlık hizmetlerinde aksamaların yaşanacağı söyleniyor.

TIKLAYIN

Yine aynı firma

11 firmanın katıldığı ihaleyi Rönesans Holding kazandı.

İhaleyi kazanan Rönesans Holding, Türkiye’de İstanbul Başakşehir, Yozgat, Adana, Bursa ve Elazığ Şehir Hastanelerini yapan ve işleten firma.

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş ve yönetim kurulu üyeleride Şehir Hastanesi meselesini eleştirdi.

"İhtiyaç üniversite hastanesidir"

Ordu'ya şehir hastanesi yapılacak olmasını da değerlendiren Başkan Baş; "Şehir hastaneleri, İstanbul, Adana, Mersin gibi nüfusu yüksek şehirlerde alternatif çözüm olarak sunulabilir. Burada devlet belli bir hasta sayısı garanti ettiği için tamamen ticaret mantığıyla hareket edilmesinden dolayı şehrimiz için çok kabul edilebilir olmadığını düşünüyoruz. Ordu'da ilçelerle birlikte 6 tane özel hastane var. 750 bin nüfuslu Ordu'nun, Türkiye'nin en küçük büyükşehri olduğunu düşünürsek, burada ihtiyaç şehir hastanesi değil, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesidir. Şehrin üniversite hastanesinden yararlanması gerekir. Yetkililerin tıp fakültesi hastanesi konusunu değerlendireceğini düşünüyorum. Zaten şehir hastaneleri de şehrimize bir katma değer katmaz. Şehir hastanesi açıldığında Ordu'daki özel hastaneler de sıkıntıya girecek." diye konuştu.

Kaynak: hayatgazetesiordu.com/

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 22:44

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER