Fransa genelinde 211 Acil Servis'de grev

Inter-Urgences kolektifi, grevdeki tüm hastane servislerini, yeni bir meclis toplantısına çağırdı. Kolektif, grevcilerin meclis toplantısının 10 Eylül’de yapılacağını bildirdi. Pazartesi akşamı yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde 211 acil servis grevde bulunuyor.

Genel 31.07.2019, 14:47
Fransa genelinde 211 Acil Servis'de grev

Hastanelerin acil servislerinde ciddi aksamalara yol açan grevde sağlık çalışanları hükümetin çalışma şartlarının düzeltilmesi ve hakların iyileştirilmesini talep ediyor. Acil servislerin yatak kapasitesinin yetersiz olduğunu, kemer sıkma politikaları yerine daha fazla sağlık çalışanına gerek olduğuna dikkat çeken Inter-urgences kolektifi, maaşların da arttırılmasını istiyor.

TIKLAYIN

Zenginler ve şirketlere getirdikleri vergi indirimlerine rağmen sağlık gibi önemli bir alanda tasarruf etme anlayışında olan hükümet ise, talepleri karşılamaktan uzak. Geçtiğimiz ay Sağlık Bakanı Agnes Buzyn tarafından duyurulan önlemler arasında acil servis çalışanlarına aylık 100 Euro ‘risk primi’ verilmesi ile yaz aylarında daha fazla tıbbi personelin işe alınabilmesi yer alıyordu.

Inter-Urgences kolektifi ise özellikle 300 euro ücret artışı ve 10 bin ek iş birimi kurulmasını istiyor. Kolektif, ayrıca yatak gibi materyal eksikliği tepkisinde bulunurken, fiziki şiddet ve hakaretlerle birlikte güvenlik durumunun da iyi olmadığını belirtiyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?