Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanlığını Damadı Berat Albayrak'a mı Bırakıyor!

Gazeteci Murat Yetkin, bugünkü yazısında Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ı AKP Genel Başkanı yapmayı düşünebileceğini ifade ederek "AKP'nin 2021 yılında yapılacak kongresi öncesinde kulislerde dikkat çeken detaylar konuşuluyor.  Kaynak: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak ile ilgili bomba iddia: Görevi bırakacağı tarihi açıkladı " dedi.

Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanlığını Damadı Berat Albayrak'a mı Bırakıyor!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığını damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a bırakacağı ifade ediliyor. 

Gazeteci Murat Yetkin'in bugünkü yazısında değindiği görüşlerinin ilgili bölümü şöyle: 

Erdoğan 2014’ten bu yana sırasıyla Abdullah Gül’ün tasfiyesini Ahmet Davutoğlu’na, Davutoğlu’nun tasfiyesini de Binali Yıldırım’a yaptırdı. 

Ardından Yıldırım’ın başbakanlığını da Bahçeli ile anlaşıp bir yıl erken kaldırarak Yıldırım’ı kenara çekti. Bülent Arınç ise Beştepe’de enterne vaziyette sayılabilir. Erdoğan’ın etrafındaki aktif kadrolardan siyasete gözünü Erdoğan’dan önce açmış kimsenin kalmadığı görülüyor.

ALBAYRAK DETAYI 

TIKLAYIN

Bu koşullar altında 2021’de gidilmesi beklenen AK Parti Genel Kurulunda, o zamana kadar kalacaksa, Albayrak’ı sembolik parti başkanı yaparak hem “partili cumhurbaşkanı” yükünü bırakmış olmak, hem de ekonomiyi daha güven duyulacak bir isme bırakmayı düşünebilir Erdoğan.

Öte yandan bu durum aile işlerinin devlet işlerinden sonra parti işleriyle de iç içe geçmesi demek. 

Bu durumun AK Parti'de kendi siyasi tabanı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ya da şu anda askeri diplomasinin fiili icracısı Hulusi Akar’ı ne kadar ne kadar memnun edeceğini kestirmek kolay değil. 

TARTIŞMALAR TETİKLENEBİLİR 

Ya da mevcut yapıda Erdoğan, Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile nispeten sorunsuz çalışan Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u.

Ama her halükârda AK Partinin 2021 kongresiyle artık siyasi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şahsi bağlılığa indirgeme ihtimali oldukça yüksek. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi “parti devleti” eleştirilerini tetiklemişti, adalet, kalkınma ve parti sorunları ortadayken gidilen 2021 AK Parti kongresi de “şahıs” ya da “lider partisi” tartışmalarını tetikleyebilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Harun
Harun - 2 hafta Önce

Gayet akıllıca Reis ne derse o olur. Herşey mümkün ve makbuldür

Hayırlı Olsun
Hayırlı Olsun - 2 hafta Önce

Ekonominin ve paranın başındaki adama partide emanet edilir. Recep Tayyip Erdoğan yaptıysa vardır bir bildiği

Partisiz Cumhurbaşkanı
Partisiz Cumhurbaşkanı - 2 hafta Önce

Muhalefet partili cumhurbaşkanı diyemiyecek mi şimdi :))))

Ç. Başkaya
Ç. Başkaya - 2 hafta Önce

Bazılarının karın ağrısı, Berat Albayrak’ın bakan olması değil, Berat Albayrak’ın damat olması ;)

Yılmaz
Yılmaz - 2 hafta Önce

Yatıyorlar kalkıyorlar Berat Albayrak'tan başka bir sey bilmiyorlar damat muhalefetin nevrini döndürdü :)

Dr Ayberk
Dr Ayberk - 2 hafta Önce

Reisimizin 2 damadıda başarılı projelere ve ülkesine hizmet etmekle yarışıyorlar. Bizim için hiç farketmez yeter ki davamız devam etsin

Filiz
Filiz - 2 hafta Önce

Tayyip baba bu hiç olmadı peki biz mazlumların boynunu bükük bırakıp gşdecekmşsin ben annemi babamı kaybettim şu hayatta sevdiklerim gitti ne olur bari sen gitme Allah aşkına seni çoook seviyorum duy sesimi

Bekir koşmaz
Bekir koşmaz - 2 hafta Önce

Bence sayın cumhurbaşkanımız Berat bey bakan yapmakla en büyük hatayı yapmış oldu eğer sayın Cumhurbaşkanı Berat bey ak parti genel başkanı yaparsa tümden kaybeder ve ak parti diye bir şey kalmaz

SIRADAKİ HABER