PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Yüzde 50 Zam Olur Mu Sorusuna Çalışma Bakanı Bilgin: ‘Hayali Değil Gerçekçi Bir Rakam Üzerinde Durmak Lazım’

Asgari ücrete yapılacak zamla ilgili kulislerde 4 senaryo üzerinde durulurken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin % 50’lik zamma kapıyı kapattı.

Ekonomi 29.11.2022, 03:54 14.12.2022, 09:36 Cansu Polat
Yüzde 50 Zam Olur Mu Sorusuna Çalışma Bakanı Bilgin: ‘Hayali Değil Gerçekçi Bir Rakam Üzerinde Durmak Lazım’

Enflasyonun yükselmesi sonrası gıda ve kira fiyatlarındaki artış, döviz kurunun beraberinde artması ve hayat pahalılığı ile mücadele veren düşük gelirli çalışan kesim asgari ücret zammına odaklanmış durumda.

2022 yılında artan fiyatlar sonrası hükümet asgari ücreti net 5500 TL’ye çıkarmıştı. Hayat pahalılığının bir türlü dizginlenememesi sonrası çalışanların gözü Aralık ayında yapılacak asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerine çevrilmiş durumda.

Salı günü yapılacağı açıklanan Çalışma Bakanı ve Sendika Genel Başkanları görüşmesi ise Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan duyuruyla 1 Aralık tarihine ertelendiği açıklandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonuna işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilcinin katılacağı ve yeni yılda geçerli olacak asgari ücret zam oranını belirleyecekleri biliniyor.

Diğer taraftan milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammında 4 farklı senaryo basına yansımış durumda.

1.Senaryo: Ocak 2023’ten geçerli asgari ücret zammının %24 ile %55 arasında zam yapılması. En çok dile getirilen senaryo bu. Konuşulduğu gibi %24’lük bir zam gelmesi durumunda asgari ücret yeni tutarının 6800 TL olacağı öngörülüyor.

Üzerinde durulan 2.Senaryo 2'da ise % 40’lık artışla asgari ücret net tutarının 7700 liraya yükseltilmesi. 3.Senaryo ise; % 47’lik zam yapılması halinde asgari ücretin 8085 TL’yi bulacağı konuşuluyor.

4.Senaryo:'da ise asgari ücrete %55’lik bir zammın yapılması öngörüsü. Çalışanların da umudu zaten %55 lik zamma odaklanmış durumda. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse asgari ücret net 8500 TL’ye yükselecek.

ÇALIŞMA BAKANINDAN OLUMSUZ AÇIKLAMA

Tüm bu senaryolar kulislerde konuşulurken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den asgari ücret zammı ile ilgili çalışanların memnun etmeyecek açıklama geldi.

HAYALİ DEĞİL, GERÇEKÇİ OLMAK LAZIM

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, 5500 TL olan asgari ücrete %50 zam olur mu şeklinde yöneltilen soruya, “hayali değil, gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım. İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız” yanıtını verdi. Bakanın bu açıklamasının ardından 8000 TL’nin üzerindeki rakamın asgari ücrete yansımayacağı belli oldu.

Yorumlar (6)
Garip Vatandaş 2 ay önce
Ya Bu TOK'lardan ne bekliyorsunuz Adam nah alırsınız diyor işte kısaca. Şuna bak verir mi sizce bu sıfat beş kuruş fazla, kendi malını mülkünü artırmaktan milyonlarını koyacak yer düşünmekten ne hale gelmişler yazık. Siz hala rüya görün bunlar TOK hemde AŞIRI TOK...
alibey 2 ay önce
hükümet kendi alacagına yüzde 123 zam yaparken gerçekçi asgari ücrete yüzde elli hayali degil mi asıl sizin o koltuklarda olmanız hayaldi ama gerçek oldu
hemşire 2 ay önce
asgari ucret yüzde bilmem kaç alıyor memura nedne verilmiyor
abbas 2 ay önce
asgari ücret 10 adet çeyrek altın fiyatında olmalı , 2016 yılında öyle idi
Amele Sağlıkçısı 2 ay önce
şimdi bunlar altı aylığına asgari ücretle çalışsa ve tekrar aynı görevine dönse ne kadar zam yapmayı düşünür bilen varmı...
Emekci 2 ay önce
Gelse ne olacak hadi %50verdi, fiyatlar aynı mi kalacak, kat be kat arttırılıyor herşey yine zavallı calisanin cebinden çıkıyor bu zamlar.... Ahhh ahh....
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.