PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yolluk (Harcırah) Hesaplama 2022! Memur 2022 Yolluk Ücreti Ne Kadar?

Sağlık Bakanlığına bağlı personellerinin dönem tayini 2022 ocak sonuçları bugün açıklandı. Yolluk Ücreti Nedir? 2022 Yolluk Ücreti Nasıl Alınır? sorularının cevabını bugün en çok aranan kelimeler arasında yerini aldı. Peki 2022 Ocak dönem tayini sonucunda ataması yapılacak olan sağlık personeli ne kadar yolluk ücreti alacak?

Ekonomi 25.01.2022, 02:58 29.01.2022, 02:16 Zeynep Elmalı
Yolluk (Harcırah) Hesaplama 2022! Memur 2022 Yolluk Ücreti Ne Kadar?

Yolluk, asıl görevli bulundukları yerden başka yerlere geçici veya sürekli görevle naklen atanan memur ve hizmetlilere görevlendirildikleri yerlerde veya yeni görev yerlerine taşınmalarından dolayı yapacakları ek masraflara karşılık olarak yapılan ödemelerdir. 1954 yılında kabul edilen 6245 sayılı Harcırah Kanunu hala yürürlüktedir. Harcırah; görevli bulunulan yerden başka bir yere geçici veya sürekli görevle atanan memur ve hizmetlileri, gönderilen yerlere gitmelerinde yapılacak masrafların karşılanması için verilen ek ödemedir.

Sağlık Personeli Dönem Tayini Yolluk Ödemeleri!

Sağlık Bakanlığı 2022 Ocak Dönemi iller arası yer değiştirme sonuçlarını 24 ocak itibariyle duyurdu. Çalışanların, iller arası yolluk miktarlarını diğer ödeme kalemlerini hesapladığımız gibi yine hesapladık.

Yolluk Ücreti Önemli Notlar!

  • Yolluk ücreti iller arası km hesabı: Çalışılan il ile tayinin çıktığı il arasında ki kilometre bulunur.
  • Kadro- Derecesi 1 ila 4 arasında olan ve evli olmayan bir memur için Otobüs, uçak, şahsi oto, vb ulaşım için tek yön 250,00 TL ücret tutmaktadır.

Yolluk Ücreti Kimlere Verilir?

Harcırah aile masraflarını da içermektedir. Bu konuda 6245 sayılı kanunun 2. ve 3. maddesinde aile masrafları da belirtilmiştir.

Yolluk, devlet memurlarının;

  1. Memur veya hizmetli olmamakla beraber kurumlarca geçici bir vazife ile görevlendirilenlere, 
  2. Kadrosuzluk dolayısıyla açıkta kalan memurlara ve bunların aile fertlerine,
  3. Hükümlü, tutuklu veya gözetim altında bulundurulanların sevkinde ya da refakatle görevlendirilen erbaş ve erlere verilir.

Harcırah (Yolluk) Unsurları Neler?

Aşağıdakilerden birini, birkaçını veya tamamına müstahak olabilir; 

  • Gündelik
  • Yol gideri
  • Aile gideri
  • Yer değiştirme gideri

Yol Harcırahı (Yolluk) Ne Zaman Ödenir?

Tayini çıkan personel, yol için harcadağı masraf belgelerini, tayin evraklarının yanında İl Sağlık Müdürlüğünde görevli mutemetliği teslim etmesi gerekmektedir. İl içerisinde yapılan yer değişikliği sonucunda ise yukarıda anılan evraklar yine İl Sağlık Müdürlüğünün Mutemetlik biriminde yolluk birimine bakan masaya teslim edilmelidir. İl Sağlık Müdürlüklerinde yol harcırahı ödemelerine destek hizmetleri daire başkanlığı bakmaktadır. 

Yurt içinde yer değiştirme gideri nasıl hesaplanır?

Kendisi için yurt içi yevmiyesinin yirmi katı,Harcıraha müstehak aile bireylerinin her biri için yurt içi yevmiyesinin on katı Bu ölçü yurt içi yevmiyesinin kırk katını aşamaz,
Her km veya deniz mili başına, yalnız kendisi için yurt içi yevmiyesinin yüzde beşi,
olarak hesaplanır. Bu vaziyete göre harcıraha müstehak memur veya hizmetlinin daha önceki misyon mahallinden yeni misyon mahalline soyulan memur veya hizmetli eşine c bendi uyarınca hesaplanacak ölçünün yarısı ödenir.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?