Yoksulluk Sınırı 8 bin 912 Lira Oldu!

Mart ayında dört kişilik ailenin açlık sınırını açıklayan Türk-İş, 2 bin 736 lira açlık sınırı derken yoksulluk sınırının ise 8 bin 912 lira olduğunu açıkladı. Yoksulluk sınırının 8912 lira olduğu ülkemizde sağlık çalışanının aldığı ücreti ise 3500 lira civarında olması umarız birilerini harekete geçirir artık.

Ekonomi 29.03.2021, 10:54 29.03.2021, 11:32 Güler Sağlam
Yoksulluk Sınırı 8 bin 912 Lira Oldu!

Türk-İş'in çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın mart ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bu ay için 2 bin 736 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 8 bin 912 lira oldu. Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 3 bin 317 lira olarak hesaplandı.

Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 0,63 artış gösterdi.

Yılın ilk çeyreği itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 5,64'ü bulurken, gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 16,66 oldu.

FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİ

Süt, yoğurt, peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi.

Kıyma ve kuşbaşı et ile balık fiyatları aynı kaldı, tavuk fiyatı yükseldi. Yumurta fiyatında artış gözlenirken, bakliyat ürünlerinin fiyatında değişiklik olmadı.

Sebze-meyve fiyatları, mevsim geçişiyle birlikte bazı ürünlerin pazar tezgahlarında yerini alması veya kaybetmesiyle değişiklik gösterdi. Sebze-meyvede 28 üründe fiyat değişimi izlendi.

Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı, bu ay 7,25 liradan 7,48 liraya çıktı. Ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 7,38 lira olurken, ortalama meyve fiyatı 7,75 lira olarak hesaplandı.

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur gibi ürünlerin fiyatında önemli bir değişiklik tespit edilmedi.

Tereyağı, margarin, ayçiçek yağı fiyatı bu ay aynı kalırken zeytinyağı fiyatı arttı. Çay ve ıhlamurun yanı sıra reçel, pekmez ve salça fiyatı değişmedi, bal ve tuz fiyatı ise artış gösterdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Teknik birim 5 ay önce
Teşekkürler sağlık-sen.Bu başarı senin.Ne kadar övünsen az.Toplu sözleşme masasında aldığın uyduruk zam oranıyla Sağlık bakanlığında çalışan tüm personeli yoksulluk seviyesinin altında bıraktınız.Semih ve yancıları, siz 5 yıldızlı otellerde havyar, güveç, kuzu çevirme yemeye devam edin!!!!!
hemşire 5 ay önce
sağlık çalışanların arasında sadece doktorlar yoksulluk sınırının baya üstünde alıyor
eğer hepimiz yüksek alacaksak doktorların maaşlarını düşürüp bizimkinin artırılması şart
yoksa düzelmesi imkansız
ZİHNİ 4 ay önce
Herkes yoksulluk sınırında maaş alsın, üstünde alanlar iade etsin, özür dilesin, pişman olsun.
SAĞLIK 4 ay önce
Doktor hemşire maaşı aynı olsun...
hasan 5 ay önce
çok güzel olmuş,elhamdülillah
CovidAcil 5 ay önce
Secim zamani bu gunleri unutan saglik calisanlarina yaziklar olsun!
23
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?