PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yoksulluk Sınırı 22 Bin 280 TL Olarak Belirlendi

Türk-İş tarafından geleneksel hale gelen 4 kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı hesaplaması temmuz ayı için yayınlandı.

Ekonomi 30.07.2022, 21:54 Cansu Polat
Yoksulluk Sınırı 22 Bin 280 TL Olarak Belirlendi

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada 2022 yılı temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.840 TL olarak belirlenirken yoksulluk sınırı ise 22.280 TL olarak açıklandı.

Temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliklerinin aile bütçesine yansımalarının belirlenmesi ve çalışanların geçim koşullarının ortaya konulması için her ay yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Temmuz 2022 bülteni açıklandı.

Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması “açlık sınırı” olarak tanımlanarak 6.840 TL olarak belirlendi.

Gıda başta olmak üzere giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırının” ise 22.280 TL olarak belirlendiği duyuruldu. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 8930 TL olarak belirlendi.

. Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 7,01 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 128,44 oldu.

- Ortalama meyve kilogram fiyatı yaklaşık 16,95 lira oldu

Araştırmaya göre, girdi ve tedarik maliyetlerinin de artmasıyla temmuz ayında da hem süt hem peynir fiyatları arttı. Yoğurt fiyatı sabit kalırken, peynirde bir aylık zam yüzde 10 olarak tespit edildi.

Kuzu eti yüzde 10, balık eti yüzde 12, yumurta yüzde 26, nohut yüzde 14, kuru fasulye yüzde 12, yeşil mercimek yüzde 8 arttı. Kırmızı mercimek ve tavuk fiyatları az bir miktar artış gösterirken, yağlı tohumların fiyatı değişmedi. Dana eti fiyatı, kurban bayramı sebebiyle oluşan talep azalması nedeniyle yüzde 2 azaldı.

Bulgur, un, irmik fiyatlarının tamamı yükseldi. Makarna yüzde 10, geçen ay yüzde 14 zamlanan pirincin fiyatı ise yine aynı oranda arttı. Ankara'da 200 gram normal ekmek yüzde 33 artışla 4 lira olurken, meşhur Ankara simidi bu ay 5 liradan satılmaya başlandı.

Semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık gibi salata yeşillikleri ve pazı, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları arttı. Patatesin kilogramı ortalama 11 liraya çıkarken, kuru soğanın ortalama fiyatı da yüzde 18 artışla 10 liraya yükseldi. Börülce, bezelye, barbunya, fasulye fiyatları gerilerken, yaz sebzelerinden domates, biber, havuç zamlandı. Ortalama sebze kilogram fiyatı 14,17 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı ise 16,95 lira oldu.

Temel yağ ürünleri grubunda bulunan ürünlerin tamamının fiyatı artarken, margarine bir ayda yüzde 10 zam geldi.

Çay, ıhlamur, şeker, reçel, bal, siyah ve yeşil zeytinin fiyatı yükselirken, pekmezin fiyatı geriledi. Tuz yüzde 12, baharatlar yüzde 11, salça yüzde 10 zamlandı.

Yorumlar (1)
Adalet nerede 2 ay önce
Yoksul olmak bile erişilmez hale gelmiş yüksek lisans mezunu bir sağlıkçı olarak ben kazanmıyorsam
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?