Yıllık İzin ve Diğer İzinlerde Tavan Ek Ödemeden Kesinti Yapılır mı?

Geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan tavan ek ödeme Nisan - Mayıs - Haziran ve Temmuz 2021 dönemi içinde sağlık personellerine verilecek. Büyük tartışma konusu olan ve adaletsizliği nedeniyle haklı eleştirilere maruz kalan tavan ek ödeme uygulaması bu yıl yıllık iznin yoğun alındığı yaz aylarına denk geliyor. Peki tavan ek ödeme yapılırken, yıllık izin veya evlilik vb. mazeret izinleri kullanan personelde kesinti yapılıyor mu?

Ekonomi 14.05.2021, 13:44 14.05.2021, 15:39 Güler Sağlam
Yıllık İzin ve Diğer İzinlerde Tavan Ek Ödemeden Kesinti Yapılır mı?

Soru: Sağlık Bakanlığı tarafından ödeneceği söylenen tavan ek ödeme de 5 gün yada 12 gün yıllık izin kullanıldığında kesinti olur mu? Arkadaşım evlilik izni kullandığı için hastanede kesinti yapılacağı söylenmiş. Doğrusu nedir?

Cevap: 4. Dönem Toplu Sözleşme Kararlarında yer alan "döner sermaye ödemelerinde ayda 5 güne ve yılda toplam 12 güne kadar olan yıllık izin süreleri döner sermaye ödemelerinde çalışılmayan gün kapsamında değerlendirilmez." hükmü gereği ayda 5, yılda 12 güne kadar alınan yıllık izin sürelerinde ve 6 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazetede yer alan Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan personelin durumu, mesai içi çalışılmayan günlerden hariç tutuldu.

Bu durumda; ayda 5 güne ve yılda toplam 12 güne kadar olan yıllık izin süreleri ile görevi sırasında veya görevinden dolayı Covid-19 Pozitif tanısı konan sağlık çalışanların tedavi ve karantina süresi, mesai içi çalışılan günlerden sayılacak ve sabit dışı ek ödemelerinde herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

SON YAPILAN TAVAN EK ÖDEME NASIL OLMUŞTU?

1-) Acil servis ameliyathane yoğun bakım diyaliz Tavan katsayısı 2 olmuş, ama % 66 oranında dağıtılan bu birimlerde Covid için ayrılmış acil servis, yoğun bakım covid polokinlikler ve covid servislerinde çalışanlar tavandan almış, ancak ameliyathane personelleri %66 üzerinden almıştı.

2-) Röntgen biriminde covid 19 görüntülemeye bakanlar ek ödeme almış, ancak Laboravator biriminde covid 19 PCR testi yapılıyorsa tavandan almışlardı. Diğerleri %66 almıştı.

3-) 1 gün Covid alanda görevli olan 1 günlük riskli birim tavan katsayısından hesaplanmıştı. Yani Covid alanda çalışılan günler kadar riskli birimden hesaplama yapılmıştı. (Bir önceki, dağıtılan tavan ek ödemedeki gibi )

4-) Ayda 5 gün yılda 12 günü geçmeyen izinler kesilmemişti. Covid 19 virüsüne yakalan personellerin durumları başhekimlikce belgelendirilmişti.

5- Eski yönetmelikten farklı olarak her covid hastası bakana % 100 tavan ödemesi yapılmış, Çalışılan birimin covid için ayrılmış olması lazım. kriteri benimsenmişti. "Ben acilde görev yapıyorum bazen covid hastası da geliyor" diye % 100 alınmamıştı.

6-Covid servisi dışında çalışan tabip ve diş tabibi % 36'dan % 45'e yükseltilmiş, diğer personel sabit ödemeye denk gelen % 66 almıştı.

7- Din Hizmetleri Sınıfına verilen önceki düzenlemede % 100 verilen oran % 43'e düşürülmüştü.

Özetle; tavan oranlar, Covid19 PCR testi yapılan laboratuvar, Covid19 polikliniği, Covid19 servisi, Covid19 yoğun bakımı, acil servislerde Covid19'a bakmak için ayrılmış alanlar ile Covid19 hastalarına evde sağlık hizmeti veren personele uygulamadan faydalanmıştı.

Tavan oranlar, yukarıda yer verilen birim ve yerlerde çalışan tabip ve tabip dışı personele yüzde 100 olarak verilmiş,  Hesaplama yöntemi “Ağustos-Eylül-Ekim” dönemlerindeki gibi yapılmıştı.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
Sağlıkçı 5 ay önce
5 dakika izin alıp W.C ye gitsen bile keserler.
hemşireler saglık mem 5 ay önce
şu maaşlara şu ek ders ücretlerine bakın Allah aşkına adamlar evlerinde oturarak uzaktan iş yapıyorlar dünyanın ek ödemesini alıyorlar bizler birebir canla başla çalışıyoruz aldığımız ücret 0sıfır tl ile 150 tl arası ödeme biri bana anlatsın bu işler nasıl oluyor adalet ve kalkınma bu mudur adamların saatlik ücreti 26 tl bizlerin saatlik ücreti 14 tl biri anlatsın yahu

adamlar oturarak iş yapıyor bizler ayakta durmaktan odadan odaya geçmetkten saat başı tedaviler ateş tansiyon anabız ölçmekten geceleri tahlil almaktan canımız çıkıyo refakatçilik yapıyoruz hasta bakıcılık yapıyoruz hemşirelik yapıyoruz bizler can ile uğraşıyoruz insanları hayata döndermeye çalışıyoruz adamlar bizlerden daha çok ücret alıyorlar demek ki alfabe daha çok önemli adamlar 2 senedir evdeler adamlar yılın yarısında çalışıyor yaz tatili kış tatili kar tatili resmi tatiller dini tatiller ara tatiller kısaca hep tatil hep tatil yapıyorlar bizler ise hep iş hep iş nöbetlerden anamız ağlıyor ama emeklerimizin karşılığını alamıyoruz.

Zabıta 10/2 Sds Maktu Mesai dahil 6371 + 700 ikramiye toplam= 7071 TL

5/2 Öğretmen maaşı evli bir çocuk 5020. Ortalama ek derste 1250-1750 arası benim. Ama dyk nöbet vs hepsinin ekdersini alan bi öğretmen 2500-3500 arası ekders alıyor. Kazancımız helal ve bereketli olsun şükrümüz daim olsun

. 1/4 Teknik Öğretmen 5560 tl maaş + nisan ek ders 3130 tl ( ort. ekders 1700-1800 civarı olur bu ay fazla oldu) bes yok sendika var. ( ama sendika gerçekten var)

Öğretmen 5100 maas artı 1750 ek ders 7/2 Teknik Öğretmen Maaş : 5048,88 Ek ders : 3106,04

Diyanet personeli 5/2 evli ve 2 çocuk elime geçen toplam maaş 5270 Mayis maaşı 4/2 si 5030 tl sendika var maalesef Ek ders 1500 tl Toplam 6580 tl

hemşire (Lisans) , bes ve sendika var. Maaş+Sabit 4741 TL.

polis doğu 7600 tl

astsubay 8900 tl

vaiz 6450 tl

9/1 zabıta memuru 5715 tl

HADİ BU SAATEN SONRA ÖZVERİ İLE HASTALARA BAK TEDAVİLERİNİ YAP HADİ SENDİKALARDAN İSTİFA ETME HADİ HÜKÜMETE AK PARTİYE OY VER BU SAATTEN SONRA ..

hemşirelik miş sağlık memurluğuy muş sakın ha sakın yapmayın yapılacak iş değildir hayatınız kayar 2 yılı istifa edersiniz 4300 tl maaşı her tarafta alırsınız taşeron işçi ol hatta daha fazla alırsınız paspas at daya iyi h,ç sorumluluğun yoktur ...zaten ileride kimse bu mesleği seçmez hastalara bakacak tedavilerini yapacak kimseleri bulamayacaklar ha hak ettikleri maaşları değerleri verirler yada büyük bir sorun bekliyor demektir

Kamuda en düşük maaşı hemsireler ve sağlık memurlari alıyorlar herşey dahil 4500tl çok bu maaşa bu meslekler yapılmaz onun içindir ki herkes masa başı işlere geçmek istiyor onun içindir ki herkes kurum değiştirmek istiyor bir meslek adı altında üç mesleği icra ediyorlar hemsiremi hasba bakıcı mi refakatçimi ne olduğu belli değil olan bir meslek bu paraya yapılacak iş değildir ne bayramın ne tatilin ne başka birşeyin var hep iş hep nöbet rezil bir meslek

biz bu mesleklerden daha mı az çalışıyoruz daha mı değersiz iş yapıyoruz daha mı az yıpranıyoruz da bu mesleklerden kat kat düşük maaş alıyoruz

maaşlarda ölçüleriniz nedir Allah aşkına çalışmaksa herkesten dah çok daha yoğun bir şekilde çalışıyoruz okul sa okul lisans sa diplomaysa diploma risk se risk ama gel gör ki biz hemşireler sağlık memurları teknisyenleri kamuda en düşük maaşı alıyoruz sağlıkta ki kalite belli bu kaliteyi bu hizmeti beton duvarlar yeni hastaneler yeni makineler yapmıyor bizler çalışıyoruz doğumdan ölüme bizler varız diğer meslekler 2 yıldır evlerinde otururken esenk mesai tatil izin kullanırken bizler durmadan çalışıyoruz daha ne yapmamız lazım bizlerin maaşlarında özlük haklarında bir iyileştirme için
1 5 ay önce
Covid plk de calısan nerde %100 almış?Haberde bile dezenformasyon var...yazık emeklere...
Tıbbi görüntüleme 5 ay önce
Yazıklar olsun bir de verdik diyorlar. Ben hiç faydalanamadım. O kadar çalışmamıza rağmen bir de verdiğini istiyorlar bizden...
ferhat taşdemir 5 ay önce
En güzeli ASM'lere verdiğiniz gibi seyyanen vermek,kesinti yapmamak.
aefrsf 5 ay önce
babalık izninde kesinti olur mu ?öncesınde 5 gün yıllık ızın kullanmıstım
rontgen 5 ay önce
24 saat aktif olarak tek rontgenle covid hastalarini cekiyoruz covid birimi degilsiniz diyorlar 24 saat ayni zamansa acilde cekiyoruz acil rontgende degilsiniz diyorlar meaai saati icinde poliklinik cekiyoruz kismi zamanli poliklinik rontgende degiliz?? hepsine hizmet eden ama hicbirsekilde yararlanamayan bir birim varmidir bu sekilde..tek rontgen tomografilere acil cozum uretilmeli butun birimlere hizmet veriyoruz ama yararlanamiyoruz
bakanı olmayan sağlıkçı 5 ay önce
yıllık izin ve diğer izinlerde hiçbir memurun kesilmezken neden sağlıkçının ücreti kesiliyor. olağanüstü durumlarda kimin çalıştığı ücretsiz ulaşıma ihtiyacıda belli oldu. sistem hala öğretmenlere ücretsiz ulaşım kartı vermeye devam etsin. sisteme bu yakışır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?