PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yenişafak: Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de!

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ersin Çelik, hekimlerin geçim sıkıntısı yaşadığını dile getirdiklerini belirterek "Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, aynı hastanede 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de var” dedi.

Ekonomi 27.03.2022, 20:11 28.03.2022, 13:52 Cansu Polat
Yenişafak: Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de!

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Ersin Çelik, doktorların hak arayışını köşesine taşıdı ve bazı uyarılarda bulundu.

'Birçok doktorla konuştum, durum vahim!' başlıklı yazısında 'gördüğü tüm hocaların, hekimlerin geçim sıkıntısı yaşadığını dile getirdiğini' belirten Çelik, "Doktor olmak, eğitim hayatından başlayan bir adanmışlık. Lisede doktor olmaya karar vermeyen bir kimse bu mesleğe son anda giremez. Böylesine meşakkatli bir sürecin sonunda, özellikle de kamuda çalışmaya başlayan doktorların, döner sermaye geliri dahil düşük maaşlara çalıştığını söylemek gerekiyor" dedi. Ardından bir hocanın şu örneği verdiğini aktardı:

"Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, aynı hastanede 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de.”

Söz konusu kıyaslamanın cımbızlanmaması gerektiğini, burada temizlik personelinin yaptığı işin küçümsenmediğini vurgulayan Çelik, "Fakat bu minik farklar doktorluk mesleğine olan ilgiyi azaltıyormuş. Mesele, günde yüzlerce hastayı tedavi eden uzman hekimler her şey dahil 11-12 bin lira maaş alıyorlar" ifadesini kullandı.

'10-15 SENE SONRA AMELİYAT OLMAK İÇİN DOKTOR BULAMAYACAĞIZ'

Yeni Şafak yazarının aktardığına göre, Hekim Hakları Derneği Başkanı Dr. Mustafa Şener, doktorların branş seçimlerine de dikkati çekti:

"Kadın doğum, genel cerrahi ve beyin cerrahisi artık seçilmiyor. Kadrolar bomboş. Tazminat davaları en fazla cerrahlara açılıyor. Şiddet vakası da cerraha oluyor. Türkiye birincisi; cildiyeci, fizik tedavi uzmanı, plastik cerrah olmak istiyor. Bu tercihlere yönelik önlem alınmazsa 10-15 sene sonra ameliyat olmak için doktor bulamayacağız."

'ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMA LÜKSÜMÜZ YOK'

Bu değerlendirme üzerine Çelik, şunları kaydetti:

"Yani konunun doktorların kendi içlerinde birlik olarak çözmeleri gereken bir kısmı var, sağlık politikalarını ilgilendiren bir yönü var, toplumsal bir gayretle çözülmesi gereken (başta şiddet olmak üzere) yönleri var. Burada biz basına da görev düştüğünün farkındayız. Ya da farkında olmalıyız. Benzer şekilde sosyal medyanın domine ettiği krizlerin her kesime zarar verdiğini çok net bir şekilde gözlemlemiş olduk. Ortak bir sağduyu ile hareket edilmezse hepimiz için tehlike söz konusu olduğu da açık. Sağlık en hayati konumuz, bunu çözümsüz bırakma lüksümüz yok."

Kaynak: (Gerçek Gündem)

Yorumlar (43)
44 2 ay önce
BELEŞ kadro alan taşeronun yıllık geliri, memurunkini geçmiş. Çalışma barışı, maaş dengesi veya maaş sıkalası diye bir şey de kalmamış. Adalet kelimesi, sadece sözlükte kalmış; adam kayırma, kollama, partizanlık, nepotizm, torpilizm zirve yapmış. Seçimleri bekliyoruz.
44 2 ay önce
"Maraşlı" rumuzluya cevaptır. Sözlerini misliyle iade ediyorum. Taşeron seni ***. Meramını edebinle yazmayı bile bilmiyorsun. Seviyen yerlerde. Maraşlı, ahlaklı/edepli olur; senin gibi ahlaksız/edepsiz değil.
aycell 2 ay önce
yahu bu yanişafak gazetesi de,gominis gominis konuşuyor:))))))))))
Maraşlı 2 ay önce
Taşeron *** seni
44 2 ay önce
Devletin malı deniz değil. Torpilliye extra gelir kaynakları uydurulmamalı. Hak ettiği kadar verilmeli.
yönetici sabri bey.. 2 ay önce
Kıyaslamaya bak çay demle buna körler bile güler..
Onalar sendikalı.. 2 ay önce
senin memur sendikan be yapıyor sorguladın mı işçilerin sendikası çalışıyor çalışmayan sendikana iki kelam ettinmi yoksa sustunmu..
Hakkın Peşinde 2 ay önce
İşçiler yine dolusmus. Tepeden inme, torpilli taşeron işçiler her yerde maşAllah. Bir de hak iddia etmiyorlar mı, üç sezonluk komedi filmi tadında.
Yönetici sabri bey.. 2 ay önce
Trollerle savaşmak işçi düşanları ile savaşmak gibi bir sey sen sen anlamazsın
Beslemelere kıyaklar 2 ay önce
90'lı yıllarda, genel müdüründen fazla geliri olan çaycıları duyardık. Haksızlık hortlamış. Temizlik işinin ederi, bu rakamlar değildir. Özel sektörde kim verir temizlik işine bu maaşı, tediyeyi, ikramiyeyi, ek ödemeyi, sosyal hakları vs.leri. Devlet kasasından dağıtılan bu paralarda, herkesin hakkı var. Herkese hak ettiği kadar vermek, dağıtmamak lazımdır.
Yönetiçi bay ali.. 2 ay önce
Senmi karar veriyorsun işçi maaşlarına hadi oradan senin sendikan hak aramasını bilmiyorsa öğren seni gidi işçi düşmanı seni besleme kırıntısı...
Boşa okumuşuz 2 ay önce
5 senelik doktorum acilde çalışıyorum 1 lira bile döner almadım bu ay her şey dahil 9560 TL maaş aldım. Hastane temizlik ve güvenlikleri de 8000 aldılar gece farkıyla.
birisi 2 ay önce
yapmayın arkadaslar ayıptır.okumasaydın ne demek.bakın Allah buyuk hersey olması gerektıgı gbı olacaktır.
işçi 2 ay önce
Okumasaydın kardeş zorla mı okuttular
Sağlık çalışanları 2 ay önce
Ey yazar sağlık çalışanları taşeron işçilerden bile düşük maaş alıyor bunu da dile getirseydiniz yaziverseydiniz
Sağ.Tek. 2 ay önce
Yorumlara bakınca bu adamlara verilen paraların gerçekten yazık olduğunu bir kez daha görüyorsunuz... Adamlar komedi...
Yönetici sabri bey.. 2 ay önce
Komedi olan sensin ve senin kafa yapın..
Sade memur... 2 ay önce
İşçilerin sendikası çalışıyor burda sendikaları hak aramayan kişiler üye olduğu sendikadan istifa ettimi yoksa sendikalarıma 3 maymunumu oynadı..
yan ödeme düz ödeme döner.. 2 ay önce
Yan ödeme düz ödeme performans onlaro neden söylemiyorsun işçileri hedef göstererek hak arama çabalar..
Dr 2 ay önce
Çünkü artık yan ödeme falan kalmadı canım
WİLLİAM WALLACE 2 ay önce
İsci uretrndir yazan zeka özürlü, temizlik yaparak neyi uretiyorsun, rezil adam hekim kadar maaş almak normal mi senin zihninde ,samimiyetsiz ,Alalh sizin elinize düşürmesin, bu millletten daha cok hekim düşmanı var icinizde, hicbir hekim diger saglik personelleri düşük alsin demez, hep beraber sartlarimiz iyilessin der, ama siz fesatlik aptallik artik adini bile koyamiyorum neyin kafasini yasiyorsaniz bir yudum suyu bile hekime fazla görüyorsunuz, ALLAH ISLAH ETSİN KARARMIŞ YÜREKLERİNİZİ, İNSALALHHH ÇOCUKLARINİZ HEKİM OLUR, O ZMAN GORURSUN ANANİN ÖREKESİNİ
Oğuzhan 2 ay önce
İşe nasıl girdiğinizi anlatırmısınız bize. Çok özel bir eğitiminiz veya işçi olmak için vasfınız nedir?
Hekim olmanın bir cazibesi kalmayınca anlayacaksınız, herkezin hekim olamayacağını ve anlayacaksınız ki en yakınız rahatsızlandığında elinizdeki paraları özele nasıl özel klinikler elinizden alacak
Sağ.tek sende bakalığa kambursun 2 ay önce
Hadi oraydan kambur olan senin gibileridir işçilere düşmanlık yapan kambur zihniyeti
Adam 2 ay önce
Performans yan ödeme çapraz ödeme patlak ödeme önden arkadan dedigin. Hepsini topla 600 lira puhaha bazı hastanelerde
Sağ.Tek 2 ay önce
İşçi dediğin üretendir.. siz, üretmek bir kenara bakanlığın sırtında yüksünüz...
Gercekçi 2 ay önce
Taşerondan hasbelkader bedavaya kadroya geçmiş işçi kardeşim, aldığınız ikramiyeleri, tediyeleri ve yan ödemeleri aldığında gelir ortalamanızın aylık ortalama 10 bin lirayı geçtiğini neden söylemiyorsun sen de... Helal olsun ama sen de elini vicdanına koy, hekimlere destek ol da samimiyetini anlayalım...
Dr 2 ay önce
Yılbaşından beri hiç usenmeden her ay sıfır TL net ödeme yazan performans tablosunu hesapliyolar, bari hesaplayıp yüklemeyin adamın siniri bozuluyor. Yan ödeme düz odeme derken kastettiginiz bu sıfır döner olsa gerek
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?