PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yeni Yasaya Göre Brüt Tavan Ek Ödeme Oranı ve Miktarları!

TBMM’de kabul edilen yasa ile hekim ve sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesinin sağlanıp sağlanamayacağını ve içinde barındırdığı risklerin yer aldığı analiz haber detayımızda.

Ekonomi 22.06.2022, 02:27 23.06.2022, 17:05 Cansu Polat
Yeni Yasaya Göre Brüt Tavan Ek Ödeme Oranı ve Miktarları!

Gazeteci ve köşe yazarı olan aynı zamanda Medi Magazin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Dr. İbrahim Ersoy, çıkarılan kanun teklifini 2 başlık altında değerlendirdi.

Ersoy tarafından yapılan değerlendirmede yasanın emekliliğe etkisi ve aktif çalışan hekim ve sağlık çalışanlarına etkisi değerlendirildi:

DÜZENLEMENİN EMEKLİ HEKİMLERİ ETKİSİ

Meclis’te kabul edilen düzenlemede emekli uzman doktor ve uzman diş tabibi emekli maaşlarına yaklaşık 2150 TL, pratisyen hekimler ile diş hekimlerine ise 1690 TL ek ücret artışı yapıldı. Diğer taraftan 2008 yılından sonra 5510 sayılı kanuna tabi emekli olacak hekimlerin de ilave ödemeden yararlanmasının sağlanması olumlu karşılanmakla beraber temel emekli maaşının 5510 sayılı kanuna tabi olduğundan temel maaşları 2008’den önce 5434 sayılı kanuna göre emekli olan hekimlerden bugün itibari ile 1500 ila 2000 TL arasında daha düşük olacağı bilmelidir.

Ayrıca ilave getirilen ücretlerin hekimin aktif olarak çalışması durumunda kesileceği de unutulmamalıdır.

YASA AKTİF ÇALIŞAN HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA NE GETİRECEK

Öncelikle çıkarılan yasanın temel maaş ve sabit ek ödemeleri artırmadığını söyleyelim. Temel maaşları artırmaması yapılan düzenlemenin en büyük eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Kamu sağlık sistemi bu düzenleme ile beraber tamamen performans döner sermaye sistemi üzerine bina edildiği anlaşılmıştır.

SUT FİYATLARI 12 YIL BOYUNCA ARTMADI

Performansa dayalı ek ödeme sisteminde Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hizmet ve işlem fiyatları ana belirleyici olmuştur ancak 2008’den sonra yaklaşık 10-12 yıl boyunca SUT fiyatlarının artmamasına bağlı olarak aynı performansı ürettikleri halde hekim ve sağlık çalışanlarının yıllar itibariyle toplam gelirleri rölatif olarak azalmıştır.

ÇALIŞANIN GELİRİ PERFORMANSLA ARTIRILMAK İSTENİYOR

Bu tecrübeden hareketle TBMM’de kabul edilen kanun teklifinde sistem performans üzerine bina edilmiş ve çalışanların gelirlerinin bu yöntemle artırılması hedeflenmiştir. Bunun içinde personele ödenecek performansa dayalı ek ödemeler hastane bazlı ödemeden vazgeçilerek merkezi dağıtıma dönüştürülmüştür.

ASGARİ BİR BÜTÇE BELİRLENMELİDİR

SUT gelirlerinin yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumundan global bütçe kapsamında aktarılacak miktarlarda dağıtılmak suretiyle personele verilecek ödemelerin artırılması öngörülmüş ve performansın puanının birim değerinin artırılması hedeflenmiştir. Daha önce SUT fiyatlarının artmamasına bağlı ortaya çıkan riskler muhakkak ikincil düzenlemelerde bertaraf edilmelidir. Bu sistemin sürdürülebilirliği için tüm personelin sabit döner sermayesinin üzerinde taban bir ücreti güvenceye alacak asgari bir bütçe belirlenmesi ve bu bütçenin her yıl düzenli bir şekilde artırılması ve güvence altına alınması sağlanmalıdır.

TABAN ÜCRET UYGULANMALI

Merkezi dağıtım sisteminin olması daha esnek ve ülke sathında dengeli ve hakkaniyetli bir ek ödemeyi sağlama noktasında bir mihenk taşıdır. Branşlar arası kadim tartışma her halükarda devam etmeye gebedir. Yıllık izinlerde sabit döner sermayenin üzerinde taban bir ücret alınması sağlanmalıdır. Tavan oranlar da artırılmıştır. Bu tavan ek ödeme oranlarının %20-30 oranında artırılması pratik hayatta da direk ücretlere yansıması sağlanmalıdır ki gerçekçi olsun.

GLOBAL BÜTÇEDEN KESİLMEMELİDİR

Sabit döner sermayelerin merkezi bütçeden karşılanması hastanelerin döner sermaye bütçesine olumlu katkı sağlayacaktır. Ancak sabit döner sermayelerin merkezi bütçeden ödenmesi Sağlık Bakanlığı Global Bütçesinden kesilmemelidir. Bir diğer husus daha önce sabit döner sermayeler dağıtılabilir ek ödeme oranı içinde iken bu düzenleme de bu oranının dışına çıkarılması ek ödemelere olumlu katkı sağlayacaktır.

Üniversitelerde sadece tavan ek ödeme oranları artırılmış ve SUT gelirleri üzerinden ek ödeme dağıtılması devam edileceğinden mevcut sorunların devam edeceği görülmektedir.

Bu düzenlemede en büyük risk merkez havuzuna aktarılacak paranın bir kaideye bağlanmaması durumunda yaşanacaktır. Bu bertaraf etmek için  Sosyal Güvenlik Kurumundan aktarılacak payın bir düzenlemeye tabi olması, her yıl sisteme giren personel sayısı ile enflasyon oranında artırılması ve şeffaf bir işleyişe sahip olması elzemdir. Muğlak hiçbir şeyi içinde barındırmamalı ve hekimlerin güven duyacağı bir sistematiğe ve içeriğe sahip olmalıdır.

Sonuç olarak;

- SUT fiyat artışı yapılmamasına bağlı yaşanan sorunların bir daha yaşanmaması için merkez havuzuna dağıtılmak üzere konacak bütçe tatmin edici ve her yıl enflasyon ve refah seviyesini önceleyecek şekilde düzenli bir şekilde artırılmalıdır.

- Sözleşmeli pozisyonunun artırılması ve kullanılmayan boş pozisyonlarla birlikte başta yan dal olmak üzere ihtiyaç duyulan yer ve branşlardaki hekimlerin sözleşmeli pozisyonuna geçirilerek özlük haklarının iyileştirilmesi hedeflenmiştir.

-  Dağıtılabilir oran artırılmış olup ayrıca dağıtılabilir miktarın SUT gelirinden bağımsız olarak artırılması suretiyle performans puanın birim değerinin artırılmasına zemin hazırlanmıştır. Eskiye oranla havuzun artışı oranında ek ödemelerde iyileşme sağlanması hedeflenmiştir.

-  Kişi bazlı sabit döner sermayelerin performans ek ödemesinden mahsuplaşmasına devam edilmektedir.

-  Merkezi dağıtımla birlikte hastanelerin etkinliğinin ve verimliliğinin teminatı olacak hususlara ikincil mevzuatta yer verilmesi önem arz etmektedir.

- Merkezi dağıtım ve havuz artışı branş ve iller arasında dengeli bir sistem inşası için büyük bir fırsattır.

- Özellikle diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki diğer hekimlerin bu düzenleme de yer almaması büyük bir eksikliktir.

-  Aile Hekimlerinin özlük haklarının iyileştirilmesi ikincil mevzuatlarla yapılması mümkündür.

Yorumlar (44)
Sağlık 1 hafta önce
Tavan değil taban ödeme istiyoruz
taban maaşım düşük 7 gün önce
tavanı 1 trilyon yapsanız yine bir önemi yok. kimseye tavan verilmiyor. bizim aldığımız hep taban hep yavan. en düşük zamda bize gelecek çünkü taban maaşımız düşük adaletsizlik adaletsizliği doğuracak her zamanki gibi
ahmet tuna 1 hafta önce
Olsun oyalanılıyoruz ya bi şekilde. Yarın da yandan genişleme ücretini artıracağız diye bişey çıkarırlar :D . Kemal Sunal'ın dediği gibi 3 bin sene sonra pisikletimizi almış oluruz
sağlıkçı 1 hafta önce
her şey boş anlamsız sonuç hiçbşey sağlıkçılar sizden hesap soracak tek çıkan sonuç 3600 onun dışında bir şey yok onuda korkudan suya sabuna dokunmayan herkese verdiler benim hakkımı kim soracak tabiki ben kendim soracam
Hak Din Islam... 1 hafta önce
3600 ve sağlıkçılara verilecek performans peşinde koştuk ve avcumuzu yaladık evet biz eşek olursak semer vuran çok olur aynı kafa ile yeni kazanımlara tamda hükumetin istediği tuzağa düştük sonuç hüsran pandemi de bitti artık başka bir pandemi de buluşmak dileğiyle fahrettin koca sen biliyosun bu işi kapına gelen personelini ne güzel de bomboş yolladin hem 3600 hem sağlıkçı zammı fason çıktı hayırlı olsun yakında bunların bir hiç olduğunu cebimizde para olmayınca anlarız.tek çare secimdeki oylarınız eyyy saglik camiası.
ek ödeme 1 hafta önce
ek ödeme denilen şey doktora tek seferde hakettiği yüksek maaş verilmemesi için ortaya çıkmış bir şey.bunun nasıl farkında değilsiniz anlamıyorum.bana hakettiğimi versin tüm ek ödeme sizin olsun.
Hemsire 1 hafta önce
Yine tüm paralar hekimlere akıyor maşAllah ne zaman ek ödemede adalet gelecek acaba,
ibo 1 hafta önce
Bu tavanı alabilmek için gereksiz yatışlar,gereksiz ameliyatlar,doldur boşalt muayeneler ARTARMI sadace soruyorum.
M 1 hafta önce
Artar tabii. Ama olsun hastaya bakıldı ya yeter
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 1 hafta önce
tavani hic kimse alamaz yarisini bile alamaz 24 saat ameliyat yapsan yinede olmaz
gih 1 hafta önce
hiç olmazsa üç beş te bizede verin be utanmazlar. pasağınızı temizlıyoruz
Diğer sağlık personeli 1 hafta önce
Diğer sağlık personelinde GİH sınıfı dahil mi ?
soru 1 hafta önce
1.derece Normal Birim 3063TL sabitim SB Lisansiyeri Sağ.Mem. bu rakamlarda hatamı var?
hemşire 1 hafta önce
hata yok, çok bile alıyorsun
realite 1 hafta önce
orda ifade edilen , bürüt tavan gelir, sabit ek ödeme değil
gelir düzeyine göre onu 0,85-0,6 ( hangi gelir vergisi dilimine giriyor isen çarpman gerekiyor . O çıkan sonuçtan sabit ek ödemeni çıkarır isen tavan ödemede , sabit ek ödeme hariç alabileceğin max ek ödeme tutarı ortaya çıkar. Ama ysp ler içinde tavan ek ödeme alan sınırlıdır , hekimlerde olduğu gibi
yorumcu 1 hafta önce
TSM veya il sağlık müdürlüğü gibi yerlerde çalışanlar da bu havuza dahil edillir mi sizce?
Maiyet 1 hafta önce
Performans üretmeyen, sağlık kurumları için yeni bir şey yok.2 ve 3. Basamak hastaneler ne kadar iş o kadar para demişler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?