V.H.K.İ Memurların Maaşı Hangi Kurumlarda Daha Yüksek Ödeniyor?

Kamu'da Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni unvanı ile görev yapan memurlarda, çalıştıkları kurumlardan kaynaklı olarak farklı maaş ücreti söz konusu oluyor. Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil VHKİ unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından; aynı eğitimi almış, aynı hizmet yılında, aynı kadro ve kazanılmış hak aylık derecesinde olmakla birlikte, çalıştıkları kurumlardan dolayı farklı tazminatlardan yararlananların, aylık maaş miktarları arasındaki farkı tablo halinde gösterdik.

Ekonomi 05.10.2020, 16:31 Güler Sağlam
V.H.K.İ Memurların Maaşı Hangi Kurumlarda Daha Yüksek Ödeniyor?

Kadro unvanı aynı olan memurlardan bazıları için çalıştıkları kurumlara göre değişen tazminat oranları belirlenmiş olması, aynı unvanda olan memurların farklı ücret alması sonucunu doğurmaktadır. Benzer bir durum, bazı mahalli idarelerin personeline sosyal denge tazminatı ve/veya ikramiye ödemesi yapılmasından da kaynaklanmaktadır.

Bazı kurumlarda tazminat oranı daha yüksek

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında ücret alan memurlara aylık ücretlerinin bir unsuru olarak ödenen tazminatlar, bazı kurumlarda görev yapanlar için daha yüksek belirlenmiştir. Örneğin; Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargıda (Ceza İnfaz Kurumları ve İcra Müdürlükleri personeli dahil) fiilen görev yapan memurlara Adalet Hizmetleri Tazminatı ödenirken, bu tazminatın miktarı diğer kurumlardaki emsal personele ödenen Özel Hizmet Tazminatı miktarından daha yüksektir.

Çalıştıkları kurumlardan dolayı “tazminat ödemesi” yönüyle aylık ücretleri farklı olan Devlet memurları arasında, VHKİ unvanlı kadrolarda görev yapanlar da yer almaktadır. Ancak, tazminat ödemesinden kaynaklanan aylık ücret farklılığı, ilgili personelin emekli maaş ve ikramiyesinde fark yaratmamaktadır.

TIKLAYIN

Kurumlara göre VHKİ maaşı

Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil VHKİ unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından; aynı eğitimi almış, aynı hizmet yılında, aynı kadro ve kazanılmış hak aylık derecesinde olmakla birlikte, çalıştıkları kurumlardan dolayı farklı tazminatlardan yararlananların, aylık maaş miktarları arasındaki farkı görülebilmek amacıyla hazırladığımız tablo aşağıda yer almaktadır.

NOT:
*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.
*Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.
*Çalışılan kurumlardan kaynaklı yan ödeme farklılıkları ile sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri dikkate alınmamıştır.
*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.
*Tabloda hizmet süresi 12 yıl ve daha az gösterilenlerin, 14.10.2008 tarihinden sonra işe girmiş oldukları varsayılmıştır.
*Tabloda, hizmet süreleri itibariyle ulaşılabilecek derece/kademeler tahmini olarak kullanılmıştır. 
*Yabancı dil tazminatı ödemesi hesaplamaya dahil edilmemiştir.
*Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası primi ve sendika aidatı kesintileri dikkate alınmamıştır.

Kaynak: memurun yeri

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?