Vergi Dilimi Kasım Ayında Sağlıkçı Maaşını 250 Lira Düşürdü!

Sendikaların cılız söylemlerinin gölgesinde kalan Vergi Dilimi uygulaması sağlık çalışanını kasım maaşında da mağdur etti. Kamu personeline uygulanan vergi dilimi nedeniyle Kasım maaşında Ekim maaşında alınan tutardan ortalama 250 lira eksik ücret sağlık çalışanına yattı.

Ekonomi 15.11.2021, 07:15 16.11.2021, 01:41 Güler Sağlam
Vergi Dilimi Kasım Ayında Sağlıkçı Maaşını 250 Lira Düşürdü!

SHS olarak tanımlanan Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan Lisans mezunu bir sağlık çalışanının ( ebe - hemşire - sağlık memuru) maaş değerlendirmesi şu şekilde oldu;

18 senelik memuriyeti olan lisans mezunu bir sağlık personeli ekim maaşına göre bu ay 250 lira eksik aldı. Geçen ay alınan 134 liralık sendika parasıda buna eklenirse bir önceki aya göre kayıp 350 lirayı geçiyor. 

Bahse konu sağlık personeli için Gelir vergisinden kaynaklanan bu kesinti bu ay 450 lirayı geçti. 

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Lisans mezunu bir sağlık çalışanı tüm memurların ortalaması olan 5 bin lira ortalamaya sahip oldu. Sağlık Çalışanlarının bir kısmı ise  ( şoför,memur,vhki ) ortalama  memur maaşından daha az maaş aldığı görüldü.

Sağlık Çalışanlarının ortalama memur maaşından daha yüksek bir ücret alması gerekmektedir. Karşılaştıkları riks ve iş yoğunluğu bunun en önemli sebebidir..

Özel sektörde çalışan sağlık çalışanları ile devlette çalışan sağlık çalışanları arasında maaş farkı yok denecek kadar azalmıştır. Bugün özel hastaneler acil servis , ameliyathane ve doğumhanede çalışan kıdemli personeline 7-8 bin lira maaş verirken 1.derece de görev yapan lisans mezunu sağlık personeli maaş + sabit 5.bin lira ortalama ücret almaktadır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
hemşire saglıkmemuru 2 yıl önce
Eylem yapmazsak,greve gitmezsek iş yavaslatmazsak ,sağlık senin peşinden gitmeyi birakmazsak bizleri dinleyecek kimseler olmaz kamuda en düşük maaşı alıyoruz be yeni ise başlayan bir bekçi 4900 TL maaş alırken 15 yıllık hemsire si sağlık memurui herşey dahil 4300 TL maaş aliyoruz bizler ne hafta soyne bayramı ne gecesi ne resmi tatili ne kar tatili ne yaz tatili durmadan çalışıyoruz depremde savaşta darbede salgın hastalıklarda doğal afetlerde vbvb görev yapıyoruz hastaların tedavileri banyosu hasta altını temizlemesi enfeksiyonu bulaşıcı hastalığı vb vb yapıyoruz yaptığımız işler bekcilikten polislik ten öğretmenlikten askerlikten zabitaliktan daha mı değersiz hepsinin maaşı 6000 TL den aşağı degil bu müdür adalet ve kalkınma bütün oylarda sağlıktaki memnuniyten gelir artık yetter yakında bu mesleği yapacak tercih edecek kimseleri bulamayacaklar bu kadar düşük maaşa bu meslek yapılmaz masa başı evrak işleriyle ugras 8,5 mis gibi daha iyi
Hemşire 3 hafta önce
Katılıyorum ama eylem yapmayı bırakın sendikadan istifa bile etmiyoruz. Sarı sendikanın üye sayısına bakın. Çoğunluğu biz oluşturuyoruz. Yazık çok yazık.
Mustafa 2 yıl önce
Yıllardır aynı şeyden bahsediyorsunuz ama sonuç koca bir (0) sıfır. Boş haber yapıp duruyorsunuz. Burada bir günde lehimize olan bir şey paylaşıldığını görmeden emekli olup gideceğim galiba (emekliliğime 15 sene var) !!!!
Ebe hanım 2 yıl önce
Yeni atandım ne 4500 tl si 3800 tl maaş alıyorum ya kim alıyo o maaşı Allah aşkına
yorgun sağlıkçı 3 hafta önce
ocakta 2-3 ay zamlı maaş alırsınız sonra herşey aynı. vergi dilimi bahanesiyle daha çok aç kalırız
Hemşire sağlık personeli 3 hafta önce
Sağlık personeli haziran ayında çok kazandığı!!! için (yıllık 70 bin lira) %20 vergi dilimine giriyor. Yılda 650 BİN LİRA kazanan sosyal medya şovmenleri yıllık % 15 vergi ödeyecek.
Hemsire 3 hafta önce
350 tl eksik yatti bana bu ay
ali 3 hafta önce
sendikaya üye sayısı çogalmış işte ne güzel böyle kazanımlar alırız sendikalar varken
6
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?