PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Vergi Affı Ne Zaman Başlayacak? Neleri Kapsıyor? 2023

Vergi affı ne zaman başlayacak, neleri kapsıyor? sorularının cevabını vatandaşlar araştırırken, Maliye Bakanı Nebati’den kapsamlı açıklama geldi.

Ekonomi 25.01.2023, 00:35 Cansu Polat
Vergi Affı Ne Zaman Başlayacak? Neleri Kapsıyor? 2023

Hükümet önümüzdeki aylarda Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi affı yapılandırmasını başlatıyor.

Vergi affı 2023 son dakika müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti.

Dün akşam toplanan ve yaklaşık 3 saat süren kabine toplantısının ardından icra borçlarının tasfiyesini sağlayacaklarını söyleyen Erdoğan daha sonra 31 Aralık 2022 tarihine kadar vergi dairelerine ödenmeyen vergi, ceza ve faiz borçlarının tahsili ile ilgili yapılandırmaya gidileceğini söyledi.

Vergi borçları silindi mi, borç yapılandırma olacak mı gibi sorular gündemdeki yerini aldı. Peki, vergi affı ne zaman yasalaşacak, hangi borçları kapsıyor? İşte, vergi borcu sorgulama ve yeni düzenleme hakkında merak edilenler…

BORÇLULARA VERGİ AFFI MÜJDESİ!

23 Ocak tarihli Kabine Toplantısı ardından; "Bir müjde de icralık borcu olan vatandaşlara vermek istediğini" söyleyen Erdoğan, 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek ve takiplerini sonlandıracak bir düzenlemenin zaten yapıldığını anımsattı.

Başkan Erdoğan, "Şimdi de aynı uygulamayı, vergi dairelerimize vergi, ceza ve faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Detaylarını Hazine ve Maliye Bakanlığımızın açıklayacağı bu uygulamanın vergi dairesine olan borcundan dolayı takibe maruz kalmayacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

VERGİ AFFI NE ZAMAN BAŞLIYOR, YASALAŞTI MI?

Bakan Bilgin'den son dakika vergi affı açıklaması geldi:

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı müjdelerden en büyüğü "bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Yapılandırma Kanunu" konusundaki müjdesidir.

Halkımızın ve ekonomimizin gereksinimlerini ve gelen talepleri dikkate alarak, kamuya olan yükümlülüklerin hafifletilmesi ve uzun vadeli taksitler şeklinde ödenebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği Kanun Teklifi hazırlığı tamamlandı.

İnşallah en kısa sürede Meclisimizin gündemine alınarak yasalaşmasını bekliyoruz

EN KAPSAMLI BORÇ YAPILANDIRMA PAKETİ BEKLENİYOR!

Geçtiğimiz günlerde detayları paylaşılan yapılandırma paketinin 2 bin TL üzeri borçlarda uygulanması bekleniyor. 31 Aralık 2022'ye kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacak.

Vergi, sigorta primi borçları (SGK ve Bağ-Kur), adli ve idari para cezaları gibi borçlar için yapılandırma imkanı sunulacak. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Vergi yapılandırma işlemleri daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi vergi daireleri ve internet üzerinden gib.gov.tr aracılığıyla yapılabilecek. Zaman kaybı olmaması adına internet üzerinden başvuruların yapılması kolaylık sağlıyor.

Yorumlar (2)
sağlıkçı 1 gün önce
Bazı kesimlere(işveren, esnaf, çiftçi. b.) verilen düşük faiz oranı ve uzun vade seçeneği( 0.99 faiz ve 60 ay vade) , kredi kartı ve kredi borcu olan sabit gelirlilere de verilmelidir.
Düzadam 12 saat önce
Oy uğruna millet üçkağıtçılığa, borcunu ödememeye teşvik ediliyor. O zaman adalet gereği ödeyenlerinki de iade edilmeli. Dürüst vatandaş, borcuna sadık vatandaş yine cezalandırılıyor. Yazık bu topluma, yapmayın artık
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.