PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Uzman Mutemet Çıkan Kanun Sonrası Döner Sermaye Değişikliğini Yorumladı

Hekimlerin mali haklarının iyileştirilmesini öngören Kanun Teklifi sonrasında sağlık personelleri döner sermaye üzerinde değişiklik olup olmayacağını merak ediyor. Uzman Mutemet yapılan değişiklik sonrası mahsuplaşma ve emeklilik konularında değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomi 18.06.2022, 01:39 18.06.2022, 22:00 Cansu Polat
Uzman Mutemet Çıkan Kanun Sonrası Döner Sermaye Değişikliğini Yorumladı

 # Sağlık Bakanlığı tarafından çalışanlara ödenen sabit ek ödeme genel bütçeye aktarıldı. Ancak mahsuplaşma yapılmaya devam edilecek. Bakan Koca daha önceki açıklamasında sabit ek ödemelerin emekliliğe yansıyacağı açıklaması boşa çıktı. emekliliğe yansımayacak altın maddeler nedeniyle emekliliğe herhangi bir yansıma durumu şu an için söz konusu değil.

 # Döner sermaye ödemelerinde “il havuzu” sistemine geçiliyor. Hekimlerin aldığı toplam puanların döner sermaye karşılığı her hastane de aynı olacak. Ancak hastane basamak farkı getirilmesi bekleniyor. Bu yönüyle havuz sistemine her hekimin sempati ile yaklaşacağı düşünülmüyor.

 # Hekim ve hekim harici çalışanların tavan katsayıları çıkarılacak yönetmelikle artırılacak. Hastanenin gelirleri tahakkuka bağlı olmayacağından merkezi olarak tanımlanan bir rakam ile dağıtım gerçekleştirilecek. Çalışılan hastanenin herhangi bir geliri olmasa dahi Sağlık Bakanlığı ne dağıtılacağına kendisi karar verecek. Örneğin, “çok dağıtacağım, tavandan alacaksınız” diyebilecek. “Çok dağıtacağım” derken bunun herhangi bir teminatı, yazılı hükmü yok. Şifahen oluşmuş gibi değerlendiriliyor.

 # Yapılan düzenlemeyle döner sermaye artışı olarak hekimler de 6 - 7 bin TL, hekim haricinde ise 1000 liralara varan artışlar hedeflenmiş. Uzman bir hekimin maaş + sabit ek ödeme +  döner toplamında 20.000 ücret alması muhtemel. Zaten hali hazırda maaş + sabit ek ödemeleri toplamı 13.000 TL civarındaydı. Dönerle beraber 20 -  21 bin TL’ye tamamlanacak gibi gözüküyor.

 # Hekim haricindeki sağlık personeline 1000 TL’yi bulabilecek bir döner sermaye artışı söz konusu olabilir.

 # Tavanın yükseltilmesi kalıcı bir kazanım olmamakla beraber sağlık personelinin çıkarılacak yönetmelik sonrasında “her ay ne dağıtacak diye” merakla bekleyeceği bir sürece giriliyor. Diğer taraftan madem bu şekilde bir düzenleme yapılacaktı kanun değişikliğine gerek yoktu. Basit bir iç yönetmelik değişikliği ile buna benzer durumlar yapılabilirdi.

 # Yapılan değişiklik de Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerdeki çalışanlara verilen hakların üniversite hastanelerinde çalışanların da faydalanması hedeflenmiş durumda.

 # Hekimlerin “zaten biz bu parayı alıyoruz, düzenleme bunun neresinde” şeklindeki eleştirilerine yönelik ise yapılan değişikliklerin daha çok ek ödeme alamayan hekimlere yönelik olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

 # Tavan ek ödeme uzman doktorlar da 30.000 civarı ancak bunun hepsinin verileceğine dair bir garanti yok. Rakamı yüksek tutacağız diyorlar, taban rakamda yok, yani Bakanlık ne isterse onu verecek, garanti vermiyor.

 # Yapılan düzenlemenin somut örneklerini çıkarılacak olan yönetmeliklerde göreceğiz. Yönetmelikler sonrasında Bakanlığın sağlık personeline ne dağıtacağını yaşayarak göreceğiz.

 # Düzenlemenin temmuz döner sermaye ödemelerinde uygulanmaya başlaması bekleniyor.

 # Sabit ek ödemenin döner sermayeden mahsup edilmesi uygulaması devam edeceğinden sabit ödemesi yüksek olan döneri daha azalmaya devam edecek. Kıdem yılı farkı gözetilmiyordu yeni düzenlemelerle yine gözetilmeyecek.

 # Genel İdari Hizmetler sınıfında çalışanların (VHKİ, memur vb.) döner sermaye alıp alıp almayacağı tamamen muallak. Paranın artırılacağı belirtilmemiş, Sağlık Bakanlığı çalışanları denmiş, dileğimiz herkesi kapsaması.

 # Döner sermaye için puan yapmayan ya da yapmak isteyipte yapamayan hekimlerin ne olacağı belirsiz. Düzenleme topu Bakanlığın İç Yönetmeliğine atmış. Kesin bir şey yok ancak eski usul devam edeceği değerlendiriliyor.

Not: yapılan değerlendirmelerde Mutemet Sedat Atlas’ın paylaşımlarından faydalanılmıştır

Yorumlar (29)
Mutemed 2 hafta önce
Hesap yanlış. 30 yıllık mutemedim. Bizim hastahanede Hekimler zaten çok iyi performans alıyordu. Acil uzmanı en az 40.000 en çok 65.000₺ alıyordu. Çıkan kanunla 70.000-100.000 e yükseldi. Acil hemsiresi 1/4 mesleki lisans 3000 ek gösterge de 2500 civarı aliyordu temmuzda verilecek %40 ile en az 7500₺ performans alacak çünkü tavanı 17.000₺ filan olacak. Kanunda 150 den 260 a çıktı ve temmuz zammı %40 olunca tavanı 17.000₺ civarı oluyor. Ekstra olarak acil hemsiresi donerden %10 fazla alıyordu bu oran yine aynı kanunla %20 ye çıkarıldı. Özetlersek çok çalışan riskli birimdeki hekimler ve hemşireler için güzel bir şey oldu. Diğerleri için 1000-1500 arası iyileşme oldu. Hekimler için de 10.000₺ civarı artış var. Temmuz zammı hariç. Ayriyeten 3600 kanunu çıkarken hemşirelere ve hekimlere(4200 ek gösterge) en az 1000₺ çalışırken seyyanen maaş zammı da yapılacak.
MD 1 hafta önce
Bu arkadaşın yazdıklarına bakıp tıp falan yazmayın. Bu arkadaş Uganda'daki bir hastaneden bahsediyor.
"Bu filmde anlatılanların hepsi hayal ürünüdür,gerçek kişi yada kurumlarla bir ilgisi bulunmamaktadır.
Realite 2 hafta önce
Bu söylemlerin hepsi havan da su dövmek yakın zamanda bakanlık yönetmelik çıkaracak
Yasanın güzel yanı şu hekimin aldığı puan her hastanede eşit miktarda ek ödeme ücreti olacak
Yatan boğaların içinde tek çalışan hekim kaybetmeyecek
Yasa güzel
Sut fiyatları artışları ve yönetmelikler her şeyi belirleyecek
Sabitler merkeze çekilmesi de olumlu
Dr 2 hafta önce
Zaten bu mutemetlerin yüzde 90 ı hesabı kitabı düZgün yapamazlar,çalıştığım birçok kurumda böyle oldu,bide onun üstüne yalan söyleyenlerde varmış,bu arkadaş yalancının önde gideni,hastanenin ismini yazamamış mesela.tavanı isterlerse 500.000 tl yapsınlar,aldırmamak için sistemi ona göre yapmışlar ve yapacaklar
dr 2 hafta önce
yazdıklarının arasında tek bir doğru cümle yok
dr hekim tabip 2 hafta önce
nereye el sallıyoruz
smemuru 2 hafta önce
sen isviçrenin mutemetisin sanırım.
30 yıllık doktor 2 hafta önce
Hangi hastanadeysen ben de oraya geleyim, yasaya yönetmeliğe gerek yok. İşiniz gücünüz yalan yanlış bilgiler verip insanları doktorlara karşı kışkırtmak.
Slm 2 hafta önce
Küllü yen yalan acil hem 2500 alıyormuş. Hangi hastane burası aldığı 500
stemiteskop 2 hafta önce
üstadım hangi hastane orası, tayin isteyeceğim.
dr 2 hafta önce
Adaletsizliğin itirafı bu. Biz yıllardır döner alamıyoruz, birileri malı götürüyormuş meğer. Allah bildiği gibi yapsın sebep olanı, ses çıkarmayanı, cümlesini...
BEN 2 hafta önce
ÜSTAD BİRAZ ABARTIMI OLMUŞ BU RAKAMLAR ÇOK FAZLA
Laborant 2 hafta önce
Hangi hastanemiz orası bizde gelelim????
Ömer Kukul 2 hafta önce
Kimi kandırıyorsun. 75 alan doktor varmış.
Doktor bulamayacaksınız
Hhh 2 hafta önce
Sen olsan olsan 30 yıllık yalancı olursun. Acil uzmanının 40 k ödemesi yok çünkü
Uğur 2 hafta önce
Böyle olursa senin ellerinden öperim :) ama VERMEZLER !!!
Vhki gih memur 2 hafta önce
Vhki memur gih alacakmi denmiş ulan ne karnı dar adamlarsiniz sen röntgen teknisyeniyken mutemetlik yapıp ek ödeme Alacan ben covit polikliniğinde acilde çalışıp almayacam yürü yavrum yürü bize helal
Sağlıkci halaoglu 2 hafta önce
Dünya merkeziyetci yapıdan vazgecerken yani yetkiyi yerele dagitirken sağlık bakanlığı tam tersini yapıyor.Yetkiyi elinde topluyor.Nedeni 2 şekilde olabilir . birincisi ben bilirim .2.si ben size güvenmem.Al senin olsun selim sen her şeyi bilirsin.rakamlari al onlarla oyna.bilmeyenler vay be bu adam müthiş ne derse doğru desin.emin ol iktidar değişse de o orda.ben tanırım
Anlattığı her şeyi bilirim ve kesinlikle ve kesinlikle sıradan bir adam.Karl Max değil yani.ama o kendini o zannediyor.bu işlerin arkasindaki adam o.o yüzden bir şey beklemeyin
Şorumlu erhanovski 2 hafta önce
Yahu şu pandemide en az biz gorulduk.bazılarida doktora cok verdi hemsireye az verdi mucadelesi yapiyo..yahu hangimize verdiler ..en az bizim maasimiz sabitle birlestirip yeni adam olacak maasimiz..hakkimi helal etmiyorum ben.herkese ver bize gelince butce kaldirmiyor
Sağlık memuru 2 hafta önce
Sayın Bakanım bizimle galga geçiyor günü kurtarmaya calisiyor
Yhs 2 hafta önce
Yhs. Çok alana çok verin az alana hiç vermeyin sizin adaletiniz bu üç beş maaş alan versin ben vermeyeceğim
Dr32 yıllık 2 hafta önce
Gebze Fatih iyi dağıtıyor .bakan dedi ki Türkiye'de 12 milyar₺ TL aylık döner ve dağıtılıyor üzerine bakanlık 10 milyar₺ ekleyecek bu durumda iyi döner alanların sayısı çok artar
Realite 2 hafta önce
Şu nu asla diyemem , Temmuz sonrası uzman hekim ek ödemesi 2-3 kat aratacak vs Ama şu kesin bir hastane de 50 bin puan tıoplayan hekim 8 bin ek ödeme alırken diğer hastane de 17 bin alması vs olayacak. Artık her hekim hastaneden bağımsız çalışacak . Hangi hastenede çalışır ise çalışsın aldığı puanın karşılığı aynı olacak. Bir diğer artı ise yönetmelikleri iyi değiştirir ise bakanlık ihtiyaç olan branşların katsayısını değiştirerek önemli branş hekimlerini elinde tutabilir . Öncelikle ek ödeme sistemi artması için sut fiyatları artmalı
Ama şu an ki krizde zor gözüküyor
Bazı insanlar hayal aleminde yaşıyor
CDS primi 870 olmuş , temerrüt riski ( batma riski % 35 gibi )
Çok ciddi ek ödeme maaş artışı beklentileri
Yapılan düzenleme ek ödeme sisteminin daha adil dağıtılma yasası sadece
Ek ödeme ve maaş artışı değil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?