Uzman Hemşire ve Ebelerin Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Hemşire ve Ebe kadrolarında görev yapan Devlet memurları, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans (master) yaptıklarında özlük haklarında bazı değişiklikler olmaktadır.

Ekonomi 01.03.2019, 07:10 01.03.2019, 07:10
Uzman Hemşire ve Ebelerin Maaşları Ne Kadar?

Meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yapan Ebe ve Hemşire; ilgisine göre “Uzman Ebe” ve “Uzman Hemşire” unvanını almakta, 1 kademe almakta ve özel hizmet tazminatı oranında 5 puanlık artış olmaktadır.

Yüksek lisans yapan Ebe / Hemşire

 # Lisans mezunu olarak Ebe / Hemşire kadrosunda görev yapan Devlet memurları;

 # Meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaparak diplomalarını Sağlık Bakanlığına onaylattıklarında, ilgisine göre Uzman Ebe / Uzman Hemşire unvanını kazanırlar. Ancak, “Uzman Hemşire” ve “Uzman Ebe” kadrosu olmadığından, bulundukları kadronun unvanı (ebe / hemşire) değişmez.

 # Meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaparak diplomalarını Sağlık Bakanlığına onaylatmak suretiyle ilgisine göre Uzman Ebe / Uzman Hemşire unvanını kazananların “özel hizmet tazminatı oranı” 5 puan artar.

 # Herhangi bir alanda yüksek lisans yaptıklarında (meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın), kazanılmış hak aylık seviyeleri 1 kademe ilerler.

 # Herhangi bir alanda yüksek lisans yaptıklarında (meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın), 1 kademe ilerlemesinin etkisi dışında, emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik olmaz.

TIKLAYIN

 # Herhangi bir alanda yüksek lisans yaptıklarında (meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın); “ek göstergeleri”, “yan ödeme puanları” ve “ek ödeme oranları” değişmez.

Uzman ebe / hemşire maaşı, uzman olmayanlara göre ne kadar fazla?

 # Meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaparak diplomalarını Sağlık Bakanlığına tescil ettirmek suretiyle Uzman Ebe / Uzman Hemşire unvanını alanların aylık net maaşları, mesleki lisans mezunu olup uzman olmayan Ebe / Hemşireye göre bir miktar daha fazladır.

 # Ebe ve Hemşirelerden uzman olan ile olmayanlar arasında, özel hizmet tazminatı nedeniyle maaş farklılığı bulunmaktadır. 2019 yılının ilk yarısındaki belirlemelere göre, uzman ebe / uzman hemşire aylık net maaşı, uzman olmayanlara göre;

 # 15 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete girmişlerse “62 TL” fazladır.

 # 14 Ekim 2008 tarihinden sonra memuriyete girmişlerse “54 TL” fazladır.

 # Öte yandan, yüksek lisans yapmış olunması nedeniyle alınan ilave 1 kademe ilerlemesi de net maaşı etkileyebilmektedir. Ancak, ilave 1 kademe ilerlemesinin maaşa etkisi, bulunulan dereceye göre değişmekle birlikte çok düşük sayılabilecek seviyelerde olmaktadır. Bu yazımızda, 1 kademe ilerlemesinin özlük haklarına etkisine değinilmemiştir.

Kaynak:Memurunyeri.Com

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Mavi 3 ay önce
Uzman Hemşire maaşların artması. Aynı zamanda Uzman Hemşire Unvan ve Kadrosunun tüm kurumlarda oluşturulmasını bekleyen bir çok meslektaşlarımız var. Sağlık sektöründe Gelişen teknolojiyle değişen toplum ihtiyaçlarının tespitinde çözümcül yaklaşımlarla üst düzey hizmet anlayışı oluşturulabilir. Hemşirelik mesleğinde branşlaşmanın öneminin çok fazla olduğu kaliteli hizmetin sunumunda, öncelikli olarak Mesleğimize saygınlık istiyoruz. Uzman Hemşire kadrolarının tanımlanması, Gelişen teknolojiyle yeniliklerin tüm sağlık sektörlerimizde kullanılarak, Dijital Dünya Sağlık Sistemleri içinde Ülkemizi dahada ileriye taşıyacaktır.
-4
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?