PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Uzman Doktorun Gelirinde Bir Terslik Yok mu?

Sağlık Bakanlığında uzman tabip olarak görev yapan bir hekimin ortalama döner sermaye dahil 17.000 TL elde ettiğini diğer mesleklerle kıyaslayanlar aynı soruyu soruyor: Bu işte bir terslik yok mu?

Ekonomi 14.06.2022, 14:11 15.06.2022, 20:50 Cansu Polat
Uzman Doktorun Gelirinde Bir Terslik Yok mu?

Bir kadın doğum uzmanını ele alalım. Bir ay boyunca 10 gün poliklinik yaptığını, günde ortalama 80 - 85 hasta muayene ettiğini ve 8 nöbet tuttuğunu, ayrıca nöbetlerin de 7 - 8 ameliyat ile 20 - 30 hasta baktığını düşünelim. Hekimin tüm bu performansının sonucu olarak maaşı + sabit ek ödemesi + performans döner sermaye ödemesi toplamı= 24.000 TL gelir elde ediyor. Bu rakam çok yoğun ve yorucu bir çabanın sonucu oluşabilecek en üst gelir tutarı olduğunu unutmayalım.

Aynı kadın doğum uzmanı bir ay boyunca 1000 hasta muayene ederek 50’den fazla ameliyat yapması durumunda devletten alacağı 24.000 TL. Şayet bu performansı özel hastanede gösterse bunun 3 katı ücreti alabiliyor. Aynı hekim ayda 1000 hasta yerine 500 hasta muayene etsin, 50 ameliyat yerine 25 ameliyat yapsa bu sefer alabileceği rakam ise 17.000 TL’ye düşüyor

Yine aynı hekim ayda 1000 hasta yerine 250 hasta muayene etse, 50 ameliyat yerine 25 ameliyat yapsa özel hastanede 50 -  60 bin TL maaş alacağını unutmayalım.

Devletin diğer kurumlarda gün boyu esneyerek çalışan, memlekete ve sisteme bir faydası olmayan ve adları bankamatik memuru olarak anılan personeller de aşağı yukarı bu ücreti alıyorlar. Özellikle danışman, denetçi, uzman ve uzman yardımcıları hatta bazı belediyelerde işçiler hekimlerin aldığı bu ücreti aldıklarını da unutmayalım.

Lise eğitimi sonunda 11 yılını daha okumaya vermiş bir hekimin bu üstdüzey çaba sonrası aldığı maaş tam anlamıyla adaletsizliktir.

Yorumlar (16)
44 2 hafta önce
vaay hekim düşmanı admin ne zamandır hekim savunuyor. siz doktora para veriliyor yspye bir şey yok algısını pompalamaya devam
Tutor 2 hafta önce
Asıl terslik admin, uzman doktorların yüzde 90 ı 13 bin lira alırken senin burda 24 bin diye doktorların yüzde 1 i yansıtan tutarı paylaşman.
uzmandr 2 hafta önce
uzman hekim maasi 13 bin. 11 bin doneri sayili hastaneler harici hic bir yerde alamaz. 24 bin algisina gerek yok.
uzman doktor 2 hafta önce
lütfen yanlış bilgi vermeyin, yıllardı döner almıyorum, ocaktan itibaren maaşım 13 oldu, daha önce 9000 tl idi, bizimde sıramız gelecek elbet...
FENASİ 2 hafta önce
HEP SOYTARILIK VE ALGI PEŞİNDESİN ADMİN.. KISKANMANA GEREK YOK KİMSE DÖNER ALDIĞI YOK ALINAN PARALAR HERŞEY DAHİL 13 CİVARI.. BUNLARI ZATEN BİLİYORSUN OLSUN SEN YİNEDE KISKANMA:)
realite 2 hafta önce
Hekim , diş hekimi sendikaları ve TBB de güçlerini birleştirdi sahada etkin güç haline geldi Sağlık sistemi çöktü , tek çözüm uzman hekimi memnun etmek
YSP ye % 20 zam ile hekimler bu yıl ortalama 20 bin tl ek ödeme kaybı oldu.
hemşire 2 hafta önce
ama önceden doktor sayısı azdı ve ama şimdi doktor sayısı çok fazla o yüzden bu ücretler fazla bence sayı çok ise ücret de düşer
Niye Avrupa - Amerika’da 2 hafta önce
Doktor az mı - değil
En yüksek maaşı niye dr alıyor orada
Çünkü işin ederi bu
Ederini vermezsen sıkıntılar katlanarak büyür
beyin cerrahı 2 hafta önce
TÜRKİYEDE 1300 TANE BEYİN CERRAHI VAR,BENDE BEYİN CERRAHIYIM TOPLAMDA 17-18 BİN ALIYORUM.BU PARA BENİM İÇİN FAZLA İSE .SENDEN 1 MİLYON TANE VAR,SANA ASGARİ ÜCRET ÇOK BİLE.O FINDIK BEYNİN HESABI ANLADIMI??
SAĞLIK 2 hafta önce
tataaaaaa....
DOKTORBEY 2 hafta önce
GÜZEL YAZI YAZMIŞSINIZ SAYIN YAZAR VE SİTE PATRONLARI...İYİ AMA ARALIK 2021 DE DOKTORA YAPILAN İYİLEŞTİRMELERİN İPTALİ İÇİN KIÇINI BAYRAK EDENLER KİMDİ ACABA????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?