Unvanı Memur Olanlar 2020 Ocak Maaşını Ne Kadar Alacak?

Devlet memurlarının 2020 Ocak zamlı maaşını merakla beklediği bugünlerde, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olarak % 4 + 2019 yılı ikinci yarısı enflasyon artış oranının %5’ten fazla olan kısmı kadar zam 15 Ocak’ta bordrolara yansıyacak.

Ekonomi 09.12.2019, 10:17 09.12.2019, 20:13 Güler Sağlam
Unvanı Memur Olanlar 2020 Ocak Maaşını Ne Kadar Alacak?

2019 yılı ikinci yarısının 5 aylık döneminde, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %5,71 oranında artmış bulunuyor. Gerçekleşmiş olan enflasyon rakamlarına göre, Aralık ayında enflasyon oranında herhangi bir değişiklik olmazsa (artış veya azalış olmazsa) kamu görevlilerinin maaşlarına 1 Ocak 2020’den geçerli olarak toplam %4,71 oranında artış yapılacak. Ancak bu maaş zammı oranı; Aralık ayı enflasyonunun “0”dan düşük çıkması durumunda azalacak, “0”dan yüksek çıkması durumunda ise artacak.

Öte yandan, bu ayın sonunda netlik kazanacak olan 2020 yılı asgari ücret miktarına bağlı olarak, çalışanlar hakkında uygulanan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) miktarlarında da artış olacak. (bu yazımızda 2019 yılına ilişkin AGİ tutarları kullanılacaktır)

Bu kapsamda, enflasyon artışının 2019 yılı Kasım ayı sonu seviyesinde kalması durumunda, her derece/kademe ve hizmet yılındaki yükseköğrenim mezunu “Memur” kadro unvanlı Devlet memuru  maaşının 15 Ocak 2020 tarihinde ne kadar olacağı konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Kadro unvanı Memur olanların Ocak 2020 maaşı (aile yardımı hariç)

(ARALIK AYINDA ENFLASYON ARTIŞ ORANI ‘0’ OLURSA TOPLAM %4,71 ZAMLI OCAK MAAŞI)

NOT:

*Asgari Geçim İndirimi tutarı olarak, 2019 yılında geçerli olan tutarlar kullanılmıştır.
*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.
*Çalışılan kurumdan kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.
*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.
*Tabloda hizmet süreleri 12 yıldan az olanların, 14.10.2008 tarihinden sonra işe girmiş oldukları varsayılarak, sosyal güvenlik kesintileri ilgili mevzuat çerçevesinde hesaplanmıştır.
*Tabloda hizmet süreleri itibariyle personelin ulaşabileceği derece ve kademeler tahmini olarak alındığından, hizmet yıllarına karşılık gösterilen derece ve kademelerde farklılıklar görülebilir.
*Yabancı dil tazminatı ödemesi hesaplamaya dahil edilmemiştir.
*Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası primi ve sendika aidatı kesintileri dikkate alınmamıştır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?