PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Türk - İş: Yoksulluk Sınırı 22 Bin 442 TL

Türk -İş tarafından düzenli olarak yapılan yoksulluk sınırı araştırmasına göre ağustos ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.889 TL yoksulluk sınırı ise 22.442 TL olarak belirlendi.

Ekonomi 29.08.2022, 15:15 29.08.2022, 18:42 Cansu Polat
Türk - İş: Yoksulluk Sınırı 22 Bin 442 TL

Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak amacıyla Türk-İş tarafından temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliklerinin aile bütçesine yansımasını belirlemek amacıyla her ay yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının ağustos ayı bülteni yayınlandı.

Türk-İş‘in yayınladığı bültene göre; ağustos ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 6889 TL olarak belirlendi.

Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 0,73 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 119,11 oldu.

Ayçiçek yağı ve zeytinyağının fiyatı arttı, peynir fiyatı geriledi

Araştırmaya göre, ağustos ayında süt ve yoğurt fiyatları arttı, peynir fiyatı geriledi.

Aylık tabanda dana eti yüzde 6, yumurta yüzde 7 zamlandı. Kuzu etinin fiyatı yüzde 10, balık eti yüzde 12, tavuk eti yüzde 5 azaldı.

Nohut, kuru fasulye ve kırmızı mercimeğin fiyatları geriledi, yeşil mercimek zamlandı. Yağlı tohumlarda fiyat artışı ortalama yüzde 7 olarak tespit edildi.

Bu ay Ankara'da tahıl ürünlerinin tamamının fiyatı arttı. Makarnanın fiyatında bir önceki aya göre yüzde 10'luk artış yaşandı. Pirinç, bulgur, un ve irmik fiyatları da yükseldi, ekmek fiyatı aynı kaldı.

Semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık gibi yeşilliklerin fiyatı yükseldi. Pazı, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları ile patates ve kuru soğanın fiyatı aynı kaldı. Domates, biber, salatalık, turp fiyatları düştü, şeftali, kayısı gibi çekirdekli meyvelerin ortalama fiyatı azaldı.

Ayçiçeği yağı ve zeytinyağının fiyatı artarken margarin ve tereyağının fiyatı geriledi, yeşil ve siyah zeytinin fiyatı düştü.

Tuzun fiyatı sabit kaldı. Çay yüzde 6, ıhlamur yüzde 32 zamlandı. Şeker, bal, reçel, pekmez ürünlerinin fiyatları da arttı. Salça, yüzde 40 ile bu ay fiyatı en çok artan ürün oldu.

Yorumlar (8)
SAĞLIKÇI 1 ay önce
1.basamak yoksulluk sınırının altında çalışıyor.
YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ 1 ay önce
Biz hemşireler önemli bir yardımcı sağlık personeliyiz. Hemşireler artık istifa ediyor, yurt dışına gidiyor, özele kaçıyor.. Haklarımızı verin artık...
Hemşire 1 ay önce
Yardımcı sağlık personeli olan hemşireler can çekişiyor, artık sesimizi duyun..
saglık çalışanları 1 ay önce
yetkili sağlık sen başkanı semih ve 25 yıldır türk sağlık sen başkanı önder ya bugün konuşun yada sonsuza dek susun bugün konuşmazsanız bu duruma tepki göstermezseniz 2023 yılından sonra ikinizde tarih olacaksınız
hekime 0,41 tesvik sağlıkçıya 0.06 katsayısı galiba bu rakamlar seçim sonuçlarını ifade ediyor sağlıkçıların hükümete vereceği oy oranı olacak gibi
2015 yılında kamu hastanelerinde hemşire 750 tl alırken uzman hekim 7 bin tl alıyordu yıl 2022 hemşire 750 tl uzman hekim 27 bin tl el insaf yahu
acilde uzman hekim taban 12 bin teşvik 12 bin hemşire yaban 750 teşvik 750 tl yuhhh
parasever 1 ay önce
hem oy ver, hem yoksulluk çek, nasıl iş la bu:))))))))))))
SN BAKANIM YÖK EK ÖDEME 1 ay önce
YÖNETMELİĞİ HALA ÇIKMADI
Kbb rinoplasti 1 ay önce
Aylık 60 bin TL bize hayırlı olsun. Ee Bunca sene boşa okumadik
Daimi işçi 4 hafta önce
2011 de Belediyelerden 9400 kişi geldi sağlık Bakanlığına 360 kişi halaa emsallerimizin aldığı maaşın üçte birini alıyoruz ikramiyeleri de aynı emekli olduğumuzda emekli ikramiyemizde üçdebiri olacak emekli maaşımızda onlardan çok düşük olacak bu haksızlığa sebeb olanları ALLAH a havale ediyorum çalışma yılına göre ücret belirleyin EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET gelsin yeter
15
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?