PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Tüm Memurlara 500-600 Gösterge Verilmesi Bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamanın ardından gözler bugünkü kabine toplantısına çevrilirken kamu görevlilerinin tamamına 500-600 ek gösterge verilmesi bekleniyor. Bu gelişmenin ardından emekli maaşı ve ikramiyelerde gözle görülür oranda artış sağlanacağı ifade ediliyor.

Ekonomi 06.06.2022, 12:45 06.06.2022, 14:39 Cansu Polat
Tüm Memurlara 500-600 Gösterge Verilmesi Bekleniyor

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Hazine Ve Maliye Bakanlığı uzun zamandır süren 3600 ek gösterge ile ilgili bütçe çalışmasını tamamladı. Son kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildiği belirtiliyor.

5 MİLYONU AŞAN MEMUR VE EMEKLİSİNE MÜJDE GELECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a geçtiğimiz Hafta Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin taslak çalışmasını sundu 3600 ek gösterge ile ilgili 5 milyonu aşkın memur ve emekli ilgilendiren formülde karar kılındı.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAYACAK

Yapılan hesaplamalara göre yapılacak düzenlemenin ardından emekli ikramiyelerinde %20 artış sağlanması beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karar verilen formülle ilgili detayları bugün toplanacak kabine toplantısının ardından kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

2 YILLIK MEZUNLARDA KAPSAMA ALINACAK İDDİASI

Yıllardır beklenen 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalarda sona gelinirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü kabine toplantısını işaret ederek “yaptığımız hazırlığı detaylarıyla anlatacağım” şeklindeki konuşması memurlar da heyecan yarattı. Daha önce 4 meslek grubu için açıklanan 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalar devam ederken sadece lisans mezunlarının faydalanacağı basına yansımıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı çalışmaların ardından iddialara göre 2 yıllık yüksek öğrenim mezunlarının da 3600 ek gösterge kapsamına alınabileceğini söyleniyor.

HİÇ EK GÖSTERGE ALAMAYANLARDA KAPSAMA ALINACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Ak Parti tarafından Meclis Başkanlığına sunulması beklenen 3600 ek gösterge teklifiyle Ek göstergeden hiç faydalanamayan yaklaşık 2 milyon 148 bin emeklinin %24’ünün de kapsama dahil edilecek. Diğer taraftan 2200 ile 3000 arası düşük ek göstergeden faydalanan %25’inin de çalışma beraber göstergelerinde artış sağlanacak. Özetle, 4 meslek grubunun dışında kalan tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde 500 ile 600 puanlık ek gösterge artışı sağlanması hedefleniyor

Yapılan çalışma ile memuriyete 2008 yılından önce başlayanların emekli aylıklarında da doğrudan artış sağlanması hedeflenirken polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi ve diğer meslek gruplarına ek gösterge artışından faydalanacak.

Çıkarılacak düzenleme sonrası bütçeye ek göstergenin maliyetinin yaklaşık 60-80 milyar olacağı tahmin edilirken 3000 ek gösterge alanların 3600’e çıkmasıyla örneğin bir hemşirenin emekli aylığının 5275 TL’den 6432 TL’ye çıkacak.

Yorumlar (7)
Ahmet arıcan 4 hafta önce
Maalesef bu 3600 meselesi bazı alınabilecek kazanımların önünü tıkayacak hükumet bu işi çözdük diye diger konuları görmezden gelecek.3600 öncelikle bilinmesi gerekir ki emeklilkte işe yarayacak bir olay.Ayriyeten zati 2008 sonrası memur olanlara etkisi olmayacak.Tüm meslek gruplarını ve öğrenim durumlarını kapsamayacak.Tüm çalışanlar arasında sadece %3-5 lik bir dilimi(emekliliği dolanlar veya az kalanlar) kısa zamanda ilgilendiren bir konunun bu kadar medyatik durumda olması maalesef iyi bir durum değil.Çalisanlar olarak büyük kismimiza şuan alım gücümüzün belki de yarisini dahi yakalayabilecek kazanımların ihtiyaç vardır.Para tabiri caizse şuan bize lazımdır.Memurların büyük çoğunluğunun emekliligine en az 10 sene vardır.Uzun lafın kısası 3600 gibi her kesimi kapsamayan ve şuan cebimize girecek bir şeyin olmadığı bir konunun bu kadar buyutulmesine hatta ülkenin en önemli sorunlarından birisi gibi gösterilmesine gerek olmadığını düşünüyorum.
sağlık personeli 4 hafta önce
2008 sonrası 5510 luların bu konuda baskı yapması gerek, yoksa arada fena bir uçurum oluşacak. geleceğimiz söz konusu
Sağlıkçı 4 hafta önce
Soyleye söyleye dilimde tüy bitti 3600 olayı çok değil bir iki sene içerisinde millletin aklı yeni başına gelir. Ben ihtiyarlıkta neyleyim 300 500 TL fazla veya az maaşı. Önemli olan şimdidir şuanki şartlardir ama kime ne diyim yazıklar olsun başka hiçbir şey demiyorum
dr 4 hafta önce
doktorlar hariç
Yhs 4 hafta önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız özellikle MHP
Sağlıkçı 4 hafta önce
Bilmem kaç yıl okuyup 3600 almış olanlara ilave verilecek mi yoksa herkesi eşitleyeceklermi
44 4 hafta önce
2008 sonrası ve öncesi problemi çözülmeden bu iş çözülmez. 2008 soınrası ve 2008 öncesi aynı şartlarda emekli maaşı almayacaksa hiç 3600 ü çıkarmayın yoksa bu hükümetin sonu olur çünkü memurların %75 i 2008 den sonra göreve başladı bunu görün artık sandık yakın ve bunu memur unutmaz
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?