Toplu Sözleşmede Hakem Kurulu Belirlendi: Komisyon Çalışmaları İlk Aşaması Tamam!

6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık durumunda devreye giren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyeleri belli oldu. Ayrıca toplu sözleşmelerinin ilk basamağı olan 11 hizmet kolundaki komisyon çalışmaları tamamlandı

Ekonomi 08.08.2021, 10:04 Güler Sağlam
Toplu Sözleşmede Hakem Kurulu Belirlendi: Komisyon Çalışmaları İlk Aşaması Tamam!

2 Ağustos'ta başlayan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin hakem heyeti belli oldu. Takvime göre 22 Ağustos'a kadar yetkili konfederasyon Memur-Sen ve hükümet arasında uzlaşma sağlanmazsa kararı hakem heyeti verecek.

KANUNA GÖRE KURULUN ÜYE YAPISI

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa göre Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun üye yapısı şu şekilde oluşturulmaktadır:

a) Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkan, Başkanvekili, Başkan Yardımcısı veya Daire Başkanları arasından Cumhurbaşkanınca Başkan olarak seçilecek bir üye,
b) Cumhurbaşkanınca belirlenen bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarından dört üye,
c) Bağlı sendikaların üye sayısı itibarıyla en fazla üyeye sahip konfederasyon tarafından belirlenecek iki, bağlı sendikaların üye sayısı açısından ikinci ve üçüncü sırada bulunan konfederasyonlardan birer üye,
d) Üniversitelerin kamu yönetimi, iş hukuku, kamu maliyesi, çalışma ekonomisi, iktisat ve işletme bilim dallarından en az Doçent unvanını taşıyanlar arasından Cumhurbaşkanınca seçilecek bir üye,
e) Bağlı sendikaların üye sayısı itibarıyla en fazla üyeye sahip konfederasyon tarafından üç, bağlı sendikaların üye sayısı açısından ikinci ve üçüncü sırada bulunan konfederasyonlar tarafından ikişer olmak üzere (d) bendinde belirtilen bilim dallarından en az Doçent unvanını taşımak kaydıyla, önerilecek toplam yedi öğretim üyesi arasından Cumhurbaşkanınca seçilecek bir üye, olmak üzere onbir üyeden oluşur.

HAKEM HEYETİ 4 GÜN İÇİNDE KARAR VERECEK

11 kişiden oluşan hakem heyetinin uzlaşma olmaması durumunda 6 gün içerisinde karar vermesi gerekiyor.

Yasaya göre kamu işvereni ile yetkili konfederasyon uzlaşma sağlayamazsa hakem heyeti süreci işliyor. 22 Ağustos tarihinde yapılacak başvuru sürecinden sonra karar vermek için 6 günlük bir süre kalıyor. Hakem heyeti uzlaşma olmaması durumunda 26-31 Ağustos tarihleri arasında karar vermek zorunda.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

HAKEM HEYETİ ÜYELERİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Bilal Şentürk imzasıyla, 6 Ağustos 2021 tarihinde, kurulun asil üyelerine bir yazı göndererek gerekli tebligatlarda bulundu.

5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyesi olan Fatih Uşan, Cumhurbaşkanlığınca, doğrudan belirlenen öğretim üyesi kontenjanından, 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde de asil üyeliğe seçildi.

Toplu sözleşmede, ilk aşama komisyon çalışmaları tamamlandı

2 Ağustos 2021 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde hafta içinde 11 hizmet kolundaki taleplere dair komisyon çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda taleplerin hangisinin toplu sözleşme kapsamında olup olmadığı konusu ele alındı.

Pazartesi gününden itibaren genele yönelik taleplerin komisyon çalışmaları yapılacak. Bu çalışmada da yine taleplerin toplu sözleşme kapsamında olup olmadığı konusu ele alınacak.

Hem hizmet kolu hem de genele yönelik taleplerden toplu sözleşme kapsamında olduğu değerlendirilenlerin müzakeresine 13 Ağustos tarihinden itibaren başlanacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
METEHAN 4 ay önce
HİKAYEDEN BİR KURUL MEMURLAR BAŞTAN KAYBETTİ...
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?