PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Teşvik Ödemesinde Bakanlık İle Üniversite Hastaneleri Arasındaki Fark Açıldı

Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde görev yapan hekimler arasında teşvik ödemelerinde 17 Bin liralık fark olması bütçe görüşmelerinde dile getirilecek.

Ekonomi 24.11.2022, 00:14 24.11.2022, 00:21 Cansu Polat
Teşvik Ödemesinde Bakanlık İle Üniversite Hastaneleri Arasındaki Fark Açıldı

2023 yılına ait Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmeleri yarın Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılacak.

Bütçe görüşmelerinin öncesinde Sağlık Bakanlığında görev yapan hekimler ile üniversite hastanelerinde görev yapan hekimler arasındaki teşvik ödemeleri arasında oluşan büyük uçurumun giderilmesi talebi dile getirildi.

Üniversite hastanelerinde görev yapan hekimler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan hekimler arasındaki ek ödeme ayrımcılığına son verilmesi talebinde bulundular.

Kurumlar arasında ek ödeme eşitliği istenen talepte, Sağlık Bakanlığı’nın Ağustos ayında çıkardığı ek ödeme yönetmeliği değişikliğiyle YÖK’ün çıkardığı ek ödeme yönetmeliği değişikliklerinin yürürlüğe girdiği ancak hekimler arasında teşvik ödemesinde büyük fark oluştuğu kaydedildi.

Ek ödeme yönetmeliği değişiklikleri sonrasında Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı açıklama ile Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile üniversite hastanelerinde görev yapan hekimler arasında ortaya çıkan farkın kapatıldığını kamuoyuna açıklamıştı.

Üniversite hastanelerinde görev yapan hekimler ise ek ödeme yönetmeliğinin değiştirilmesinin ardından da hekimler arasında teşvik ödemesinde 17000 liralık fark bulunduğu ileri sürüldü.

Bakan Koca’nın açıklamalarına rağmen YÖK’e bağlı ve Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan doktorlar arasında teşvik ek ödeme adaletsizliği bulunduğu şu sözlerle aktarıldı:

-Yüksek Öğretim Kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde klinikte çalışan asistan hekimler 2.500 TL teşvik ek ödemesi alırken,

Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastanelerinde klinikte çalışan asistan hekimler 10.000 TL teşvik ek ödemesi almaktadır.

-Üniversite hastanelerinde çalışan asistan hekimler, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan asistan hekimlerden 7.500 TL daha az teşvik ek ödemesi almaktadırlar.

-Yüksek Öğretim Kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde klinikte çalışan bir uzman hekim 3.000 TL teşvik ödemesi alırken,

Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastanelerinde klinikte çalışan bir uzman hekim 20.000 teşvik ek ödemesi almaktadır.

 # Teşvik Ödemeleriyle ilgili benzer içeriklerimizi Ekonomi kategorimizde bulabilirsiniz.

Sonuçta üniversite hastanelerinde çalışan uzman hekimler, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan hekimlerden 17.000 TL daha az teşvik ek ödemesi almaktadırlar.

Ayrımcılığa son verilmesi talebi

Üniversite hastanelerinde görev yapan binlerce hekimin Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan hekimler gibi ödeme almasını talep eden Dr. Demir ile Dr. Kılıç şu sözleri kullandı:

“Hekimler, Yüksek Öğretim Kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde görev yapan tüm hekimlerin de Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan hekimler gibi teşvik ek ödeme almasını, teşvik ek ödemesinde bu ayrımcılığa son verilmesini ve böylece de kamuoyuna yaptığınız “Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışanlar doktorlarımız arasında ortaya çıkan farkı kapatmış oluyoruz.” sözünüzü tutmanızı talep etmektedir.

Sağlık Personeli Teşvik Ödemesi Ne Zaman? Teşvik Kimleri Kapsıyor? ve Zamlı Teşvik Ek Ödeme Ücretleri 2022 içeriklerimizdende teşvik ek ödemeleriyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yine Bakan Koca: Öğretim Elemanları Daha Fazla Ek Ödeme Alacak! haberimizden de teşvik ek ödemesiyle ilgili detaylara bakabilirsiniz.

Yorumlar (3)
Doktor 2 hafta önce
Dokuz eylülde asistan hekim 880 lira teşvik alıyor!!!!!!
UZM.DR. 2 hafta önce
1.basamakta çalışan doktorların da çok büyük kaybı var. Ama sesimizi duyan da yok, duyuran da yok. Unutulan grup olarak yaşamaya devam ediyoruz.
Turan 2 hafta önce
Üniversite saglik bakanlığı kadar hasta bakmadığı sürece o kadar para alamaz