PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Temmuz Enflasyonuna Göre Memurun Kaybı Ne Kadar? Unvan Unvan Hesaplama!

Temmuz memur maaş zammının dün açıklanan enflasyon rakamları ışığında uzman doktor, pratisyen hekim, hemşire ve diğer unvanlarda görevli çalışanların enflasyon kaybı ne kadar oldu?

Ekonomi 04.08.2022, 10:10 Cansu Polat
Temmuz Enflasyonuna Göre Memurun Kaybı Ne Kadar? Unvan Unvan Hesaplama!

BASK Sendikası tarafından temmuz ayı enflasyon oranının duyurulmasının ardından 2022 ikinci altı ayında yüzde 7’lik memur maaş zammını ilk aydan yarısının eridiği ifade edildi.

BASK tarafından yapılan açıklamada; temmuz ayında enflasyonun %2.37 arttığı TÜİK tarafından duyurulduğu belirtilerek, bağımsız araştırma grubunun ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’na göre ise temmuz enflasyonunun %5.3 olarak açıklandığı hatırlatıldı.

2022 yılı ikinci yarısı için verilen yüzde 7’lik memur zam artışının neredeyse yarısının ilk aydan eridiği belirtilen açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin gerçek enflasyonu göstermediği vurgulandı.

Resmi hesaplamalarınTÜİK verilerine göre yapılıyor olmasından dolayı aylık ücretinden başka geliri olmayan memur ve emeklilerinin sahayla uyuşmayan enflasyon verilerinin bedelini ödediği ifade edildi.

TOPLU SÖZLEŞMENİN HÜKMÜ KALMAMIŞTIR

YETKİLİ ancak ETKİSİZ sendikaların “tarihi(!) bir toplu sözleşme” diye imzalamış oldukları 6. Dönem toplu sözleşme yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirmiştir. 2022 Ocak ayında alınan artışlar da daha ilk aydan erimiş, alınan artış sadece %7.5 (%2.5 ek artış) iken ilk altı aylık enflasyon %42.34 olmuştur.

İkinci altı ay için alınan artış sadece %7 iken, alınan artışın neredeyse yarısı yine ilk aydan erimiş sonraki aylarda tamamının eriyeceği ve yine memurların, emeklilerin enflasyon altında kalacağı aşikardır.

Merkez Bankasının açıklamış olduğu yılsonu ve 2023 enflasyon beklentilerine göre 6. Dönem toplu sözleşmede alınan artışların hiçbir anlamı ve hükmü kalmamıştır. Zaman kaybedilmeden toplu sözleşme oluşan bu durum karşısında yenilenmelidir.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN OCAK AYI KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Temmuz ayında yılın ikinci altı ayı için yapılan %7’lik artışın karşılığı 397,62 TL iken Temmuz enflasyonuna göre bu artışın 190,75 TL’si ilk aydan erimiştir.

Aynı şekilde;

  • 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun kaybı 426,10 TL,
  • 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin kaybı 483,24 TL,
  • 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybı 696,87 TL,,
  • 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin kaybı 467,51 TL,
  • 11/1 derece ve kadrodaki bir teknisyenin kaybı 446,78 TL,
  • 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) kaybı 740,20 TL’dir.

Yorumlar (2)
Dr 2 ay önce
Yalan haber en düşük ilkokul mezunu hademe 10bin alıyor ek ödemeyi saymiyormusunuz 4- 5 bintelede ek odeme
Bahtiyar 2 ay önce
Ne kaybı en düşük hizmetli 10bin alıyor siz kafa buluyorsunuz
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?