Televizyonlardaki Maaş Haberinde Tutarlar Neden Yüksek?

Bugün Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla 2021 yılı Ocak ayının zamlı maaşları belli oldu. Ancak Anadolu Ajansının görsel ve yazılı basına servis ettiği "işte zamlı maaşlar" başlıklı haber, memurların büyük tepkisine neden oldu. AA haberindeki maaş verilerinin neden yüksek olduğunu açıklayacağız.

Ekonomi 04.01.2021, 18:20 04.01.2021, 18:24 Güler Sağlam
Televizyonlardaki Maaş Haberinde Tutarlar Neden Yüksek?

2020 yılı Aralık ayı enflasyonu 1,25 oldu. Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belirlendi. Buna göre 15 Ocak 2021'de maaşlara; toplu sözleşme zammı olan %3'ün yanı sıra, yüzde 4,365 enflasyon farkı, yani toplamda %7,365 artış uygulanacak.

Ancak, Anadolu Ajansının bugün geçtiği haberde yer alan veriler, aile yardımı ödeneği dahil olarak hesaplanmıştır. Örneğin AA haberinde, 6.074 olarak gözükmektedir. Oysaki yeni işe girmiş 9/1 derecedeki öğretmenin, aile yardımı hariç maaşı 4.569 TL'dir. Ancak öğretmenin derecesi 1/4, eşi çalışmıyor, 72 aydan büyük 2 çocuğu varsa, hizmet süresi 21 yıl ve sendika üyesi ise bu halde net maaşı 6.092 TL etmektedir. Eşi çalışmayanlara 377 TL, 72 aydan küçük çocuğu olanlara ise çocuk başına 41 TL ödenmektedir. Ocak ayındaki toplu sözleşme ikramiyesi 3 aylık olarak 124 TL tutarında verilmektedir.

Diğer taraftan sağlık çalışanı hemşire ve doktor kadrosundaki personeller için tabloda gösterilen tutarlar ise olası sabit ek ödeme ve performans ödemelerinin eklenmesiyle ortaya çıktığı görüldü. Doktor haricindeki sağlık çalışanlarına ödenen sabit ek ödemenin emeklilik hesabına yansımadığı, maaşla aynı dönemde ödenmekte ise de sabit ek ödemenin genel bütçeden değil, hastane bütçesinden ödendiği gerçekleri dile getirilmemektedir. 

HABERLERDE GÖSTERİLEN DOKTOR - HEMŞİRE MAAŞI

TIKLAYIN

ARALIK 2020'DE UZMAN DOKTORA ÖDENEN MAAŞ TUTARI

İşte AA'nın "Benim maaşım bu değil" eleştirilerine neden olan haberi

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Acilci 5 ay önce
Bu süreçte bizi unutanları seçim günü biz de onları unutup elbet sandığa gömmeyi biliriz!
Cemil Taşçı 5 ay önce
"Bu süreçte bizi unutanları seçim günü biz de onları unutup elbet sandığa gömmeyi biliriz!" dedi ve dediklerini unuttu.
Sağlık 5 ay önce
Sağlık personelinin maaş bordrolarını yazın o tabloya millet bi maaş görsün 14 yıllık çalışanim aldığım maaş 3000 tl asgari ücretten biraz hallice yaptigimiz iş ve aldığımız riske bakılırsa ek ödeme maaşla birlikte hesaplamamalı yıllardır taban maaş iyilestirilmeli diyoruz ama hükümet bizim ek ödemeyi maaşa bağladı gitti
Savunmaya bak 5 ay önce
Derecem 2-1 sağlık lisansiyeriyim..eşim calismiyor..7 yaşından küçük bir çocuğum var..ek gistergem şuan 2200.. o kendini yayıncı sanan TV ile bizim aldigimiz maaşlar arasında dağlar kadar fark var..5-1 hemşire ağzıyla kuş tutsa alamaz o ücreti.. biraz az sallasinlar..sahada olan bizleriz..sonra algı oluştururlar sağlıkçılar yüksek maaş alıyor diye ve bizler bu yüzden toplumla karşı karşıya kalıyoruz..ve bunu kimseye anlatamiyoruz
Dr 5 ay önce
İki gün önce 23 senelik doktorum aldığım maaş 4950 TL yazdım yorumumu beğenmedilerdi bu sitede,inanmadılar çünkü, buyursunlar burdan yaksinlar.
Hezimetli 5 ay önce
En düşük memur maaşıda yanlış bilgi
Vatandaş 5 ay önce
Algı operasyonu yapmayın.kim alıyor o kadar maasi
Hezimetli 5 ay önce
20 yıllık memurum Hezimetli memur en düşük diye nitelendirilen maaşı almıyorum ben
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?