TBMM'nin İlk Gündemi: Memurların 3600 Ek Göstergesi Oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yanıtlanması istemiyle Ek göstergelerin 3600'e çıkarılması için yürütülen çalışmaların akıbetine ilişkin Meclise önergesi verildi.

Ekonomi 01.10.2020, 12:23 01.10.2020, 12:28 Güler Sağlam
TBMM'nin İlk Gündemi: Memurların 3600 Ek Göstergesi Oldu!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından Anayasanın 98'inci ve İçtüzüğün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 14.09.2020 Abdulkadir KARADUMAN Konya Milletvekili 

Polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşlarını etkileyecek bir husus olan 3600 ek gösterge Türkiye'de milyonlarca memuru ilgilendirmektedir. 3600 ek gösterge daha önce iktidarınızın ve iktidarınıza destek veren partilerin defalarca seçim vaadi olmuştur. Seçimden sonra da hükümet sözcüsü Ömer Çelik, Fahrettin Koca, Süleyman Soylu ve sizin gibi birçok Bakanın ve İbrahim Kalın gibi bürokratların, Bülent Turan gibi Ak Parti Grup Başkanvekillerinin bunun üzerine çalıştıklarını ifade etmiş olmalarına rağmen halen somut bir çalışma yapılmış değildir. Açlık ve yoksulluk sınırlarının yüksek olduğu ülkemizde, devletimize ve milletimize bir ömür hizmet eden milyonlarca memurun emeklilik dönemi için bu çalışmayı ciddi bir şekilde beklediği aşikârdır. Üstelik bu çalışma meclise geldiği takdirde buna karşı çıkacak herhangi bir muhalefet partisi de olmayacaktır. 

TIKLAYIN

Bu bağlamda; 

1. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idareciler için en son Haziran 2018 seçimlerinde vaat edilen 3600 Ek Gösterge ne zaman çıkacaktır? İktidar mensuplarının ifade ettiği çalışma hangi aşamadadır? Bununla ilgili çalışmanız ne zaman bitecektir? 

2. Şayet çalışmanız varsa Ek Göstergelerinin 3600'e çıkarılması kapsamına hangi meslek grupları alınacaktır? 3600 Ek Göstergenin yanı sıra kamu görevlilerinin özlük hakları hususunda, başka ne gibi iyileştirmeler planlanmaktadır? 

3. Partiniz tarafından yıllarca söz verilen ancak seçimlerden sonra unutulan 3600 Ek Göstergesini şu ana kadar hazırlamamanızın nedeni nedir?

4. İktidar yöneticilerinin açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır bunun adı “vatandaşı oyalamak” değil midir? Yoksa Ek Göstergeyi çıkarmayı düşünmüyor musunuz? Düşünmüyorsanız bunu niçin kamuoyuyla paylaşmıyorsunuz, kamuoyunu niçin oyalıyorsunuz? 

Yorumlar (21)
Murat 4 ay önce
3600cülere gün doğdu ! Kısa yoldan emekli olmaya çalışanlar ve hak yiyiciler hadi gözünüz aydın
Tahir 4 ay önce
Bunlar alsınlar 3600 ü sözümüz yok da, asıl mesele şu; diğer ünvanlarda çalışanlar hangi ülkenin memurları?
Eyt-3600 ve Diğerleri 4 ay önce
Emeklilikte “yaş” faktörü biraz daha aşağı çekilsin, 3600 verilsin ve maaşlara zam yapılsın diyen insanların bu talepleri normaldir. Herkes daima en iyisini ister. Emeklilikte “yaş” faktörüne bir çözüm getirilmesi de her zaman talep edilebilir, normaldir. Bu durumun 1999’da oluştuğu da unutulmamalı! FETÖ gibi örgütler ortaya çıkan boşluğa ve taleplere “EYT’liler-3600 vb.” diye isim vererek herkesi “tek çatı” altında toplamaya çalışıyor. Bu da “olağan” diyelim, insanların “tek yumruk” hareket ederek haklarını istemesi daha etkili olur.

Peki, olağandışı olan nedir? “Tek çatı” halinde toplanan EYT’liler vb. hak arayıcıları üzerinden kendi emellerini araya sıkıştıran FETÖ herkesi çatır çatır kullanıyor, çoğu kişi de bunun farkına varamıyor. Tıpkı siyonizme çalışıp bunun farkında olmayanlar gibi! Mevzu “hak arama” noktasından çıkıp siyasi propagandaya dönüşüyor. “EYT’lilere vermediler ama Suriyelilere veriyorlar. Polise öğretmene verdiler bize yok” demeye başladılar. Bu formül İstanbul’da tuttu. FETÖ hedefine ulaştı.

Bu duruma da siyasi iradenin önlem alması gerektiği ortada! Adamlar plan yapıyor, herkesi aynı torbanın içine koyuyor, PKK’lısı, FETÖ’sü, Ulusalcısı, Kemalisti, eski ülkücüsü, muhafazakar görünümlüsü bir araya geliyor ve kızgınlıkları yada küstükleri için “aynı kişiye” oy verip onu seçebiliyorlar...

Son cümlem devletin yaptıklarını görmezlikten gelip, son teknolijik hizmetleri umursamayıp, gelişen ve güçlenen Türkiye'de kendinizi kullandırmayın. Devletinize sırt çevirmeyin. Emin olun en iyisi zamanla olacaktır.
KADEMELİ OLARAK 4 ay önce
Bence ek gösterge kademeli olarak tüm memurlara verilmeli en alt memurdan yukarıya doğru olmalı. 3600 tüm lisans mezunları ve idarcilere verilmeli.
Yazıktır Ayıptır 4 ay önce
Kendi içlerinde bile birlik olamayan sağlıkçılar iktidarın yaptıklarını hiçe sayarak, hakaretler ederek, paragöz gibi görünerek başaramayız ve kutsal meslek olan sağlık hizmetlerimiz de zedeleniyor. Bu şekilde olmaz bir arada ve beraber olarak başarabiliriz. Biz napıyoruz "3600 ona var bana yok, doktor çok kazanıyor, o çalışmadı buna verilmesin, bu yattı diğeri kalktı" deyip parti siyaset yapıyoruz o yüzden verileceği varsa da verilmiyor !!!
Dt 4 ay önce
Çok merak ediyorum hemşireye vermeyi planladığınız 3600 doktor ve diş hekimlerine neden yok diş hekimiyim ama ben artık mümkünse polis bekçi yada işçi olmak istiyorum yada gidip kendimi niyetlerden atmak istiyorumben böyle bir rezillik görmedim
Çakal Dt 4 ay önce
Hekime bak sen nasıl provakatörlük yapıyor. İyi paralar aldıgı halde ve 3600 doktora varken fitne yapıyor
hemşo 4 ay önce
davaro zaten var 3600 ek gösterge doktorlarda
sağlıkçı 4 ay önce
Önce bir baksaydınız doktorların 3600 ü var mı diye, sonra yazsaydınız keşke
Sağlık 4 ay önce
Adaletsizce verilecek 3600 verilmese daha iyi yetmedi idarecilere de verin bakalım aman onlar sıkıntı çekmesin Allah büyük...
Asil 4 ay önce
Bağımsız vekik mi bu vekil
Hale 4 ay önce
İnsanımız ne kadar kıskanç . Herkes istediği için birine de vermiyorlar. Yahu bidurun. Birine versinler. Öyle istersiniz. Yuh yani.... Şu ortamda ilk hemşirelere bı verilmesini hakkaniyetli buluyorum. Evde oturanlara değil.
Doktor 4 ay önce
Albayın ek göstergesi 5400 doktorlarında 5400 olmalı tüm memurlarında en az 3600 da aşa olmamalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?