Sürekli İşçilerin Yüzdelik Dilimleriyle İlgili Süreç Ne Durumda? Dava Açmanız Gerekiyor Mu?

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kurumda İzmir’de görev yapan Hasan Öztürk, kadroya geçmeden önce aldığı asgari ücretin yüzde 30 fazlasının geri ödenmesi için sendika kanalıyla dava açtı ve temyiz yolu kapalı olarak davayı kazandı. Dava sonucunda Sağlık Bakanlığı Hasan ÖZTÜRK’e asgari ücretin yüzde 30 fark ücreti hesaplanarak düzenlenen yeni maaşını hesabına yatırdı.

Ekonomi 18.02.2020, 07:31 18.02.2020, 07:38 Güler Sağlam
Sürekli İşçilerin Yüzdelik Dilimleriyle İlgili Süreç Ne Durumda? Dava Açmanız Gerekiyor Mu?

PEKİ BU YÜZDELİK FARK SADECE HASAN ÖZTÜRK İÇİN Mİ GEÇERLİ?

Hasan Öztürk adına kazanılan bu karar “EMSAL KARARDIR”. Yani bir konuda bir mahkeme karar vermiş ve kesinleşmişse, aynı konuyla ilgili açılan davanın hakimi önceki verilen kararı baz alır ve genellikle aynı sonuca bağlar. Sağlık Bakanlığı mahkemenin verdiği bu karar neticesinde benzer davalar açılmasın ve kurum daha fazla mahkeme masrafı vermesin diye alınan emsal karar neticesinde aynı şartları taşıyan bütün işçilerine, sonuçlanan ve kazanılan kararı normalde uygulaması gerekir. Bu kararın uygulanması için 3 Aralık 2019 tarihinde Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve 81 ilin İl Sağlık Müdürlüklerine, kararın uygulanması için yazı yazdı. Fakat bakanlıktan herhangi bir adım atılmadığı gibi Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının yazısına bir cevap dahi vermedi.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

GERİYE DÖNÜK YÜZDELİK FARKI ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Yüzdelik farkını daha önceden alıyorsanız (taşeron döneminde) bu hakkını almak istiyorsanız bireysel dava açmanız gerekiyor. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının internet sitesinde yer alan “HUKUK” bölümünde bulunan (https://docs.google.com/gview…) “ YÜZDELİK DİLİMLERLE İLGİLİ MUVAFAKATNAME” yi doldurarak sendika il başkanına veye şube başkanına ulaştırması gerekmektedir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?