Sürekli İşçilerin Yüzdelik Dilimleriyle İlgili Süreç Ne Durumda? Dava Açmanız Gerekiyor Mu?

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kurumda İzmir’de görev yapan Hasan Öztürk, kadroya geçmeden önce aldığı asgari ücretin yüzde 30 fazlasının geri ödenmesi için sendika kanalıyla dava açtı ve temyiz yolu kapalı olarak davayı kazandı. Dava sonucunda Sağlık Bakanlığı Hasan ÖZTÜRK’e asgari ücretin yüzde 30 fark ücreti hesaplanarak düzenlenen yeni maaşını hesabına yatırdı.

Sürekli İşçilerin Yüzdelik Dilimleriyle İlgili Süreç Ne Durumda? Dava Açmanız Gerekiyor Mu?

PEKİ BU YÜZDELİK FARK SADECE HASAN ÖZTÜRK İÇİN Mİ GEÇERLİ?

Hasan Öztürk adına kazanılan bu karar “EMSAL KARARDIR”. Yani bir konuda bir mahkeme karar vermiş ve kesinleşmişse, aynı konuyla ilgili açılan davanın hakimi önceki verilen kararı baz alır ve genellikle aynı sonuca bağlar. Sağlık Bakanlığı mahkemenin verdiği bu karar neticesinde benzer davalar açılmasın ve kurum daha fazla mahkeme masrafı vermesin diye alınan emsal karar neticesinde aynı şartları taşıyan bütün işçilerine, sonuçlanan ve kazanılan kararı normalde uygulaması gerekir. Bu kararın uygulanması için 3 Aralık 2019 tarihinde Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve 81 ilin İl Sağlık Müdürlüklerine, kararın uygulanması için yazı yazdı. Fakat bakanlıktan herhangi bir adım atılmadığı gibi Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının yazısına bir cevap dahi vermedi.

TIKLAYIN

GERİYE DÖNÜK YÜZDELİK FARKI ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Yüzdelik farkını daha önceden alıyorsanız (taşeron döneminde) bu hakkını almak istiyorsanız bireysel dava açmanız gerekiyor. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının internet sitesinde yer alan “HUKUK” bölümünde bulunan (https://docs.google.com/gview…) “ YÜZDELİK DİLİMLERLE İLGİLİ MUVAFAKATNAME” yi doldurarak sendika il başkanına veye şube başkanına ulaştırması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 07:38

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER