Sürekli İşçilerin Maaşı 4 Bin 800 Lira Olacak mı? Yüzde 20 Zam Talebi

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamuda görev yapan binlerce sürekli işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde sendikalar hükümetten yüzde 20 zam talep etmeye hazırlanıyor.

Ekonomi 31.05.2021, 13:17 01.06.2021, 22:08 Zeynep Elmalı
Sürekli İşçilerin Maaşı 4 Bin 800 Lira Olacak mı? Yüzde 20 Zam Talebi

Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin 4 bin 800 TL'ye yükseltilmesini, 2021-2022 için ilk 6 ay %20, diğer 6 aylar için enflasyon+%3 refah payı talep etti.

Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini, 2021-2022 için ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etti.

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, hastaneler, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2021-2022 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde süreç resmi olarak başladı.

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman Yıldız, iki konfederasyon tarafından hazırlanan ortak talepleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e sundu.

Tüm kamu işçilerinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini isteyen konfederasyonlar, 2021-2022 için ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etti.

Önceki seneler yaklaşık 200 bin kişiyi ilgilendiren görüşmeler, taşeron sisteminden kamuda kadroya geçen işçilerin de kapsama dahil olmasıyla bu yıl 700 binden fazla işçinin mali ve sosyal haklarını doğrudan etkilemesi bakımdan önem taşıyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
Sağlık memuru 2 ay önce
4800 tl az. 10800 yada 20800 olsun. Hatta makam aracı da tahsis edilsin.
sağ..mem 2 ay önce
memurluk sına vın dan sonra torpille işe giren ler..ben hakettim diyor..sen benim külahı ma anlat..baban kaç kişi yi yalakalık yap tı
Katılıyorum 2 ay önce
Valla bunlar taşeron çalışsa devlete daha az zararları olurdu...işçiler genelde torpille işe girer ve kpss alımıyla işe girenlerden fazla hak alır...adalet bunun neresinde bu toplu sözleşmeden de onlar yine memurdan daha fazla hak alarak kalkacak...memurun yapacağı tek şey secimde işçinin azınlıkta olduğunu hükümete göstermek olur...
sağlık personeli 2 ay önce
Nasıl bir ülkede yaşıyoruz. Biz boşunamı kpss ye hazırlanıp o stresi yaşadık.
Sm 2 ay önce
Sağlık personelinden çok alıyorlardı ama yetmez dönerde verin ek ödemede artı doktorun aldığı maaş kadar verin şimdilik bu keser onları
angaralı 2 ay önce
yazıklar olsun size ey hükümet yandaşlara bedavadan kadro verdiğiniz yandaşlara verin elbet bir mahşer var
Torpilsiz sınav ile atanan sağlıkçı 2 ay önce
Hakkıyla kpss puanıyla atanmışlara yazık ediyoraunuz ikilik çıkaracaksınız sağın solun selamıyla giren adamları hakkıyla gitrmiş okumuş insanlara ezdiriyorsunuz. Asıl işi yapan sağlık personeli zamı alan torpilli işçiler. Ne zamandan beri okumak hak ile atanmak suç oldu. Zaten geçen sene yüzde 100 zam aldılar daha ne alacaklar.
kamil 2 ay önce
ne bu ya, babayı alsınlar.
Fatih Ylmaz 2 ay önce
Kendi öz bakanlığımda, atandığım puanla bir ben miyim garip..
reel 2 ay önce
bu nasıl iştir ya. onca yıl üniversite oku sonra atanmak için sürün kpss den atan. ama liseden aynı zamanda çıkıp torpille atanan kişi hem senden önce emekli olsun hem de daha fazla alsın. alsın alsın da ben niye üvey evladım onu hiç anlamam. okumayın dayı bulun diyor sistem
Saglıkçı 2 ay önce
Zam yetmez ne kadar idareci koltuğu varsa onları da istesinler
Sosyal Çalışmacı 2 ay önce
Işçi sendikalarını takdir ettim.Adamlar yakında üyelerinin maaşlarını şube müdürü seviyesine getirecek.Sizde hala haram yiyen,%3,5'a imza atan sağlık-sen' e üye olmaya devam edin sağlık çalışanları.4/a'dan 4/d'ye geçmek için ne yapmak gerekiyor?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?