Sürekli İşçilerin Fazla Çalışma Ödeneğine Bütçe Engeli!

2021 yılı merkezi bütçe kanunuyla ilgili 19/12/ 2020 tarihli yazıda , fazla çalışmadan bahsederken fazla çalışmaları yıl içinde ödeyin, diğer yıla aktarmayın derken; geçmiş yıldan bu şart sorumluluğunu da işverene yüklemiş olması tepki çekti.

Ekonomi 27.11.2021, 21:22 Zeynep Elmalı
Sürekli İşçilerin Fazla Çalışma Ödeneğine Bütçe Engeli!

Edinilen bilgiye göre, Kurumlar ödenek yok diye üstelik işçiden muvafakat almadan fazla çalışma ve ötesi ulusal bayram ile resmi tatil çalışması ödemelerinin yapılmaması için kurum içi yazışmalar yapıldığı öne sürüldü. 

İŞÇİ, ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLERDE YAPILAN ÇALIŞMALARA KARŞILIK İZİN KULLANDIRILAMAZ

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Davacı neden belirterek şartlı istifa etmiştir. İstifa dilekçesinde sağlık nedenlerini ileri sürdüğü gibi fesih tarihinde yaş hariç emeklilik koşullarına sahiptir. Bu nedenle, fark kıdem tazminatının hüküm altına alınması gerekir. Davalı tarafından ibraz edilen ve davacı imzasını taşıyan belgeler 2008 ila 2009 yılların ait olup, davalı tarafından 2010 ila 2013 yıllarına ait ulusal bayram ve genel tatil çalışmalarına karşılık izin kullandığına dair belge ibraz edilmediği gibi belge ibraz edilse dahi geçersiz olacağından, 2010 ila 2013 yıları için ulusal bayram ve genel tatil alacağı hesaplanıp hüküm altına alınması gerekir. İş Kanunu’nda serbest zaman, fazla mesai çalışması için öngörülmüştür. İşçi tatil günleri çalışmış ise bunun karşılığı ücretin ödenmesi gerekir. Bu çalışma sonrası karşılığında izin kullandırılması, tatil ücretine hak kazanamayacağını göstermez. Zira tatil çalışmaları karşılığı serbest zaman veya izin verilmesi yasaya uygun değildir.

Yargıtay 9. H.D,.E 2015/26859,K: 2018/84,T: 15.01.2018

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Vatandaş.... 2 ay önce
Adamlar taşerondu ve özel sektör mantığıyla çalışıyorlardı.onlari kadroya geçiren siz bu kadar hakkı veren siz şimdi de odeyemeyeceginiz sözler verip kapalı kapılar ardında yazismayla vs işlerle vardiya ile falan günü kurtarmak...Devlet işi yatış yan gelip yatmak diyenler varya aslında bunu yapan hükümetlerin ta kendisi sonrada personele kısıtlama getirmeye çalışmak bunu kendiniz yaptınız kendiniz buldunuz o yüzden bu taserondan çok kafanız ağrıyacak torpilin hesabi sorulur elbet...işçi devletin sırtına yük heryerde böyle ama bu işçinin suçu değil onlara bu paraları vadedip ülke ekonomisini zarara uğraşanlarda asıl suç...
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?