PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sürekli İşçilere Taban 4 Bin Lira Maaş ve İlk Altı Ay İçin Yüzde 11 Zam Verilecek!

Türk-İş ve Hak-İş'in ortaklaşa hareket ettiği 700 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme sürecinde hükumetle Düşük ücretlerin 4 bin TL'nin üzerine çıkarılması ve ilk altı ay yüzde 11 zam yapılması konusunda uzlaşma sağlanıldığı öğrenildi.

Ekonomi 10.08.2021, 18:47 10.08.2021, 19:24 Güler Sağlam
Sürekli İşçilere Taban 4 Bin Lira Maaş ve İlk Altı Ay İçin Yüzde 11 Zam Verilecek!

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçiyi kapsayan kamu sözleşmesinde sona yaklaşıldı. Hükümet ile sendikalar arasında düşük ücretlerin yükseltilmesi ve ücret zammında büyük oranda anlaşıldığı, imzaların bu hafta içerisinde atılacağı belirtildi. Memur ve memur emeklileri için ise hükümet zam teklifini 12 Ağustos Perşembe günü açıklayacak.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ile Hak- İş, kamu çerçeve sözleşmesinde asgari ücret seviyesindeki düşük ücretlerin 4 bin 800 TL'ye çıkarılmasını, ilk altı ay için de tüm ücretlere yüzde 20 zam yapılmasını talep etmişti. İktidar ise ilk teklifinde işçiye birinci altı ay için yüzde 9 zam teklif etti. Hükümetin il olarak brüt 3 bin 577 lira (asgari ücret) ile 3 bin 750 lira arasındaki ücretlere 100 TL seyyanen zam, brüt 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasındaki ücretlere de 60 TL seyyanen zam teklifi sendikalar tarafından reddedilmişti.

Alınan bilgiye göre iktidar, asgari ücret seviyesindeki düşük ücretlerin Türk-İş ile Hak-İş'in talebi olan 4 bin 800 TL'ye çıkarılmasına yanaşmadı ancak 4 bin TL'nin üzerinde uzlaşma sağlandı. Bunun dışında tüm ücretlere yüzde 11 civarında zam yapılması konusunda da anlaşmaya varıldığı bilgisi geldi. Halen asgari ücretli işçinin günlük brüt geliri 119 TL. Bu artışlarla günlük ücretin 150 TL'ye yaklaşacağı, düşük ücretli işçilerde artışın yüzde 25-30'a yaklaşacağı, işçi tarafının da bunu kabul ettiği değerlendirmesi yapılıyor.

'TAYİN HAKKI' DA VERİLECEK

Bunun dışında taşerondan kadroya geçen işçilerin tayin hakkı yoktu. Bu işçilere tayin hakkı verileceği öğrenildi. Yeni örgütlenmenin olduğu işyerlerinde sosyal hakların artacağı da bildirildi. Son dakikada bir değişiklik olmazsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in üzerinde uzlaşma sağlanan maddeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a götüreceği, sonrasında da bu hafta içerisinde imzaların atılabileceği öğrenildi. Bu arada madenlerde ve MTA'da çalışanların zam pazarlığı da sürüyor. Yerüstü işçilerin ücretleri asgari ücret seviyesinde. 2006 yılında sözleşmeye giren 51. madde nedeniyle yeni işe girişlerde günlük yevmiye 2 puan düşüyor. Bu nedenle yıllardır iki puan düşe düşe yerüstü maden işçilerinin ücretleri asgari ücretin altına indi. Ancak asgari ücretten daha düşük ücret verilemediği için aradaki fark tamamlanıyor. Düşük ücret nedeniyle sorun yaşayan yaklaşık 7 bin işçi olduğu tahmin ediliyor.

Bu konuda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümet ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu hafta içerisinde konunun netleşeceği, yerüstü maden işçileri ile ilgili ayrıca bir düzenleme yapılabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar (13)
Saglik 1 yıl önce
Yuh olsun onca sene oku çalış atanmak için dünkü taşaron geçenlerin maaşı bizi geçsin yazik
Ankarali 1 yıl önce
MEMUR SECİMİ BEKLİYOR OY KULLANACAKK
Sağlıkçı 1 yıl önce
Keşke memur kadrolarımızda işçi kadrosuna gecirilse, hem fazladan maas ve zam alırız hemde pek çoğu gibi hicbisey yapmayız ( kamudaki işçiler gibi/4d)
sağlık bakanlığı çalışanı 1 yıl önce
memur sendikaları gidin işçi sendikalarından eğitim alın bence bu iş yatmakla olmaz işçiye gelince var memura yok eeee ama aynı ülkede yaşıyoruz yani kasa aynı ama bir kesime var diğerine yok ....işçi sendikalrı taşerondan 4/d ye bedavadan kadro aldı taban maaş ları 4000 olursa memurdan az alan işçi kalmayacak üstüne birde %11 zam siz uyuyun memur sendikalrı bakalım bu iş nereye varacak işçi maaş ları memur maaşının 3,4 katı oluncaya kadar böylemi olacak( özellikle gih sınıfı hizmetli memur vhki)
Emekçi 1 yıl önce
Allah gönlüne göre versin
Memnunsen 1 yıl önce
Beleş kadro alan taşeronların yıllık bazda aldıkları memurları geçti. Ne maaş dengesi kaldı, ne maaş sıkalası. Memurlar, senelerdir %3,5'lara mahkum edildi. Maddi kayıpları da büyük oldu. Böyle sendikalara üye olmayı bırakın, binalarının/konukevlerinin yanından bile geçilmez.
Kerim 1 yıl önce
Memursen bakalim ne yapacak
calısan 1 yıl önce
bir bok yapamaz
Memur 1 yıl önce
Sonradan kadro alanların maaşı sağlık memurunun maaşını geçti, helal olsun. 3,5 devam....
2351 1 yıl önce
Ben 4d lı olmak istiyorum .Nasıl yapabilirim.Memuriyetten istifa edip nasıl 4 d kadrosuna geçebilirim. Üniversite diplomasını yırtarım sıkıntı yok.Ilkokul diplomasını bulurum.Admin bir yolu varmı ?
Memur sendikaları out, işçi sendikaları in. 1 yıl önce
Memur sendikaları konukevi aça dursunlar; atı alan işçi sendikaları Üsküdar'ı geçtiler bile.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?