Sürekli İşçilere 6 Ay İçin Yüzde 20 Zam İstenecek!

Kamudaki 700 binden fazla işçinin ücret zammının belirleneceği görüşmelerde işvereni temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS), işçi kesiminin taleplerini bu yılın ilk 6 aylık enflasyon rakamını dikkate alarak değerlendirecek.

Ekonomi 04.07.2021, 22:19 Güler Sağlam
Sürekli İşçilere 6 Ay İçin Yüzde 20 Zam İstenecek!

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, karayolları, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

- Türk-İş ve Hak-İş ilk 6 ay için yüzde 20 zam istedi

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Önce yıllardan farklı olarak bu dönem birlikte hareket eden ve ortak talepler belirleyen Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etmişti.

İşçi tarafını taleplerinin ekonomik boyutunu yaklaşık bir aydır değerlendiren TÜHİS, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yarın açıklayacağı haziran ayı enflasyon oranını beklemeye başladı.

Değerlendirmesinde, 2021'in ilk 6 aylık enflasyon oranını da dikkate almak isteyen işveren kesimi, bu doğrultuda hazırlayacağı zam teklifini işçi tarafına sunacak.

TÜHİS'in teklifini sunmasının ardından hareketlenecek zam pazarlığının temmuz ayının ortasında sonuçlanması bekleniyor.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
sağlıkçı 6 ay önce
kpss kapısında bekleyenlerin hakkını nasıl ödicekler acaba bu torpille işe girip memurdan çok maaş alanlar.
İşin ederi/değeri 6 ay önce
Her işin bir ederi/değeri vardır. Özel sektöre bakılabilir. Aralarında ilkokul mezunlarının da olduğu taşeronların yaptıkları işlerin ederi/değeri, hemşirelerinkinden/öğretmenlerinkinden öte değildir. Başta belediyeler olmak üzere, nepotizm ve oy hesapları nedeniyle verilen rakamların, kamuda maaş dengesini/skalasını bozduğu ve haksız kazançlara neden olduğu da aşikardır. Kamu kurumlarına KPSS ile personel alımı yapılarak; torpilin, yandaşçılığın, nepotizmin önüne geçilmesi ve her vatandaşımız için fırsat eşitliğinin sağlanması elzemdir.
Önemiyok 6 ay önce
Haklısın bu insanlar taşeron şirkette kalsalar,taşeron şirketler milyonlarca liraya ihaleyi alıp alt işverene verse komisyonu paylaşsalar ama işçiler sadece sgk+yol+yemek+asgari ücret alsa mutlu olurdun...sende haklısın ama ne yazık ki aradaki komisyonu artık işçiler alıyor devletin cebinden kuruş fazla para çıkmıyor.
Drabaküs 6 ay önce
Torpille işe girmiş sürekli işçiler yüzde 20 değil 100 de 100 zammı hakediyor bu kadar basit ve kolay bir şekilde ise girip kadro alıp bu kadar paralar almak kimseye nasip olmaz aman sakın ha nasılsa sizin oylar 10 'la çarpılıyor size çok fazla vermeleri lazım.
sağlıkçılar 6 ay önce
işçi istediğini alır memur bakar...
hasan 6 ay önce
nerdeeennnn nereyeeeee
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?