Sürekli İşçiler 4B’ye Geçirilmeli mi? Kulisler Ne Diyor!

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere taşerondan kadroya geçişi yapılan yüzbinlerce sürekli işçinin son dönemde elde ettiği kazanımların ardından memur işçi arasındaki ücret uçurumu işçiler 4B kapsamında sözleşmeli personel kadrosuna geçirilmeli mi sorusunu gündeme taşıdı.

Ekonomi 05.10.2021, 12:10 Zeynep Elmalı
Sürekli İşçiler 4B’ye Geçirilmeli mi? Kulisler Ne Diyor!

Kulislerde sessiz fısıltı halinde konuşulan bu konu çoğu sendika yönetimininde gündeminde. Aynı oda da aynı işi yapan personeller arasındaki kadro farklılıkları nedeniyle ücret uçurumunu da beraberinde getiriyor diyen bir çok kişi, iş barışının son yıllarda hiçe sayıldığı gerçeğinden hareketle aynı kurumda memur - işçi ayrımı olmadan herkesin eşit statüde çalıştırılması gerektiğini vurguluyorlar. 

SAĞLIK EKİP İŞİ AMA İKRAMİYE DEĞİL ELEŞTİRİSİ

İşçilerin son dönemde aldığı ikramiye + tediye + ek ödeme gibi mali haklarıyla 20 yıllık Lisans mezunu hemşire maaşını geride bıraktığını vurgulayan kimi uzman, bu durumun kamu personeli arasında ciddi tartışmalara yol açtığını belirtiyorlar. Sürekli vurgulanan "Sağlık Ekip İşidir" ilkesinden uzakta, aynı kurumda hatta aynı odada görev yapan kamu personellerinden birine tediye+ ikramiye verirken diğerine döner sermaye adı altında 0.50 kuruş yatırılması Bakanlığa iletilen şikayetlerin başında geldiği iddia edildi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde SÖZCÜ gazetesi de Sağlık Bakanlığında ilkokul mezunu işçi ile hemşire maaşlarını kıyaslamış, işçinin hemşireden daha yüksek ücretle görev yaptığını iddia etmişti. Ali Ekber Ertürk imzalı haberdeKamuda taşerondan kadroya geçen ilkokul mezunu temizlik işçileri, güvenlik görevlileri 4 bin 400 lira maaş artı ikramiye alıyor. Hemşire maaşları ise 4 bin 500 lira.” vurgusu yapılırken, “Kamuda taşeron elemanı olarak çalışırken kadroya geçen vasıfsız işçilerin aylıkları, hemşirelerin aylıklarını geçti, doktorların maaşına yaklaştı. Ankara'da önemli bir devlet hastanesinde bu şekilde çalışan ve aralarında ilkokul mezunlarının da olduğu temizlik işçileri, güvenlik görevlileri ve kayıt elemanları 4 bin 400 lira maaş alıyorlar. Bu elemanlar, sendikal hakları olarak yılda 2 kez 4 bin lira ikramiye, 9 bin lira da tediye ücreti alıyorlar. Böylelikle bu çalışanların aylıkları 6 bin lirayı buluyor. Covid'le mücadele eden hemşire maaşları ise 4 bin 500 lira. Doktorların ise sabit ek ödeme dahil ellerine 8 bin lira para geçiyor.” şeklinde işçi - memur arasındaki ücret durumu okuyucuyla paylaşılmıştı.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Kamuda memurlar ve işçiler arasında özellikle mali yönden olduğu kadar sosyal ve emeklilik açısından önemli farklılıklar bulunuyor. Örneğin memur için izin parası yokken işçi için izin parası var. İşten ayrılan işçilere kullanmadıkları yıllık izinlerinin parasal karşılığı hesaplanarak ödenirken, memurlar açısından böyle bir durum söz konusu değil. Emeklilik açısından önemli farklar bulunmaktadır Emekli olabilmek için sigortalı olarak çalışılması gereken gün sayısı memurlar için daha fazladır. Ayrıca, ek ödemeler memurların sigorta matrahına (prime esas kazançlara) dahil olmazken işçilerinkine dahil olmaktadır. Bu durum emeklilik öncesi maaşı düşürse dahi emeklilikte alınacak emekli maaşını arttırmaktadır. Aynı ücreti alan biri memur, diğeri işçi olan iki personelin alacağı ikramiye/kıdem tazminatı arasında işçi lehine ciddi fark vardır. 

YEMEK, YOL ÜCRETİ VB. HAKLAR AÇISINDAN FARKLAR VAR!

İşçiler toplu sözleşmeyle ücretsiz yemek yiyebilirlerken memurlar, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nin 4'üncü maddesine dayanılarak hazırlanan tebliğlere göre belirlenen ücrete göre öğle yemeklerini yiyebilmektedirler. Yine memurlar, iş yerlerine giderken yol ücreti alamazken işçilere günlük iki veya dört otobüs biletine tekabül eden ücret ödenebilmektedir.

MEMURA SİYASET YASAĞI VARKEN İŞÇİ AK PARTİ YÖNETİCİSİ 

Memurlar açısından siyaset yasağına aykırı hareket memuriyetten çıkarma cezasını gerektirirken işçilere siyaset serbesttir. Kamu işçileri partilere üye olabilmekte, hatta birçok kamu işçisi seçimlere katılarak belediye meclis üyeliği dahi yapabilmektedir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (30)
kartal 2 ay önce
bu ülkede engellileri bile sınavla alırken bu arkadaşları sınavsız aldılar ayriyeten senelerce kpss ye çalışarak atanan ailesinden çocuklarından fedakarlık yapan kişilerden daha fazla maaş vererek çalışma barışını bozdular.
Kesinlikle HAYIR 2 ay önce
Beleş kadro alan ilköğretim mezunu bir taşeronun yıllık geliri memura geçtiyse, çözüm onu 4/B'ye almak değil; memurun azalan maaşına seyyanen de olsa 1.500-2.000 TL zam yapmaktan geçer. Beleşçiliğe/Bedavacılığa fırsat verilmemesi, her vatandaşın hakkının da olduğu düşünülmesi lazımdır.
Sınavla olmalı 2 ay önce
Hiçbir sınav olmadan kadroya geçtiler. İlçilerin hakları iyileşsin tabii ki. Ama memurlar KPSS sınavıyla atanıyorsa işçiler de öyle atanmalı. Yoksa çifte standart olur. Torpili olan işe girer ve havadan kadrolu olur. Bu haksızlıktır. 4/b geçişleri için sınav düzenlensin. Ayrıca sağlık yönetici atamaları da yazılı sınavla olsun. Sistemden liyakatsizler elenecek şekilde sınavla olsun atamalar. Yoksa giderek niteliksizleşen çalışanlarla hizmet kalitesi daha da düşer. Düşüyor… yanlıştan dönülmeli, nitelikli liyakatli insanların kamuda çalışacağı sınavlı aşamalı sisteme geçilmeli. Yoksa havadan atanan taşeronların bir kısmı hastanelerde AĞALIK kuruyor ve memurlara, amirlere toplu şekilde hareket ederek mobbing uyguluyor baskı kuruyorlar. İş yaptırmak çok zorlaşıyor. Hastanelere tek tek gizli saha denetleyisi gönderilse zaten bunlar görülür.
Vaynadas 2 ay önce
Iscı torpille memur kpss ile işe girer dolayısıyla işçinin siyasi ayağı fazla ve istekleri her zman memurun önünde tutulur adaleti sağlayacak her anlamda adaleti düşünecek birileri olması lazım ki bu işler düzelsin yoksa sözde müslümanlıkla bu düzen böyle sürer gider.Ama memurun secimde yapması gereken işçinin oy verme gücünü ezmek olmalı ki hükümet memurun oy potansiyelini görsün ki adaleti adil bir şekilde dağıtsın...
sağ..mem 2 ay önce
memur da torpille senin gibi
Adammmmm 2 ay önce
Siz alırken birşey yok biz alırken rahatsız olun çok ayıp birde hangi eok 8 binlira ya hangi hemşire 4500 liraya çalıyor zaten siz bizleri hiç bir zaman kabul etmediniz sağlık çalışanı olarak bu neya ilkokul mezunu falan sizlere hiç yakışmıyor
Sürekli işçi (heryerde her işi yapan hemşirenin memurun oturduğu yerde çalışan) 2 ay önce
Yıllarca asgari ücretin altında çalışırken hiç biriniz bunlar nasıl geçiniyor demediniz şimdi karnınızın yağları eridi hasetlikten çatlar oldunuz her ay 7 bin liraları cebe indirirken sorun yoktu el insaf pes size sorsanız hepiniz hak hukuk savunuyorsunuz
Boyka 2 ay önce
Sizi tutan mi vardı istifa etseydin
** 2 ay önce
işe girerken şartalrı alacağın ücreti bilmiyormuydun ?
memur... 2 ay önce
sürekli işçi, haktan hukuktan bahsetmiş;))
sınavdan kaç aldin ?
hangi sninavla atandin ?
onun bunun selamına işe gir hak hukuk bahset
kimbilir kac kişinin hakkına girdiniz
aldığınız maaşın helal olmadığını düşünüyorum
Önce sözleşmeli memurları kadroya geçirin 2 ay önce
KPSS’yle atanmış sözleşmeli memurlar dururken sınavsız kadroya geçen işçileri bir de 4/b kadrosuna alırsalar büyük hata olur. Sağlık çalışanları fazlasıyla küskün zaten.
ali 2 ay önce
evet hemde tavandan ek ödeme verilsin onlar seçilmiş özel inanlar
Hor Görülen Temizlik Personeli 2 ay önce
İşte okumuş cahil buna denir! Ben işkurun ataması ile işe girdim, ne bahsedilen gibi ne bir dayım oldu nede denildiği gibi ilk okul mezunuyum! Ama sözde Temizlik görevlisiyim ve yoğun bakımda çalışıyorum. Adım temizlik görevlisi ama aslında ben bir teknikerim çünkü temizlik işi tek yaptırmıyorlar röntgen çekilmeye gelindiğinde ben olmasam bir Allah’ın kulu yardım etmiyor! Adım temizlik görevlisi lakin hemşire yardımcılığı yani klinik destek işi yapıyorum! Hak hukuka gelince herkes yargı dağıtmayı çok iyi biliyor ! Hani ezilen yanında oluyorsunuz ya buyrun birde deyinki 20 yataklı yoğun bakımda 2 hastaya bir hemşire bakarken 20 hastaya 1 personel hem bakımına hem kliniğin temizliğine hem hasta transferine hem eczanesine kan bankasına git gellerine röntgen teknikerliği yapmamamıza onada ses çıkarın hak hukuk diye onada bağırıp çağırsanıza! Eğer cahil olmasanız şunu öğrenmiş olurdunuz hal verilmez HAK ALINIR! Bizim hak ettiğimiz maaşın çeyreğini bize vermeye çalıştılar onuda sayenizde yapılan sözleşmenin aksine gece farklarımızı 3 vardiyaya çekerek elimizden geri aldılar. Başkalarının ekmeği üzerinden maaşının düşük olduğunu savunmayın ! Hakkımız yeniliyor yaptığım işin karşılığı bu olmalı deyin ! Bügün bir doktor hak ettiğini alıyorsa ne mutlu bana. Çünkü biliyorum ki okumuş etmiş bir yere gelmiş emeğinin karşılığını alıyor hakkını alıyorsa Allah daha çok versin ! Ama biliyorsun ki benimden bakmaya yükümlü olduğum insanlar ve buna rağmen neden işçi benim kadar maaş alıyor diye konuşuyorsan o zaman ben sana derimki sözde okumuş ama henüz hakkını ararken bile ne tür bir yol izleyeceğini bilmeyen CAHİL derim.
sağ..mem 2 ay önce
onlar yüz de 10 memur..gerisi yattıg yerden maaş alıyor..senden çok aglanır
Eric Cantona 2 ay önce
Asgari ücret alırken neden gündeme gelmiyordu bu konular ? Gözü olanın gözü çıksın :D
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?