PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Süleyman Soylu’dan Polislerin Mesai Ücreti, Şark Hizmeti ve Ek Görevlerine Dair Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polislerin fazla mesai ücretlerininin 150 TL ile 400 TL oranında artacağını aktardığı açıklamasında şark hizmetine dairde önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 11.01.2023, 02:10 Cansu Polat
Süleyman Soylu’dan Polislerin Mesai Ücreti, Şark Hizmeti ve Ek Görevlerine Dair Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu özel bir TV kanalında polislere dair sorunlara değindi.

Bakan Soylu "(Polislerin iki şark hizmeti) Bunu bir şarka indirebilir veya iki şarkı birleştirip bir sene azaltabiliriz. Bu, terörle mücadeledeki ihtiyaca bağlı." dedi.

İşte Süleyman Soylu'nun polislere yönelik açıklamaları:

Biz 15 Temmuz geçirdik. 15 Temmuz bütün kurumların travmasıdır. 50 bine yakın açığa alma ve ihraç oldu. Hala bazı adımlara devam ediyoruz.

21 bin amir sınıfında kişi vardı. 6 bin 700'e düştü. Polis teşkilatı usta çırak ilişkisidir. Akademide eğitim görür sahada yetişirsiniz. Bu hat koptu bunun imar edilmesi en az 15 yıldır. Çünkü Emniyet amiriniz yok, başkomseriniz yok, 4. sınıf emniyet müdürü sayınız çok az. Buna rağmen 130 binin üzerinde yeni polis aldık. Emniyetin yarısına yakınında değişiklik oldu.

Dönem dönem personel sayılarında sıkıntı çekmedik değil, polislerin ve bekçilerin büyük bir fedakarlığı oldu.

Bir taraftan polis akademisi, bir taraftan teftiş birimimizi nasıl daha iyi bir noktaya geliriz diye araştırmaya yönlendirdik, üniversiteden hocaların görüşlerine başvurduk.

POLİSLERİN ÇALIŞMASI DÖRT GRUP ŞEKLİNDE 12/36 OLACAK

1- Polislerin çalışma saatleri var. 8/24 ve 12/36 olsun diye geldiğimizden beri söylüyorum. 12/36 için 3 yıl önce talimatını verdik. 3 grup çalışıyordu, iline göre değişiyor. Şimdi 12/36 çalışan polisimiz 4 grup çalışacak ve dinlenmesinden fedakarlık etmeyecek, bundan fedakarlık istenmeyecek. Bizim arkadaşların dingin bir çalışmaya ihtiyacı var.

POLİSİN FAZLA MESAİ ÜCRETİ 350- 400 LİRA ARTACAK

2- Arkadaşlar ek görevlere çıkıyor ve mesai almıyorlar. Mesaiyi yüzde 52'ye çıkardık. 350-400 lira ek ücret gelecek.

EK GÖREVE GİDEN POLİSİN DİNLENMESİ SAĞLANACAK

3- Bir personel ek bir hizmete gidiyorsa amiri ona telafi dinlenmesini ayrıca verecek. Amatör maça gitti, toplumsal olaya gitti. Amiri bir ay içinde onun dinlenmesini sağlayacak.

POLİSİN 6 YILLIK ŞARK SÜRESİ OLMAYACAK

4- Bölge iki bölgeydi. Bazı bölgeleri, şark, kimse istemiyordu. Biz o bölgeleri gözeterek 4 yaptık ama bunu düzeltiyoruz. Emniyet müdürleri geldi toplantılar yaptık. Dördü ikiye düşürüyoruz, çalışmasını yapıyoruz. Şarktan döndükten sonra istediği ile gidebilecek ordan bir rotasyon daha yemeyecek. Şark sürelerini 5-6 ay evvel düşürmüştük. Adıyaman 6'dan 5'e düşürmüştük, 4'e düşürüyoruz. Özellikle 6 yıllık şark süresi bırakmıyoruz. Sivas polis okul hariç: 5'lik süreleri dörde, 4'lük süreleri 3'e düşürüyoruz.

İKİ ŞARKINI BİR ARADA YAPMAK İSTEYEN POLİSİN TALEBİ KABUL EDİLECEK

Eğer bir kişi şarka gidiyorsa eğer iki şarkını bir arada yapmak istiyorsa ona o imkanı da sağlayacağız. Diyelim ki, Batman Beşiri'ye gitti. 3 yıl şarkı var. 2 yıl da 2. şarkı var. 3+2'yi ikisini beraber yapıp dönebilecek. Talepte bulunacak ve bu talebi kabul edilecek. Eski gittiği yere gidemezsin şeklinde kotamız var. Şimdi gidebilecek.

POLİSİN, NÜFUSA KAYITLI OLDUĞU İLE GİDEMEME KURALI ESNEYECEK

Bizim İstanbul Ankara İzmir hariç büyükşehirlerde polis memurunu kendi vilayetine göndermeme kuralımız var. Hala var bu prensip kararı. Bir vilayetimizde onun şehrinden yüzde 50'den fazla insan vardı şimdi onu yüzde 35'lere kadar çektik. Neden bir yerelleşme oluyor. Onu da önümüzdeki yıl tekrar değerlendireceğiz. Ankara İstanbul ve İzmir hariç bu kotayı yüzde 20'ye düşüreceğiz. Bunu 2024'ten sonra kararını alacağız.

MEB'İN SINAVINA GİDEN POLİS TÜM OTURUMLAR İÇİN ÜCRET ALACAK

Burdan ek görevlere gidiyorlardır. MEB'e teşekkür ediyorum. Polisimiz 3 oturuma gidiyor ama birinin parasını alıyordu. MEB de onayladı. Polis de bu tip ek görevlere gittiğinde 3 oturuma gidiyorsa 3 oturum parası alacak.

Şuanda iki şark var. Doğu ve Güneydoğuda hassasiyetimiz var. Bir şarka indirebilir miyiz diye tartışıyoruz. Bu neye bağlı, önümüzdeki yıllardaki terörle mücadeleye mücadeleye bağlı.

Polis intiharları meselesi var. Polis intihanları binde 15 seviyesinde

Yorumlar (1)
Emekci 3 hafta önce
Şarkı bire indirirsen işte o zaman müjdeyi vermiş olursun hayatımız taşınmak ile geçiyor gerçi o bize koymaz, en kolay işi taşınmak, her gittiğimiz ilde torpillilerle uğraşmaktan kalifiye eleman olmaktan sıkıldık. Yolla gitsin nasıl olsa polis eşi, geçici burada diye bakılan başka eleman yok.
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.