PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Standard Poor's 2023 Yılı Türkiye Enflasyon Tahminini Duyurdu

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard Poor's Türkiye’nin 2023 yılı enflasyon tahminini açıkladı.

Ekonomi 30.09.2022, 01:45 30.09.2022, 09:26 Cansu Polat
Standard Poor's 2023 Yılı Türkiye Enflasyon Tahminini Duyurdu

Standard Poor's Türkiye ekonomisinin 2022 yılı büyüme tahminini 5.2’ye yükseltti. 2023 yılına ilişkin büyüme tahminini ise %2.8 yükselttiğini duyurdu.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard Poor's, Türkiye’nin 2022 ve 2023 yılına ilişkin ekonomik büyüme tahminlerin de artışa gitti.

Raporda, Türk ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin 1,7 puan artırılarak yüzde 5,2’ye revize edilmesine gerekçe olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde büyümenin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi ve kış aylarına kadar sürmesi beklenen turizm sektörünün güçlü performans sergilemesi gösterildi.

S&P raporunda, Türk ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesi yönündeki kararın ise ilerde genişleyici makroekonomik politika adımlarının devam edeceğine ilişkin beklentileri yansıttığı kaydedildi.

2023 SEÇİMLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Raporda, 2023’teki parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümetin uygulanabileceği olası ek politika desteği beklentisiyle, Türkiye’nin gelecek yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisinin de 1,1 puan artırılarak yüzde 2,8’e yükseltildiği ifade edildi.

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisinin sert bir küçülmeye gitmesi beklenirken, bölgede gelecek dönemde kredi derecelendirme kuruluşunun temel ekonomik senaryosunda bile 2023 yılı itibarıyla yüzde 0,3 ile neredeyse yok denecek kadar küçük bir büyümenin öngörülebildiği dile getirildi.

TÜRKİYE’NİN ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI

S&P'nin raporunda, bu yılın ağustos ayında yüzde 80 seviyesine ulaşan enflasyonun genişlemeci politikalar nedeniyle bir süre daha çok yüksek seviyelerde seyrettikten sonra, enerji fiyatlarının daha ılımlı hale gelmesi ve baz etkisiyle kademeli olarak azalarak 2023’te yüzde 40 seviyesine düşmesinin beklendiği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun raporunda, “Gelişmekte olan bazı önemli EMEA ekonomilerinde ekonomik faaliyet gözle görülür şekilde yavaşladı. Kötüleşen jeopolitik ve finansal koşulların, özellikle gelişmekte olan Avrupa’da, yılın geri kalanında ve 2023’ün başlarında büyüme üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Gelişen piyasalarda ise Türkiye’nin güçlü turizm performansının örnek verildiği raporda, “Enerji ihracatçıları için hala çok uygun ticaret koşulları mevcut. Türkiye’nin kışa kadar uzayacak olan patlayan turizm sezonu da dahil olmak üzere, genel olarak zorlu bölgesel ekonomik görünüm içerisinde bazı parlak noktalar mevcut.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Yorumlar (1)
parasever 2 ay önce
BAS PARAYI, EKONOMİYE CANLI TUTUYORUZ AYAKLARI YAPACAKLAR!!!