PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sözleşmeli Yöneticilerin Ek Ödemeleri Sağlık Personelinin Ek Ödemesinden Sonra Yapılacak!

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla 2022 Mart döneminden itibaren 663 KHK ile görev yapan sözleşmeli yöneticilerin ek ödemeleri, hastanelerde performansa dayalı ek ödeme bordrosu onaylandıktan sonra hesaplanabilecek.

Ekonomi 01.04.2022, 19:47 09.04.2022, 17:04 Cansu Polat
Sözleşmeli Yöneticilerin Ek Ödemeleri Sağlık Personelinin Ek Ödemesinden Sonra Yapılacak!

Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli eleştiri konusu olan sözleşmeli yönetici ek ödeme hesaplamasına dair oldukça anlamlı bir karar geldi.

Sözleşmeli yönetici ek ödeme sistemi bugün itibariyle kapatan BAKANLIK, 81 ile şu uyarı yazısını gönderdi;

'''2022 Mart Döneminden itibaren Sağlık Tesislerindeki 663 Sözleşmeli Yönetici ek ödemesinin yapılabilmesi için öncelikle ilgili Sağlık Tesisinin performansa dayalı ek ödeme bordrosunun, İl Sağlık Müdürlüğü 663 Sözleşmeli Yönetici ek ödemesinin yapılabilmesi için ise İldeki tüm Sağlık Tesislerinin performansa dayalı ek ödeme bordrolarının tamamlanıp Mutemet tarafından onaylama işleminin yapılması gerekmektedir.'''

BAKANLIĞIN TALİMATININ ANLAMI ŞU:

Sağlık müdürü, başhekim, başkan, müdür vb. unvanlarda sağlık bakanlığında görev yapan yöneticilerin ücretlerinin ortalama olarak yarısı temel maaş, yarısı ise ek ödeme şeklinde yapılmaktadır. Örneğin; 48 bin lira maaş alan profesör unvanlı sağlık müdürünün maaşının 20-25 bini temel maaş, 20-25 bini ise ek ödeme (performans) şeklinde almaktadır.

Temel maaşlar diğer memurlar gibi her ayın 15'inde hesaplarına yatırılmaktadır. Ancak performansa dayalı ek ödemeleri her ayın ilk haftası alınıyordu. Yani bir hemşirenin ayın 20-25'in de aldığı ( alabiliyorsa tabi ) performans ek ödemesi, yöneticilere o ayın başında hatta 3'ü 4'ü gibi yatırılıyordu.

Bazı illerde yöneticiler ile mali birimler arasında eşgüdüm olmaması, kendi performansının vaktinden önce zaten yatması gibi durumlar personele yapılan ödemeleri geçiktirmekteydi. 

Özetleyecek olursak Bakanlık şunu dedi: Önce Sağlık personelinin ek ödemesini hesaplatarak gönderi, daha sonra kendi ek ödemenizi hesaplatın.

Yorumlar (38)
Sağlık Memuru 2 ay önce
Para alamadıktan sonra önce yapılmış sonra yapılmış bir şey fark etmiyor ki.
Fatih Aydın 2 ay önce
Neyini alkışlayacağız anlamadım,kafayı yediniz galiba,dalgamı geçiyorsunuz.Zaten her ay "0" döner falan yok,bırakın bari liyakatsiz,siyasetin taşeronu idareciler! fazla beklemeden alsınlar çok hakettikleri! dönerlerini.
dr 2 ay önce
liyakatsizlik? işçi yöneticden fazla mı alacak
Ord.prof.dr falan filan 2 ay önce
İşçi ne alaka,ne okuyorsun,nerenle okuyorsun anlamadım.
saglıkçı 2 ay önce
onlar zaten torpilli ve alacakları belli bizler döner falan alamadık. Sayın Bakan önce söz verdiği maaş ve özlük haklarını düzeltsin
Dr.Saim Başkol 2 ay önce
İkinci bir karar daha alın bulunduğu ildeki hastaneler içindeki, en düşük döner dağıtan hastanenin, eş kıdemlisinin (hemşire, dr, uzman) aldığının en yükseğini alsınlar. Örneğin bizim bulunduğumuz ideki uzman kamu hastaneler başkanının döneri 3 aydır bizim hastanemizin aldığı en yüksek uzman hekim dönerini yani 0 (sıfır) alsın. O zaman hastaneler arası fark da emin olun bitecektir.
Saglikci 2 ay önce
Ek ödemelerin ayın 20 ne kadar yatması gerekirken yaklaşık 1 yıldır her ayın son cuması 17 den sonra yatmaya başladı sebebini hiç düşünen oldu mu
İbo 2 ay önce
Gerçekleşirse çok yerinde bir karar olmuş.
Sağlık memuru 2 ay önce
0 lira ek ödeme dahi alamıyoruz:))
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?